U Prelogu održana Smotra istraživačkih radova

Datum objave: 18. ožujka 2013.
U subotu je u sportskoj dvorani Osnovne škole Prelog, održana je prva smotra istraživačkih radova učenika iz Međimurja. Svoje radove prijavio je čak 41 učenik iz Međimurja. Oni su uz uz pomoć svojih mentora poslali 23 istraživačke radnje, od kojih se je na samoj smotri predstavilo njih 21.
Domaćini smotre bili su Srednja škola Prelog i Osnovna škola Prelog, a organizatori su MIT cluster, Međimurska županija, Razvojna agencija REDEA, i Institut sinergije znanosti i društva. Financijski su smotru podržali Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta,Međimurska županija i Grad Prelog, a Školska knjiga donirala je set knjiga koje su dodjeljene kao nagrade.
Komisija u sastavu dr. Tome Antičić, ravnatelj Instituta Ruđer Bošković, dr.sc. Bojan Pečnik, znanstveni direktor Tehnološko inovacijskog centra Međimurje, dr.sc.Hrvoje Meštrić, ravnatelj BICRO-a, prof.dr.sc. Kristian Vlahoviček, voditelj grupe za bioinformatiku na PMF-u u Zagrebu, prof.dr.sc. Gordana Rusak, voditeljica znanstvenog projekta na botaničkom zavodu PMF-a u Zagrebu i Damir Sabol, jedan od vodećih IT poduzetnika u Hrvatskoj je kroz 3 sata ocjenila izlaganja i prezentirane radove. Recenziju pisanog dijela učeničkih radnji provelo je preko 20 znanstvenika iz cijele Hrvatske.
Na kraju smotre najbolji radovi su i nagrađeni. U skupini 7. i 8. razreda osnovne škole nagrađeni su Lucija Balent i Rebeka Šarić za rad "Antibiotici iz prirode" iz III. Osnovne škole Čakovec te mentorica Sanja Janušić, u skupini 1. i 2. razreda srednje škole Antonija Jančec za rad " Populacija vrane gačac (Corvus frugilegus L.) u urbanom ekosustavu grada Čakovca" iz Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec mentorice Žaklin Lukša, Nevenka Sinković i Tanja Šalamon. U skupini 3. i 4. razreda srednje škole nagrađeni su Luka Mesarić za rad " Europski dabar (Castor fiber L.) – povratnik u naše vodene ekosustave" iz Srednje škola Prelog, mentor Mišo Rašan.
Kao najsadržajniji proglašeni su sljedeći radovi:
Inače, na svečanosti otvaranja govorili su zamjenik Župana Međimurske županije Matija Posavec, Bianca Logožar ispred Razvojne agencije Međimurja REDEA-e, gđa. Nina Lesinger ispred Osnovne škole Prelog, g. Tomislav Gregur ispred Srednje škole Prelog, a završna riječ pripala je  gradonačelniku grada Preloga g. Dragutinu Glavini.
smotra_nas

Ta tri rada dobili su i priliku prezentirati se 6. travnja 2013. u Sloveniji, na njihovoj smotri istraživačkih radova učenika regije Podravje u Sloveniji, koju organizira ZRS Bistra u Ptuju. Kao najsadržajniji proglašeni su sljedeći radovi:  U skupini 7. i 8. razreda osnovne škole: Sara Hižman za rad " Simulacija udarnih kratera" iz OŠ I.G.Kovačića, Sv. Juraj na Bregu, mentori Mario Pinc i Dejan Vinković, u skupini 1. i 2. razreda srednje škole: Đesika Kolarić za rad "Prisustvo teških metala u uzorcima propolisa s područja Međimurja" iz Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec, mentorice Žaklin Lukša, Nevenka Sinković i Tanja Šalamon, a u skupini 3. i 4. razreda srednje škole: Martina Horvat i Nino Klarić za rad " Inficiranost šuma donjeg Međimurja bijelom i žutom imelom" iz Srednje škola Prelog, mentor Mišo Rašan.

Za  multidisciplinarnost u skupini 7. i 8. razreda osnovne škole  nagrađeni su Roko Oletić i Laura Colar Zanjko za rad "Pješčane pećine – Zemunice" iz OŠ Sveti Martin na Muri, mentorice Maja Goričanec i Ksenija Perčić, a u skupini 1. i 2. razreda srednje škole: Stela Krušelj i Luka Šestan za rad "Razlike u morfološkim karakteristikama učenika osnovne i srednje škole" iz Srednje škola Prelog, mentor Marko Možek.  Za istraživački rad godine u skupini7. i 8. razreda osnovne škole sudjelovanjem na Ljetnoj znanstvenoj školi u Istraživačkoj stanici Petnica. nagrađen je rad  Ane Kadi i Lore Alijašević  "Raznolikost makrobeskralježnjaka rijeke Drave na području hidroenergetskog sustava Čakovec" iz OŠ I.G.Kovačića, Sv. Juraj na Bregu, mentorica Dunja Turk. U skupini 1. i 2. razreda srednje škole: Đesika Kolarić za rad "Prisustvo teških metala u uzorcima propolisa s područja Međimurja" iz Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec, mentorice Žaklin Lukša, Nevenka Sinković i Tanja Šalamon, a u skupini 3. i 4. razreda srednje škole: Nino Gajnik i Darija Zdolec za rad "Kako povećati urod rikule u hidroponskom uzgoju" iz Gospodarske škola Čakovec, mentorica Dunja Geršak.

Kao najinteresantniji radovi  po izboru publike u skupini 7. i 8. razreda osnovne škole nagrađeni su Roko Oletić i Laura Colar Zanjko za rad "Pješčane pećine – Zemunice" iz OŠ Sveti Martin na Muri, mentorice Maja Goričanec i Ksenija Perčić, a u skupini 1. i 2. razreda srednje škole: Stela Krušelj i Luka Šestan za rad "Razlike u morfološkim karakteristikama učenika osnovne i srednje škole" iz Srednje škola Prelog, mentor Marko Možek. U  skupini 3. i 4. razreda srednje škole nagrađen je rad " Inficiranost šuma donjeg Međimurja bijelom i žutom imelom" Martine Horvat i Nine Klarića iz Srednje škola Prelog, mentor Mišo Rašan. Kao rad koji se najviše istaknuo proglašen je onaj Đesike Kolarić "Prisustvo teških metala u uzorcima propolisa s područja Međimurja" iz Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec, mentorice Žaklin Lukša, Nevenka Sinković i Tanja Šalamon koji je nagrađen sudjelovanjem na Petnica International Summer School.