Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

U Pušćinama ukupno poplavljeno 115 objekata

Datum objave: 7. studenoga 2012.

 

Tijekom jučerašnjeg tisućljetnog vodostaja rijeke Drave, u Pušćinama je poplavljeno 115 objekata od čega 67 obiteljskih kuća. Ekipe Općine Nedelišće počele su s prvim utvrđivanje šteta, te je već sada vidljivo da će biti velike. Pozivaju se svi građani koji imaju osiguranu imovinu da kontaktiraju svoje osiguravatelje kako bi im šteta što prije procijenila. No, sve će ih obići i članovi općinskog i županijskog povjerenstva za utvrđivanje štete. Župan Međimurske županije Ivan Perhoč danas je za to područje proglasio elementarnu nepogodu  poplavu.
Prijepodne je počelo saniranje probijenih 25 metara nasipa kod Pušćina, a ekipe Hrvatskih voda šljunkom zatrpavaju oštećeno mjesto na nasipu. Ispumpava se i voda s poplavljenog područja, te iz podruma i dvorišta gdje razina vode to dopušta. Do poslijepodnevnih sati ispumpano je 13 podruma. Dopremljene su posebne pumpe velikog kapaciteta, no velika površina i niska razina vode na pušćinskom području ne omogućavaju njihov rad punim kapacitetom. No, unatoč tome uspjele su smanjiti razinu vode na poplavljenom području. Tijekom dana sanirano je i onečišćenje u podrumu obiteljske kuće gdje se nalazio spremnik sa oko 1000 litara dizelskog goriva.
Sutra ujutro te pumpe će biti premještene na područje naselja gdje je razina vode najviša te gdje su podrumi i prizemlja kuća još uvijek pod vodom. Crveni križ osigurao je 25 posebnih sušila koja će već od jutra biti na raspolaganju vatrogascima koji će pomoću njih sušiti poplavljene prostore.
Općina Nedelišće za pet obitelji dopremila je drva za ogrjev, a sutra će isplatiti 15 jednokratnih pomoći te tri pomoći za kupnju stočne hrane. Djelatnici Centra za socijalnu skrb obišli su ugroženi dio naselja te kod udomiteljskih obitelji zbrinuli one koji zbog poplave ne mogu stanovati u svojim kućama. Centar poziva sve građane kojima su kuće poplavljene, da im se u slučaju potrebe za jednokratnom financijskom pomoći jave.
Građani se upozoravaju da ne piju vodu iz bunara i hidrofora, već isključivo iz javnog vodovoda ili originalno flaširanu vodu. Kako bi se osigurala dostatna opskrba pitkom vodom, Međimurske vode na javnim hidrantima omogućile su direktno korištenje pitke vode. Inače, kvaliteta pitke vode na vodocrpilištu u Nedelišću, kao i u javnoj mreži kroz Pušćine kontinuirano se ispituje te je u potpunosti zdravstveno ispravna za piće.
I dalje će dežurati sve službe, a građani sve potrebne informacije mogu dobiti preko Centra za zaštitu i spašavanje 112.
Protok Drave na ulazu u Hrvatsku i dalje pada, u 18 sati iznosio je 1017 m3/s, na HE Varaždin bio je 1004, na HE Čakovec 1162, a na HE Dubrava 1026 m3/s. I vodostaj Mure pada te su trenutno na snazi mjere redovnih obrana od poplava. Tijekom dana za promet je otvorena i dionica ceste od Donje Dubrave prema Koprivnici koja je bila zatvorena zbog poplave. Promet na državnoj cesti Čakovec -Varaždin normaliziran je, a policija je pred večer uklonila i kontrolnepoplava_5_naspunktove.
poplava_5_nas
Tijekom jučerašnjeg tisućljetnog vodostaja rijeke Drave, u Pušćinama je poplavljeno 115 objekata od čega 67 obiteljskih kuća. Ekipe Općine Nedelišće počele su s prvim utvrđivanje šteta, te je već sada vidljivo da će biti velike. Pozivaju se svi građani koji imaju osiguranu imovinu da kontaktiraju svoje osiguravatelje kako bi im šteta što prije procijenila. No, sve će ih obići i članovi općinskog i županijskog povjerenstva za utvrđivanje štete. Župan Međimurske županije Ivan Perhoč danas je za to područje proglasio elementarnu nepogodu  poplavu. 
Prijepodne je počelo saniranje probijenih 25 metara nasipa kod Pušćina, a ekipe Hrvatskih voda šljunkom zatrpavaju oštećeno mjesto na nasipu. Ispumpava se i voda s poplavljenog područja, te iz podruma i dvorišta gdje razina vode to dopušta. Do poslijepodnevnih sati ispumpano je 13 podruma. Dopremljene su posebne pumpe velikog kapaciteta, no velika površina i niska razina vode na pušćinskom području ne omogućavaju njihov rad punim kapacitetom. No, unatoč tome uspjele su smanjiti razinu vode na poplavljenom području. Tijekom dana sanirano je i onečišćenje u podrumu obiteljske kuće gdje se nalazio spremnik sa oko 1000 litara dizelskog goriva.

Sutra ujutro te pumpe će biti premještene na područje naselja gdje je razina vode najviša te gdje su podrumi i prizemlja kuća još uvijek pod vodom. Crveni križ osigurao je 25 posebnih sušila koja će već od jutra biti na raspolaganju vatrogascima koji će pomoću njih sušiti poplavljene prostore. 

Općina Nedelišće za pet obitelji dopremila je drva za ogrjev, a sutra će isplatiti 15 jednokratnih pomoći te tri pomoći za kupnju stočne hrane. Djelatnici Centra za socijalnu skrb obišli su ugroženi dio naselja te kod udomiteljskih obitelji zbrinuli one koji zbog poplave ne mogu stanovati u svojim kućama. Centar poziva sve građane kojima su kuće poplavljene, da im se u slučaju potrebe za jednokratnom financijskom pomoći jave.

Građani se upozoravaju da ne piju vodu iz bunara i hidrofora, već isključivo iz javnog vodovoda ili originalno flaširanu vodu. Kako bi se osigurala dostatna opskrba pitkom vodom, Međimurske vode na javnim hidrantima omogućile su
direktno korištenje pitke vode. Inače, kvaliteta pitke vode na vodocrpilištu u Nedelišću, kao i u javnoj mreži kroz Pušćine kontinuirano se ispituje te je u potpunosti zdravstveno ispravna za piće.

I dalje će dežurati sve službe, a građani sve potrebne informacije mogu dobiti preko Centra za zaštitu i spašavanje 112.

Protok Drave na ulazu u Hrvatsku i dalje pada, u 18 sati iznosio je 1017 m3/s, na HE Varaždin bio je 1004, na HE Čakovec 1162, a na HE Dubrava 1026 m3/s. I vodostaj Mure pada te su trenutno na snazi mjere redovnih obrana od poplava. Tijekom dana za promet je otvorena i dionica ceste od Donje Dubrave prema Koprivnici koja je bila zatvorena zbog poplave. Promet na državnoj cesti Čakovec -Varaždin normaliziran je, a policija je pred večer uklonila i kontrolne punktove.

 

 

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content