Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Potrebno je izraditi međudržavni Protokol o načinu postupanja kod povišenog vodostaja rijeka

Datum objave: 26. veljače 2013.
Prošlog petka u Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje u Zagrebu, održan je sastanak kojeg je inicirao župan Međimurske županije Ivan Perhoč, a vezan je uz poboljšavanje sustava obavješćivanja i uzbunjivanja te pravodobno uspostavljanje mjera obrane od poplava. Naime, nakon analize postupanja prilikom poplave u Pušćinama, zaključeno je da je nepotpuna i zakašnjela informacija o količinama vode koje dolaze iz Slovenije bila jedan od razloga što su štete od poplave bile tolike.
Tijekom rasprave utvrđeno je da Međimurska županija ima dobre planove zaštite i spašavanja, no u pojedinim segmentima oni su daleko od stvarne primjene. Neuvježbanost snaga zaštite i spašavanja uz nepravovremenu i netočnu informaciju, glavni su razlog što je dosad nezabilježena količina vode poplavila dio Pušćina. Kad se tome pribroji starost i neodržavanost nasipa, sreća u nesreći je što nije bilo ljudskih žrtava.
I drugi sudionici govorili su o nedostacima u komunikaciji sa nadležnim službama u državama koje se nalaze uzvodno. Iako se sa slovenskim kolegama komunicira svakodnevno, ne postoji nikakav službeno definiran plan postupanja te nikakav dokument koji bi obvezivao strane da jedna drugu obavješćuju u protoku rijeka i o potrebi ispuštanja velikih količina vode iz akumulacija. Također, sudionici u raspravi skrenuli su pozornost i na stanje i izgrađenost nasipa, pogotovu uz rijeke koje često poplavljuju.
Među ostalim, doneseni su zaključci kako je potrebno inicirati izradu trilateralnog međudržavnog protokola u prognoziranju, postupanju i prosljeđivanju informacija uslijed poplava temeljenih na sporazumima sa Slovenijom i Austrijom. Također, Ministarstvo poljoprivrede zajedno s Hrvatskim vodama napravit će procjenu stanja izgrađenosti nasipa, utvrditi gdje se nalaze kritične točke te napraviti planove za izgradnju i sanaciju nasipa uz rijeku Dravu. Dogovoreno je i da se izradi sustav osposobljavanja za zaštitu od poplava u koji će biti uključene Hrvatske vode, DUZS, postrojbe koje će biti angažirane na terenu, koncesionari i drugi. I na kraju, na jesen će se u simulacijskom središtu Glavnog stožera zaštite i spašavanja održati vježba Stožere zaštite i spašavanja na slivovima rijeka Save i Drave s ciljem jačanja koordinacijskih aktivnosti na terenu u slučaju poplava.
Pored župana Perhoča, na sastanku su sudjelovali i predstavnici Državne uprave za zaštitu i spašavanje, Ministarstva vanjskih i europskih poslova, Ministarstva poljoprivrede, Hrvatskih voda, HEP proizvodnje te Varaždinske i Zagrebačke županije.
poplava_nas
Prošlog petka u Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje u Zagrebu, održan je sastanak kojeg je inicirao župan Međimurske županije Ivan Perhoč, a vezan je uz poboljšavanje sustava obavješćivanja i uzbunjivanja te pravodobno uspostavljanje mjera obrane od poplava. Naime, nakon analize postupanja prilikom poplave u Pušćinama, zaključeno je da je nepotpuna i zakašnjela informacija o količinama vode koje dolaze iz Slovenije bila jedan od razloga što su štete od poplave bile tolike.

Tijekom rasprave utvrđeno je da Međimurska županija ima dobre planove zaštite i spašavanja, no u pojedinim segmentima oni su daleko od stvarne primjene. Neuvježbanost snaga zaštite i spašavanja uz nepravovremenu i netočnu informaciju, glavni su razlog što je dosad nezabilježena količina vode poplavila dio Pušćina. Kad se tome pribroji starost i neodržavanost nasipa, sreća u nesreći je što nije bilo ljudskih žrtava. 

I drugi sudionici govorili su o nedostacima u komunikaciji sa nadležnim službama u državama koje se nalaze uzvodno. Iako se sa slovenskim kolegama komunicira svakodnevno, ne postoji nikakav službeno definiran plan postupanja te nikakav dokument koji bi obvezivao strane da jedna drugu obavješćuju u protoku rijeka i o potrebi ispuštanja velikih količina vode iz akumulacija. Također, sudionici u raspravi skrenuli su pozornost i na stanje i izgrađenost nasipa, pogotovu uz rijeke koje često poplavljuju.

Među ostalim, doneseni su zaključci kako je potrebno inicirati izradu trilateralnog međudržavnog protokola u prognoziranju, postupanju i prosljeđivanju informacija uslijed poplava temeljenih na sporazumima sa Slovenijom i Austrijom. Također, Ministarstvo poljoprivrede zajedno s Hrvatskim vodama napravit će procjenu stanja izgrađenosti nasipa, utvrditi gdje se nalaze kritične točke te napraviti planove za izgradnju i sanaciju nasipa uz rijeku Dravu. Dogovoreno je i da se izradi sustav osposobljavanja za zaštitu od poplava u koji će biti uključene Hrvatske vode, DUZS, postrojbe koje će biti angažirane na terenu, koncesionari i drugi. I na kraju, na jesen će se u simulacijskom središtu Glavnog stožera zaštite i spašavanja održati vježba Stožere zaštite i spašavanja na slivovima rijeka Save i Drave s ciljem jačanja koordinacijskih aktivnosti na terenu u slučaju poplava.

Pored župana Perhoča, na sastanku su sudjelovali i predstavnici Državne uprave za zaštitu i spašavanje, Ministarstva vanjskih i europskih poslova, Ministarstva poljoprivrede, Hrvatskih voda, HEP proizvodnje te Varaždinske i Zagrebačke županije.
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content