Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Institut europskih regija (IRE)

Datum objave: 10. veljače 2013.

IRE Logo 2012
Institut europskih regija (Institute of the Regions of Europe/Institut der Regionen Europas – IRE) je udruga koja povezuje gospodarske, pravne, kulturne i dr. jedinice lokalne uprave i samouprave (regije), institucije, organizacije i pojedince sa čitavog europskog prostora. Institut regija Europe sa sjedištem u Salzburgu (Austrija), dio je privatna fondacija Institut der Regionen Europas (Gemeinnützige) Privatstiftung koji je osnovan u jesen 2004.Uspostavom IRE stvorena je organizacija s političkom neovisnošću na nadregionalnoj osnovi koja u uvjetima proširene Europe te na temelju Lisabonskog ugovora naglašava sve veću važnost regija i gradova, umanjuje informacijski deficit s posebnim naglaskom na ciljevima za poboljšanje ekonomskog potencijala regionalne i međuregionalne suradnje regija Europe.Međimurska županija je pristupila ovoj organizaciji 13. studenog 2009. s ciljem stvaranja veza, s mrežom regija, gradova i općina te uspostavljanja suradnje na temelju zajedničkih ekonomskih i političkih interesa.Odnosi se ne samo na zemlje članice EU već i na zemlje kandidatkinje i one koje imaju tek težnju to postati, a uključene su i poslovne organizacije.Fokus znanstvenog istraživanja u sklopu IRE leži na regionalnim i lokalnim postavkama, regionalizaciji i decentralizaciji Europe te na temelju lokalne povijesti. Zadaća je pružanje znanja i potpora infrastrukturi potrebnoj gradovima i regijama za izvršavanje sve složenijih i zahtjevnijih zadataka.Naglasak na prekograničnoj regionalnoj suradnji doprinosi i olakšava dobivanje sredstava iz europskih fondova.
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content