Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Počelo ispumpavanje vode u Pušćinama

Datum objave: 7. studenoga 2012.
Situacija u jučer poplavljenom dijelu naselja Pušćine i dalje se normalizira. Kao što je bilo najavljeno, danas oko 10 sati počelo se s ispumpavanjem vode s poplavljenog područja. Hrvatske vode za tu su namjenu dopremile pumpe velikog kapaciteta, no zbog niske razine vode na poplavljenom području, one rade sporijim tempom. Djelatnici Hrvatskih voda stoga kanaliziraju vodu u najniže točke kako bi voda s poplavljenog područja brže oticala.
Počelo se i s ispumpavanjem vode iz poplavljenih kuća i podruma, najprije u dijelu Pušćina gdje se voda već povukla. Sve potrebne ekipe i dalje su na terenu, a tako će biti sve dok se situacija u potpunosti ne normalizira.
Stanovništvo poplavljenog dijela Pušćina danas prijepodne obišli su djelatnici Općine, Centra za socijalnu skrb Čakovec, Crvenog križa, Zavoda za hitnu medicinsku pomoć te patronažna služba Doma zdravlja Čakovec. Kako su izvijestili, nije bilo potrebe za većim intervencijama. Centar za socijalnu skrb zbrinuo je jednu obitelj koja je zbog nemogućnosti boravljenja u poplavljenom stambenom objektu smještena kod udomiteljske obitelji na području Međimurja. Centar poziva sve građane kojima su kuće poplavljene, da im se u slučaju potrebe za jednokratnom financijskom pomoći jave. Općina Nedelišće za pet obitelji osigurala je drva za ogrjev, a za 15 će sutra isplatiti jednokratne financijske pomoći. Isplatit će se i 3 pomoći za kupnju stočne hrane.
Na teren je izašao i glavni veterinarski inspektor Međimurske županije Ljubomir Kolarek kako bi se zbrinule lešine uginulih domaćih i divljih životinja te provela asanacija terena. Sutra će se kod kućnog broja Čakovečka 88 u Pušćinama postaviti kontejner  u koji će sanitarni tehničari i građani moći odlagati životinjske ostatke i pokvarenu hranu.
Građani se upozoravaju da ne piju vodu iz bunara i hidrofora, već isključivo iz javnog vodovoda ili originalno flaširanu vodu. Kako bi se osigurala dostatna opskrba pitkom vodom, Međimurske vode će na javnim hidrantima omogućiti direktno korištenje pitke vode. Inače, kvaliteta pitke vode na vodocrpilištu u Nedelišću, kao i u javnoj mreži kroz Pušćine kontinuirano se ispituje te je u potpunosti zdravstveno ispravna za piće. Vodocrpilište u Nedelišću jučer nije bilo ugroženo, a najkraća udaljenost od poplavljenog područja bila je 300 metara. Kako bi se dodatno ispitala kvaliteta vode, Zavod za javno zdravstvo MŽ uzeo je dodatne uzorke vode za analizu, a obrada je u tijeku. Propisane su i protuepidemijske mjere za sprečavanje crijevnih zaraznih bolesti na poplavljenim područjima, koje podrazumijevaju temeljito pranje ruku, čišćenje i dezinfekciju posuđa, pribora za jelo, sanitarnih prostora te svih predmeta koji su bili u kontaktu sa poplavnom vodom
Protok Drave danas u 12 sati na ulasku u Hrvatsku iznosio je 801 m3/s, na HE Varaždin 1.215 m3/s, na HE Čakovec 1.267 m3/s, a na HE Dubrava 1.281 m3/s. To je znatno manje od jučer zabilježenog povijesnog protoka od 3.300 m3/s. Vodostaj rijeke Mure kod Murskog Središća iznosio je 364 cm te je u opadanju. Tijekom noći nije prešao granicu od 410 cm kada se proglašavaju izvanredne mjere od poplave.
Danas u podne u Pušćinama je održana i konferencija za novinare na kojoj su čelnici Međimurske županije, Općine Nedeliće, Područnog ureda Službe za zaštitu i spašavanje Čakovec - Centar 112 i Hrvatskih voda govorili o aktualnoj situaciji i koracima koji se poduzimaju kako bi se stanje što prije vratilo u normalu, a građani svojim kućama. Do daljnjega će se predstavnici svih nadležnih službi svakog jutra u 07:00 sati sastajati u prostorima Općine Nedelišće kako bi se dogovarale daljnje aktivnosti.
Svi su istaknuli da izvanredna situacija još uvijek traje te da se sve čini kako bi se pomoglo poplavama pogođenom stanovništvu. Kako su istaknuli iz Hrvatskih voda, tek danas ujutro vidjeli su da je nasip popustio u dužini od 25 metara, što je bio i razlog naglog dolaska vode. Čim se voda povuče to će se mjesto sanirati, a u najskorije vrijeme krenut će se u obnovu i izgradnju novih nasipa koji bi ovaj dio Međimurja trebali zaštititi od poplava. Još jednom su ponovili da je riječ o dosad nezabilježenoj količini vode.
Župan Međimurske županije Ivan Perhoč danas je proglasio elementarnu nepogodu za ovo područje, a ekipe će što prije napraviti procjenu ukupne štete kako bi se ona mogla poslati državnom povjerenstvu. Također, župan je danas uputio i dopis predsjedniku Vlade RH Zoranu Milanoviću u kojem traži pomoći iz proračunskih interventnih sredstava za poplavom pogođeno stanovništvo Međimurske županije.
Zanimljivo je da je novoizgrađeni nasip kod Paraga u potpunosti zaštitio mještane ovog naselja, osim kod par kuća gdje je podzemna voda poplavila podrume i dvorišta. Danas ih je posjetio i saborski zastupnik romske nacionalne manjine Veljko Kajtazi u pratnji župana i načelnika Općine Nedelišće.
bernarda_nas
Situacija u jučer poplavljenom dijelu naselja Pušćine i dalje se normalizira. Kao što je bilo najavljeno, danas oko 10 sati počelo se s ispumpavanjem vode s poplavljenog područja. Hrvatske vode za tu su namjenu dopremile pumpe velikog kapaciteta, no zbog niske razine vode na poplavljenom području, one rade sporijim tempom. Djelatnici Hrvatskih voda stoga kanaliziraju vodu u najniže točke kako bi voda s poplavljenog područja brže oticala.

