Međimurje Europska regija sporta za 2022.
-1.5 °C
1025.0 hPa
37 %

U Prelogu otvoren muzej i novi prostori knjižnice

Datum objave: 20. ožujka 2013.
Uređenjem zgrade stare gradske uprave, Prelog i Međimurska županija dobili su reprezentativni prostor u kojem će se među ostalim nalaziti i Muzej Croata insulanus te prostori gradske knjižnice.
Na svečanosti održanoj u utorak osim dužnosnika iz Međimurske županije prisustvovala je i ministrica kulture dr. sc. Andrea Zlatar Violić. Otvarajući ovaj objekt istaknula je da je raduje svaki dolazak u naš kraj, jer smo osim po radnim navikama i europskom mentalitetu, poznati i po čuvanju i njegovanju tradicije. Novi muzej, a ponajviše novouređena knjižnica mnogo znače sa Prelog i okolicu te će biti u funkciji promicanja kulture i očuvanja baštine. Kao podršku i poklon brojnim korisnicima preloške knjižnice koja sad radi u primjerenim prostorima, ministrica je predala popis od petstotinjak naslova koji će ovih dana iz ministarstva doći u ovaj međimurski grad.
Župan Međimurske županije Ivan Perhoč naglasio je da je Prelog u posljednjih desetak godina postao sredina koja se razvija svakom pogledu te koja osim u gospodarstvo ulaže i u razvoj svih ostalih aspekata života. Novi objekt postat će središte javnog života ovog dijela Međimurja, a muzej i donacija prof. dr. sc. Matije Berljaka svom rodnom kraju primjer kako se umjetnost i kultura moraju približiti građanima.
Naime, rođeni Cirkovljančanin, profesor na Katoličko-bogoslovnom fakultetu u Zagrebu i kanonik Prvostolnog Kaptola zagrebačkog prof. dr. sc. Matija Berljak svoju zbirku umjetnina, knjiga, mapa i dokumenata darovao je sredini u kojoj je rođen, a iz ove darovnice u kojoj je preko 900 predmeta rođen je Muzej Croata insulanus.
Gradonačelnik Grada Preloga Dragutin Glavina istaknuo je da je Prelog dobio još jedan prostor koji će postati hram kulture. U obnovu zgrade u Glavnoj 33, koja je jedan od prepoznatljivih veduta mjesta, uloženo je gotovo  4 i pol milijuna kuna, a još 570 tisuća u opremu. Osim Grada Preloga koji je podnio najveći teret, u financiranju obnove su pomogli Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Ministarstvo kulture i Ministarstvo branitelja.
Zlatar_nas
Uređenjem zgrade stare gradske uprave, Prelog i Međimurska županija dobili su reprezentativni prostor u kojem će se među ostalim nalaziti i Muzej Croata insulanus te prostori gradske knjižnice.

Na svečanosti održanoj u utorak osim dužnosnika iz Međimurske županije prisustvovala je i ministrica kulture dr. sc. Andrea Zlatar Violić. Otvarajući ovaj objekt istaknula je da je raduje svaki dolazak u naš kraj, jer smo osim po radnim navikama i europskom mentalitetu, poznati i po čuvanju i njegovanju tradicije. Novi muzej, a ponajviše novouređena knjižnica mnogo znače sa Prelog i okolicu te će biti u funkciji promicanja kulture i očuvanja baštine. Kao podršku i poklon brojnim korisnicima preloške knjižnice koja sad radi u primjerenim prostorima, ministrica je predala popis od petstotinjak naslova koji će ovih dana iz ministarstva doći u ovaj međimurski grad.

Župan Međimurske županije Ivan Perhoč naglasio je da je Prelog u posljednjih desetak godina postao sredina koja se razvija svakom pogledu te koja osim u gospodarstvo ulaže i u razvoj svih ostalih aspekata života. Novi objekt postat će središte javnog života ovog dijela Međimurja, a muzej i donacija prof. dr. sc. Matije Berljaka svom rodnom kraju primjer kako se umjetnost i kultura moraju približiti građanima. 

Naime, rođeni Cirkovljančanin, profesor na Katoličko-bogoslovnom fakultetu u Zagrebu i kanonik Prvostolnog Kaptola zagrebačkog prof. dr. sc. Matija Berljak svoju zbirku umjetnina, knjiga, mapa i dokumenata darovao je sredini u kojoj je rođen, a iz ove darovnice u kojoj je preko 900 predmeta rođen je Muzej Croata insulanus. 

 Gradonačelnik Grada Preloga Dragutin Glavina istaknuo je da je Prelog dobio još jedan prostor koji će postati hram kulture. U obnovu zgrade u Glavnoj 33, koja je jedan od prepoznatljivih veduta mjesta, uloženo je gotovo  4 i pol milijuna kuna, a još 570 tisuća u opremu. Osim Grada Preloga koji je podnio najveći teret, u financiranju obnove su pomogli Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Ministarstvo kulture i Ministarstvo branitelja.

{gallery}2013galerije/Ozujak_2013/Zlatar{/gallery}  

Javni poziv za uvid u spis predmeta - BORNA LULIĆ
Gospodarsko-socijalno vijeće Međimurske županije obilježava Dan socijalnog partnerstva
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 21. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
POZIVNI NATJEČAJ za podnošenje prijedloga za dodjelu Nagrade «Zrinski» Međimurske županije za 2021. godinu
Međimurska županija u 2021. godini za poljoprivredu izdvojila gotovo 4 milijuna, od toga 1,7 milijuna za potpore male vrijednosti poljoprivrednicima
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content