Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Voda se povlači iz Pušćina

Datum objave: 7. studenoga 2012.
Nezabilježeni vodeni val na rijeci Dravi koji je u utorak pogodio područje Općine Nedelišće, ostavio je velike posljedice u Međimurskoj županiji. U poslijepodnevnim satima prelio se stari nasip kod Pušćina te su u tom mjestu u stotinjak kuća poplavljeni podrumi i prizemne prostorije. Nešto prije ponoći vodostaj na tom području počeo je stagnirati, tako da se voda nije prelila preko državne ceste Čakovec – Varaždin. U svim ostalim naseljima u Općini uz Dravu gradnjom zečjih nasipa i nasipavanjem pijeska spriječen je prodor vode u obiteljske kuće.
Danas ujutro potok Drave na ulasku u Hrvatsku iznosio je 860 m3/s, na HE Varaždin 1340, a na HE Čakovec 1100 m3/s. To je znatno manje nego tijekom jučerašnjeg dana, tako da se stuacija počela normalizirati. Što se tiče ostatka toka rijeke kroz Međimursku županiju, zatvorena je državna cesta od Donje Dubrave do Koprivnice, jer je poplavljena s podravske strane rijeke. Tijekom noći normaliziran je promet državnom cestom Čakovec – Varaždin, a tijekom današnjeg prijepodneva očekuje se uklanjanje zapreka i otvaranje graničnog prijelaza Trnovec.
Na poplavljenom području u Pušćinama razina vode tijekom noći pala je za otprilike 50 cm, no nasipi sprječavaju daljnje oticanje vode. Stoga će Hrvatske vode ubrzo početi s ispumpavanjem, a čim vodostaj Drave padne ispod razine vode na poplavljenom području srušit će se dio nasipa kako bi voda što prije otekla.
U srijedu ujutro u prostorijama Općine Nedelišće održan je sastanak Stožera za zaštitu i spašavanje na kojem je dogovoreno da se, čim situacija to dopusti počne s ispumpavanjem vode iz dvorišta, podruma obiteljskih kuća te poslovnih prostora. Također, dogovoreno je da se u najskorije vrijeme počne s procjenom šteta te da se tijekom današnjeg prijepodneva utvrdi treba li kojim obiteljima hitna financijska pomoć ili dostava hrane.
Kako je naglasio župan Međimurske županije Ivan Perhoč, sve mjerodavne službe i javna poduzeća trebaju se staviti na raspolaganje kako bi se posljedice ove poplave što  prije sanirale. Također, danas ili sutra ujutro će se proglasiti elementarna nepogoda, a prema Vladi Republike Hrvatske ići će zahtjev da se pomogne najugroženijima.
Tijekom jučerašnjeg dana, zbog dobrog rada službi na terenu, nije bilo potrebe za velikom evakuacijom niti je bilo ugroza po život. No, ovaj tisućugodišnji vodostaj rijeke Drave otkrio je neke nedostatke na sustavu nasipa, što će u najskorije vrijeme biti otklonjeno.
popl3_nas
Nezabilježeni vodeni val na rijeci Dravi koji je u utorak pogodio područje Općine Nedelišće, ostavio je velike posljedice u Međimurskoj županiji. U poslijepodnevnim satima prelio se stari nasip kod Pušćina te su u tom mjestu u stotinjak kuća poplavljeni podrumi i prizemne prostorije. Nešto prije ponoći vodostaj na tom području počeo je stagnirati, tako da se voda nije prelila preko državne ceste Čakovec – Varaždin. U svim ostalim naseljima u Općini uz Dravu gradnjom zečjih nasipa i nasipavanjem pijeska spriječen je prodor vode u obiteljske kuće.

Danas ujutro potok Drave na ulasku u Hrvatsku iznosio je 860 m3/s, na HE Varaždin 1340, a na HE Čakovec 1100 m3/s. To je znatno manje nego tijekom jučerašnjeg dana, tako da se stuacija počela normalizirati. Što se tiče ostatka toka rijeke kroz Međimursku županiju, zatvorena je državna cesta od Donje Dubrave do Koprivnice, jer je poplavljena s podravske strane rijeke. Tijekom noći normaliziran je promet državnom cestom Čakovec – Varaždin, a tijekom današnjeg prijepodneva očekuje se uklanjanje zapreka i otvaranje graničnog prijelaza Trnovec. 

Na poplavljenom području u Pušćinama razina vode tijekom noći pala je za otprilike 50 cm, no nasipi sprječavaju daljnje oticanje vode. Stoga će Hrvatske vode ubrzo početi s ispumpavanjem, a čim vodostaj Drave padne ispod razine vode na poplavljenom području srušit će se dio nasipa kako bi voda što prije otekla.

U srijedu ujutro u prostorijama Općine Nedelišće održan je sastanak Stožera za zaštitu i spašavanje na kojem je dogovoreno da se, čim situacija to dopusti počne s ispumpavanjem vode iz dvorišta, podruma obiteljskih kuća te poslovnih prostora. Također, dogovoreno je da se u najskorije vrijeme počne s procjenom šteta te da se tijekom današnjeg prijepodneva utvrdi treba li kojim obiteljima hitna financijska pomoć ili dostava hrane. 

Kako je naglasio župan Međimurske županije Ivan Perhoč, sve mjerodavne službe i javna poduzeća trebaju se staviti na raspolaganje kako bi se posljedice ove poplave što  prije sanirale. Također, danas ili sutra ujutro će se proglasiti elementarna nepogoda, a prema Vladi Republike Hrvatske ići će zahtjev da se pomogne najugroženijima.

Tijekom jučerašnjeg dana, zbog dobrog rada službi na terenu, nije bilo potrebe za velikom evakuacijom niti je bilo ugroza po život. No, ovaj tisućugodišnji vodostaj rijeke Drave otkrio je neke nedostatke na sustavu nasipa, što će u najskorije vrijeme biti otklonjeno.
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content