Počelo se i s ispumpavanjem vode iz poplavljenih kuća i podruma, najprije u dijelu Pušćina gdje se voda već povukla. Sve potrebne ekipe i dalje su na terenu, a tako će biti sve dok se situacija u potpunosti ne normalizira.

Stanovništvo poplavljenog dijela Pušćina danas prijepodne obišli su djelatnici Općine, Centra za socijalnu skrb Čakovec, Crvenog križa, Zavoda za hitnu medicinsku pomoć te patronažna služba Doma zdravlja Čakovec. Kako su izvijestili, nije bilo potrebe za većim intervencijama. Centar za socijalnu skrb zbrinuo je jednu obitelj koja je zbog nemogućnosti boravljenja u poplavljenom stambenom objektu smještena kod udomiteljske obitelji na području Međimurja. Centar poziva sve građane kojima su kuće poplavljene, da im se u slučaju potrebe za jednokratnom financijskom pomoći jave. Općina Nedelišće za pet obitelji osigurala je drva za ogrjev, a za 15 će sutra isplatiti jednokratne financijske pomoći. Isplatit će se i 3 pomoći za kupnju stočne hrane.

Na teren je izašao i glavni veterinarski inspektor Međimurske županije Ljubomir Kolarek kako bi se zbrinule lešine uginulih domaćih i divljih životinja te provela asanacija terena. Sutra će se kod kućnog broja Čakovečka 88 u Pušćinama postaviti kontejner  u koji će sanitarni tehničari i građani moći odlagati životinjske ostatke i pokvarenu hranu.

