Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Obilježena obljetnica pogibije Nikole Zrinskog Čakovečkog

Datum objave: 19. studenoga 2012.
Prigodnim programom u petak je obilježena 348 obljetnice tragične pogibije Nikole Zrinskog Čakovečkog. Ovog hrvatskog bana i vojskovođe, jednog od začetnika pobune protiv bečkog dvora, prema predanju u Kuršanečkom lugu 18. studenog 1664. godine, prilikom lova ubio je vepar.
Na svečanosti su o liku i djelu ovog hrvatskog velikana i književnika govorili predsjednik Matice Hrvatske ogranka Čakovec, prof. dr. Stjepan Hranjec, načelnik Općine Nedelišće Mladen Horvat i zamjenik župana Međimurske županije Matija Posavec.
Tom je prilikom naglasio da je nasljeđe Zrinskih veliko i njegovim čuvanjem današnje generacije izražavaju priznanje na ponajprije njihovoj borbu protiv Turaka, ali i očuvanju hrvatske samobitnosti. U stoljeće i pol koliko su bili prisutni na našim prostorima, ostavili su mnoge i danas veoma vidljivih tragova. Upravo je Nikola Zrinski Čakovečki doveo Franjevce u Čakovec, njegova Adrianskoga mora sirena,  među najpoznatijim je knjigama lirike tog vremena, a njegovo isticanje hrvatstva začetak je stvaranja moderne hrvatske nacionalne svijesti, rekao je Posavec.
Nakon svečanog dijela programa u kojem su sudjelovali Pjevački zbor Josip Vrhovski iz Nedelišća i Zrinska grada Čakovec, u kapeli Majke Božje na Nebo Uznesene.
kursanec_nas
Prigodnim programom u petak je u Gornjem Kuršancu obilježena 348 obljetnice tragične pogibije Nikole Zrinskog Čakovečkog. Ovog hrvatskog bana i vojskovođe, jednog od začetnika pobune protiv bečkog dvora, prema predanju u Kuršanečkom lugu 18. studenog 1664. godine, prilikom lova ubio je vepar.

Na svečanosti su o liku i djelu ovog hrvatskog velikana i književnika govorili predsjednik Matice Hrvatske ogranka Čakovec, prof. dr. Stjepan Hranjec, načelnik Općine Nedelišće Mladen Horvat i zamjenik župana Međimurske županije Matija Posavec.
 
Tom je prilikom naglasio da je nasljeđe Zrinskih veliko i njegovim čuvanjem današnje generacije izražavaju priznanje na ponajprije njihovoj borbu protiv Turaka, ali i očuvanju hrvatske samobitnosti. U stoljeće i pol koliko su bili prisutni na našim prostorima, ostavili su mnoge i danas veoma vidljivih tragova. Upravo je Nikola Zrinski Čakovečki doveo Franjevce u Čakovec, njegova Adrianskoga mora sirena,  među najpoznatijim je knjigama lirike tog vremena, a njegovo isticanje hrvatstva začetak je stvaranja moderne hrvatske nacionalne svijesti, rekao je Posavec.

Nakon svečanog dijela programa u kojem su sudjelovali Pjevački zbor Josip Vrhovski iz Nedelišća i Zrinska grada Čakovec, u kapeli Majke Božje na Nebo Uznesene.

  

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content