Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Ugroženim mještanima Pušćina pomoć u hrani, vodi i drvu za ogrjev

Datum objave: 8. studenoga 2012.
Situacija oko područja u Pušćinama pogođenog poplavom i dalje se smiruje. Voda se ispumpava iz dvorišta i podruma kuća, a Hrvatske vode posebnim snažnim pumpama i  prokopavanjem odvodnih kanala nastoje smanjiti razinu vode u najnižem dijelu naselja. Još uvijek je poplavljeno oko desetak kuća, no i tamo se razina vode primjetno smanjuje.
U podne je održan sastanak s mještanima Pušćina, gdje su dogovorene daljnje aktivnosti. Podijeljeno je još drva za ogrjev, flaširana pitka voda, sredstva za čišćenje, a utvrđen je raspored korištenja posebnih sušila za prostorije koji je osigurao Crveni križ. Ministarstvo socijalne politike i mladih danas je donijelo odluku o isplati 70.000,00 interventnih kuna za pomoć stradalim mještanima Pušćina.  Djelatnici čakovečkog Centra za socijalnu skrb sutra u 10:00 sati popisivat će građane te im do 14:00 sati izraditi i podijeliti narudžbenice za hranu koju pomoću njih mogu podići u bilo kojem trgovačkom centru u Međimurju.
Uništene stvari mogu stavljati u dvorišta i čekati procjenitelje, a otpad će ispred kuća pokupiti djelatnici Čakoma.
Na danas ujutro održanom operativnom sastanku Stožera za zaštitu i spašavanje, govorilo se i razlozima poplave. Kako je rečeno, sve dok traje ispumpavanje vode i popisivanje štete, prerano je govoriti o razlozima prelijevanja i puknuća nasipa. No, nakon što ova "akutna situacija" prođe, detaljno će se analizirati cijela situacija kako bi se utvrdili i ispravili eventualni nedostaci u sustavu obavješćivanja i postupanja kod elementarnih nepogoda. S obzirom da se nalazimo na što se opasnosti od poplava tiče, nepovoljnom području zbog dviju rijeka i dvaju akumulacijskih jezera, greške u sustavu moraju biti smanjene na najmanju moguću mjeru.
Vodostaj rijeke Mure i dalje pada, u 13 sati iznosio je 289 cm, te si ukinute redovne mjere obrane od poplave. Protok Drave na ulazu u Hrvatsku i dalje pada, u 13:00 sati iznosio je 800 m3/s, na HE Varaždin bio je 1103, na HE Čakovec 1085, a na HE Dubrava 833 m3/s. Za promet je i dalje zatvorena lokalna cesta Pušćine – Gornji Hrašćan. Unatoč tome što je vodostaj Drave u opadanju, na snazi i dalje ostaje izvanredno stanje, a tako će biti sve dok voda iz podruma i kuća u Pušćinama ne bude uklonjena, a život normaliziran.
Rano ujutro otvoren je i Granični prijelaz Sveti Martin na Muri, tako da je zatvorena ostala još jedino lokalna cesta od Pušćina do Gornjeg Hrašćana, koja je na jednom djelu zapriječena zemljanim nasipom.
Građani sve informacije mogu dobiti preko Centra za zaštitu i spašavanje 112.
poplava_7_nas
Situacija oko područja u Pušćinama pogođenog poplavom i dalje se smiruje. Voda se ispumpava iz dvorišta i podruma kuća, a Hrvatske vode posebnim snažnim pumpama i  prokopavanjem odvodnih kanala nastoje smanjiti razinu vode u najnižem dijelu naselja. Još uvijek je poplavljeno oko desetak kuća, no i tamo se razina vode primjetno smanjuje.

U podne je održan sastanak s mještanima Pušćina, gdje su dogovorene daljnje aktivnosti. Podijeljeno je još drva za ogrjev, flaširana pitka voda, sredstva za čišćenje, a utvrđen je raspored korištenja posebnih sušila za prostorije koji je osigurao Crveni križ. Ministarstvo socijalne politike i mladih danas je donijelo odluku o isplati 70.000,00 interventnih kuna za pomoć stradalim mještanima Pušćina.

 

Djelatnici čakovečkog Centra za socijalnu skrb sutra u 10:00 sati popisivat će građane te im do 14:00 sati izraditi i podijeliti narudžbenice za hranu koju pomoću njih mogu podići u bilo kojem trgovačkom centru u Međimurju.

Uništene stvari mogu stavljati u dvorišta i čekati procjenitelje, a otpad će ispred kuća pokupiti djelatnici Čakoma. 

Na danas ujutro održanom operativnom sastanku Stožera za zaštitu i spašavanje, govorilo se i razlozima poplave. Kako je rečeno, sve dok traje ispumpavanje vode i popisivanje štete, prerano je govoriti o razlozima prelijevanja i puknuća nasipa. No, nakon što ova "akutna situacija" prođe, detaljno će se analizirati cijela situacija kako bi se utvrdili i ispravili eventualni nedostaci u sustavu obavješćivanja i postupanja kod elementarnih nepogoda. S obzirom da se nalazimo na što se opasnosti od poplava tiče, nepovoljnom području zbog dviju rijeka i dvaju akumulacijskih jezera, greške u sustavu moraju biti smanjene na najmanju moguću mjeru.

 Vodostaj rijeke Mure i dalje pada, u 13 sati iznosio je 289 cm, te si ukinute redovne mjere obrane od poplave. Protok Drave na ulazu u Hrvatsku i dalje pada, u 13:00 sati iznosio je 800 m3/s, na HE Varaždin bio je 1103, na HE Čakovec 1085, a na HE D
ubrava 833 m3/s. Za promet je i dalje zatvorena lokalna cesta Pušćine – Gornji Hrašćan. Unatoč tome što je vodostaj Drave u opadanju, na snazi i dalje ostaje izvanredno stanje, a tako će biti sve dok voda iz podruma i kuća u Pušćinama ne bude uklonjena, a život normaliziran.

 Rano ujutro otvoren je i Granični prijelaz Sveti Martin na Muri, tako da je zatvorena ostala još jedino lokalna cesta od Pušćina do Gornjeg Hrašćana, koja je na jednom djelu zapriječena zemljanim nasipom. 

 Građani sve informacije mogu dobiti preko Centra za zaštitu i spašavanje 112.
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content