Građani se upozoravaju da ne piju vodu iz bunara i hidrofora, već isključivo iz javnog vodovoda ili originalno flaširanu vodu. Kako bi se osigurala dostatna opskrba pitkom vodom, Međimurske vode će na javnim hidrantima omogućiti direktno korištenje pitke vode. Inače, kvaliteta pitke vode na vodocrpilištu u Nedelišću, kao i u javnoj mreži kroz Pušćine kontinuirano se ispituje te je u potpunosti zdravstveno ispravna za piće. Vodocrpilište u Nedelišću jučer nije bilo ugroženo, a najkraća udaljenost od poplavljenog područja bila je 300 metara. Kako bi se dodatno ispitala kvaliteta vode, Zavod za javno zdravstvo MŽ uzeo je dodatne uzorke vode za analizu, a obrada je u tijeku. Propisane su i protuepidemijske mjere za sprečavanje crijevnih zaraznih bolesti na poplavljenim područjima, koje podrazumijevaju temeljito pranje ruku, čišćenje i dezinfekciju posuđa, pribora za jelo, sanitarnih prostora te svih predmeta koji su bili u kontaktu sa poplavnom vodom.

Protok Drave danas u 12 sati na ulasku u Hrvatsku iznosio je 801 m3/s, na HE Varaždin 1.215 m3/s, na HE Čakovec 1.267 m3/s, a na HE Dubrava 1.281 m3/s. To je znatno manje od jučer zabilježenog povijesnog protoka od 3.300 m3/s. Vodostaj rijeke Mure kod Murskog Središća iznosio je 364 cm te je u opadanju. Tijekom noći nije prešao granicu od 410 cm kada se proglašavaju izvanredne mjere od poplave.

Danas u podne u Pušćinama je održana i konferencija za novinare na kojoj su čelnici Međimurske županije, Općine Nedeliće, Područnog ureda Službe za zaštitu i spašavanje Čakovec - Centar 112 i Hrvatskih voda govorili o aktualnoj situaciji i koracima koji se poduzimaju kako bi se stanje što prije vratilo u normalu, a građani svojim kućama. Do daljnjega će se predstavnici svih nadležnih službi svakog jutra u 07:00 sati sastajati u prostorima Općine Nedelišće kako bi se dogovarale daljnje aktivnosti.

Svi su istaknuli da izvanredna situacija još uvijek traje te da se sve čini kako bi se pomoglo poplavama pogođenom stanovništvu. Kako su istaknuli iz Hrvatskih voda, tek danas ujutro vidjeli su da je nasip popustio u dužini od 25 metara, što je bio i razlog naglog dolaska vode. Čim se voda povuče to će se mjesto sanirati, a u najskorije vrijeme krenut će se u obnovu i izgradnju novih nasipa koji bi ovaj dio Međimurja trebali zaštititi od poplava. Još jednom su ponovili da je riječ o dosad nezabilježenoj količini vode. 

Župan Međimurske županije Ivan Perhoč danas je proglasio elementarnu nepogodu za ovo područje, a ekipe će što prije napraviti procjenu ukupne štete kako bi se ona mogla poslati državnom povjerenstvu. Također, župan je danas uputio i dopis predsjedniku Vlade RH Zoranu Milanoviću u kojem traži pomoći iz proračunskih interventnih sredstava za poplavom pogođeno stanovništvo Međimurske županije.

Zanimljivo je da je novoizgrađeni nasip kod Paraga u potpunosti zaštitio mještane ovog naselja, osim kod par kuća gdje je podzemna voda poplavila podrume i dvorišta. Danas ih je posjetio i saborski zastupnik romske nacionalne manjine Veljko Kajtazi u pratnji župana i načelnika Općine Nedelišće.
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content