Međimurje Europska regija sporta za 2022.
0.3 °C
1030.0 hPa
77 %

Uskoro rekonstrukcija nasipa od Trnovca do Gornjeg Kuršanca

Datum objave: 28. siječnja 2013.
Prošli je petak u prostorima Međimurske županije održana radni sastanak Povjerenstva za analizu izvanredne situacije – poplave u naselju Pušćine u užem sastavu. Da podsjetimo, povjerenstvo je formirao župan Međimurske županije Ivan Perhoč, kako bi se utvrdile okolnosti koje su dovele do poplavljivanja dijela Pušćina, ali i eventualni propusti i slabe točke u sustavu kontrole, obavješćivanja i zaštite.
Nakon rasprave, članovi Povjerenstva zaključili su da se nadležnim ministarstvima dostavi zahtjev za što bržim potpisivanjem međudržavnog sporazuma sa Slovenijom, kako bi se pravovremeno i točno obavještavalo o pojavi velikih količina vode koje mogu prouzročiti poplavu i materijalnu štetu. Naime, iz izvještaja koje su dostavile institucije uključene u sustav obavješćivanja, vidljivo je da je jedan od razloga nedovoljne pripremljenosti snaga zaštite i spašavanja, kao i same poplave nedostatak pravovremenih i točnih informacija o veličini , vremenu dolaska, kao i trajanju vrhunca vodenog vala.
Hrvatske vode žurno će započeti s procedurom rekonstrukcije i izgradnje nasipa od Trnovca do Gornjeg Kuršanca. Postojeći nasip će se nadvisiti na mjestima gdje bi prelijevanje moglo prouzročiti poplavu u naseljima Gornji Hrašćan, Pušćine i Gornji Kuršanec. Inače, Hrvatske vode odmah nakon povlačenja vode sanirale su mjesto na kojem je voda probila postojeći nasip, a kako su izvijestili, nasip se redovito obilazi i saniraju se sva primijećena  oštećenja.
Dogovoreno je da će za prvu sljedeću Sjednicu Kolegija gradonačelnika i načelnika u Međimurskoj županiji, Područni ured za zaštitu i spašavanje Čakovec pripremiti prezentaciju kako bi njih ali i javnost upoznao s postupcima u slučaju velikih nesreća ili katastrofa s naglaskom na poplave. Naime, poučeni iskustvom te približavanjem proljeća i topljenja snijega,  mogu se očekivati visoki vodostaji te opasnost od poplava. Također, dodatno će se objasniti i "linija zapovijedanja", odnosno prijenos ovlasti te nadležnosti načelnika, gradonačelnika i župana u takvim situacijama.
Dosad je iz Državnog proračuna za obeštećenje oštećenih isplaćeno oko 4 milijuna kuna, te je cjelokupan iznos podijeljen oštećenima prema kriterijima koje je odredilo Povjerenstvo za utvrđivanje šteta od poplave. U tijeku je revizija procijenjene štete, a očekuje se još financijskih sredstava na ime štete od elementarne nepogode. Kako bi se razjasnile teorije koje se pojavljuju u medijima o namjernom rušenju nasipa kod Pušćina, Povjerenstvo je od Hrvatskih voda zatražilo posebno očitovanje.
Sljedeća sjednica Povjerenstva održat će se u prvoj polovici veljače.
nasip_nas
Prošli je petak u prostorima Međimurske županije održana radni sastanak Povjerenstva za analizu izvanredne situacije – poplave u naselju Pušćine u užem sastavu. Da podsjetimo, povjerenstvo je formirao župan Međimurske županije Ivan Perhoč, kako bi se utvrdile okolnosti koje su dovele do poplavljivanja dijela Pušćina, ali i eventualni propusti i slabe točke u sustavu kontrole, obavješćivanja i zaštite.

Nakon rasprave, članovi Povjerenstva zaključili su da se nadležnim ministarstvima dostavi zahtjev za što bržim potpisivanjem međudržavnog sporazuma sa Slovenijom, kako bi se pravovremeno i točno obavještavalo o pojavi velikih količina vode koje mogu prouzročiti poplavu i materijalnu štetu. Naime, iz izvještaja koje su dostavile institucije uključene u sustav obavješćivanja, vidljivo je da je jedan od razloga nedovoljne pripremljenosti snaga zaštite i spašavanja, kao i same poplave nedostatak pravovremenih i točnih informacija o veličini , vremenu dolaska, kao i trajanju vrhunca vodenog vala.

Hrvatske vode žurno će započeti s procedurom rekonstrukcije i izgradnje nasipa od Trnovca do Gornjeg Kuršanca. Postojeći nasip će se nadvisiti na mjestima gdje bi prelijevanje moglo prouzročiti poplavu u naseljima Gornji Hrašćan, Pušćine i Gornji Kuršanec. Inače, Hrvatske vode odmah nakon povlačenja vode sanirale su mjesto na kojem je voda probila postojeći nasip, a kako su izvijestili, nasip se redovito obilazi i saniraju se sva primijećena  oštećenja.

Dogovoreno je da će za prvu sljedeću Sjednicu Kolegija gradonačelnika i načelnika u Međimurskoj županiji, Područni ured za zaštitu i spašavanje Čakovec pripremiti prezentaciju kako bi njih ali i javnost upoznao s postupcima u slučaju velikih nesreća ili katastrofa s naglaskom na poplave. Naime, poučeni iskustvom te približavanjem proljeća i topljenja snijega,  mogu se očekivati visoki vodostaji te opasnost od poplava. Također, dodatno će se objasniti i "linija zapovijedanja", odnosno prijenos ovlasti te nadležnosti načelnika, gradonačelnika i župana u takvim situacijama.

Dosad je iz Državnog proračuna za obeštećenje oštećenih isplaćeno oko 4 milijuna kuna, te je cjelokupan iznos podijeljen oštećenima prema kriterijima koje je odredilo Povjerenstvo za utvrđivanje šteta od poplave. U tijeku je revizija procijenjene štete, a očekuje se još financijskih sredstava na ime štete od elementarne nepogode. Kako bi se razjasnile teorije koje se pojavljuju u medijima o namjernom rušenju nasipa kod Pušćina, Povjerenstvo je od Hrvatskih voda zatražilo posebno očitovanje. 

Sljedeća sjednica Povjerenstva održat će se u prvoj polovici veljače.
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za subotu, 22. siječnja 2022. - Danas cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Javni poziv za uvid u spis predmeta - BORNA LULIĆ
Gospodarsko-socijalno vijeće Međimurske županije obilježava Dan socijalnog partnerstva
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 21. siječnja 2022. - Sutra cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 20. siječnja 2022. - U Međimurju velik broj pozitivnih nalaza, no značajno smanjen broj hospitaliziranih osoba zahvaljujući procijepljenosti od gotovo 70%
Škole jednakih mogućnosti u Međimurskoj županiji – za 61 učenika s teškoćama u razvoju osigurano je 58 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika
JAVNI POZIV za predlaganje kandidata za imenovanje članova Povjerenstva za zaštitu prava pacijenata u Međimurskoj županiji
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 19. siječnja 2022. - Ove subote cijepljenje bez najave u Murskom Središću
Nazire se vizura budućeg Biciklističkog info centra s vidikovcem na Mađerkin bregu
POZIVNI NATJEČAJ za podnošenje prijedloga za dodjelu Nagrade «Zrinski» Međimurske županije za 2021. godinu
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content