Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Sanirano oštećenje nasipa

Datum objave: 8. studenoga 2012.
U srijedu kasno navečer ekipe Hrvatskih voda uspjele su sanirati 25 metara nasipa kod Pušćina koji je voda probila u ponedjeljak. Radovi su počeli odmah nakon što se voda u dovoljnoj mjeri povukla, a ukupno je dovezeno 80-tak kamiona pijeska i šljunka.
Blizu mjesta puknuća nasipa nagnuo se 110 kilovoltni dalekovod, a o tome su već jučer obaviještene ekipe Hrvatske elektroprivrede. Kako su istaknuli, dalekovod je iskopčan i uzemljen, a on električnom energijom ne opskrbljuje naše potrošače, već povezuje Nedeljanec i mađarski Lenti. Strujna mreža u Međimurju je sigurna, a opskrba teče bez problema. Jedna ekipa Elektre dežura u Pušćinama te je na raspolaganju mještanima.
Tijekom jučerašnjeg dana ispumpavana su dvorišta i podrumi poplavljenih kuća, no zbog zadržavanja vode,  rezultati nisu zadovoljavajući. S ispumpavanjem se nastavilo odmah ujutro, a na mjesta gdje su prizemne prostorije kuća još uvijek pod vodom, dopremit će se pumpe velikog kapaciteta. Također, pokušat će se ispumpavanjem vode iz obližnjeg ribnjaka vodu odvesti dalje od Pušćina.
Iz Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije i dalje upozoravaju da se za piće i dalje koristi isključivo voda iz javnog vodovoda ili originalno flaširana. Upozoravaju i da se ne koristi povrće iz vlastitih povrtnjaka, već isključivo kupovno, kao i da se konzumira termički obrađena hrana. Nakon povlačenja vode i čišćenja slijedi  dezinfekcija, kako poljoprivrednih objekata tako i obiteljskih kuća.
Danas će početi uklanjanje uginulih domaćih i divljih životinja, a u središtu Pušćina bit će postavljen kontejner za odlaganje životinjskih leševa.
Nastavlja se i popisivanje šteta kako bi se čim prije prikupljeni podaci dostavili državnom povjerenstvu za procjenu šteta. Građanima slabijeg imovinskog stanja Općina Nedelišće i Centar za socijalnu skrb isplatit će jednokratne novčane pomoći.
Vodostaj rijeke Mure i dalje pada, u 8 sati iznosio je 297 cm, te se ukidaju redovne mjere obrane od poplave. Na Dravi je i dalje na snazi izvanredno stanje, unatoč tome što protok vode i dalje opada. Protok Drave na ulazu u Hrvatsku i dalje pada, u 8 sati iznosio je 870 m3/s, na HE Varaždin bio je 1164, na HE Čakovec 1034, a na HE Dubrava 975 m3/s. Za promet je i dalje zatvorena lokalna cesta Pušćine – Gornji Hrašćan.
Građani sve informacije mogu dobiti preko Centra za zaštitu i spašavanje 112.
poplava6_nas
U srijedu kasno navečer ekipe Hrvatskih voda uspjele su sanirati 25 metara nasipa kod Pušćina koji je voda probila u ponedjeljak. Radovi su počeli odmah nakon što se voda u dovoljnoj mjeri povukla, a ukupno je dovezeno 80-tak kamiona pijeska i šljunka. 

Blizu mjesta puknuća nasipa nagnuo se 110 kilovoltni dalekovod, a o tome su već jučer obaviještene ekipe Hrvatske elektroprivrede. Kako su istaknuli, dalekovod je iskopčan i uzemljen, a on električnom energijom ne opskrbljuje naše potrošače, već povezuje Nedeljanec i mađarski Lenti. Strujna mreža u Međimurju je sigurna, a opskrba teče bez problema. Jedna ekipa Elektre dežura u Pušćinama te je na raspolaganju mještanima.

Tijekom jučerašnjeg dana ispumpavana su dvorišta i podrumi poplavljenih kuća, no zbog zadržavanja vode,  rezultati nisu zadovoljavajući. S ispumpavanjem se nastavilo odmah ujutro, a na mjesta gdje su prizemne prostorije kuća još uvijek pod vodom, dopremit će se pumpe velikog kapaciteta. Također, pokušat će se ispumpavanjem vode iz obližnjeg ribnjaka vodu odvesti dalje od Pušćina.
Iz Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije i dalje upozoravaju da se za piće i dalje koristi isključivo voda iz javnog vodovoda ili originalno flaširana. Upozoravaju i da se ne koristi povrće iz vlastitih povrtnjaka, već isključivo kupovno, kao i da se konzumira termički obrađena hrana. Nakon povlačenja vode i čišćenja slijedi  dezinfekcija, kako poljoprivrednih objekata tako i obiteljskih kuća. 
Danas će početi uklanjanje uginulih domaćih i divljih životinja, a u središtu Pušćina bit će postavljen kontejner za odlaganje životinjskih leševa.

Nastavlja se i popisivanje šteta kako bi se čim prije prikupljeni podaci dostavili državnom povjerenstvu za procjenu šteta. Građanima slabijeg imovinskog stanja Općina Nedelišće i Centar za socijalnu skrb isplatit će jednokratne novčane pomoći.

Vodostaj rijeke Mure i dalje pada, u 8 sati iznosio je 297 cm, te se ukidaju redovne mjere obrane od poplave. Na Dravi je i dalje na snazi izvanredno stanje, unatoč tome što protok vode i dalje opada. Protok Drave na ulazu u Hrvatsku i dalje pada, u 8 sati iznosio je 870 m3/s, na HE Varaždin bio je 1164, na HE Čakovec 1034, a na HE Dubrava 975 m3/s. Za promet je i d
alje zatvorena lokalna cesta Pušćine – Gornji Hrašćan.

Građani sve informacije mogu dobiti preko Centra za zaštitu i spašavanje 112.
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content