Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Poplavljeno stotinjak kuća u Pušćinama

Datum objave: 6. studenoga 2012.
U utorak u kasnim poslijepodnevnim satima došlo je do prelijevanja nasipa uz rijeku Dravu  između naselja Gornji Hrašćan i Pušćine. Voda je poplavila 100-njak kuća u Pušćinama na desnoj strani prometnice Čakovec – Varaždin. Iako je voda je prodrla u podrumske i prizemne prostorije obiteljskih kuća, nije bilo potrebe za evakuacijom stanovništva, već su ekipe vatrogasaca, Područnog ureda službe za zaštitu i spašavanje te Općine Nedelišće postavljale zečje nasipe i pomagale ljudima u spašavanju imovine.
Oko 21:00 sat vodostaj je počeo stagnirati i opadati, a  voda se na kritičnom dijelu prestala prelijevati preko nasipa. Tijekom noći očekuje se povlačenje vode s poplavljenih dvorišta u Pušćinama. Iako je situacija i u Gornjem Kuršancu i Trnovcu tijekom današnjeg dana bila ozbiljna, nije došlo do poplavljivanja kuća.
Situacija na Dravi nizvodno od varaždinskog mosta u Međimurskoj županiji je pod kontrolom te se ne očekuju veći problemi. Vodostaj rijeke Mure je u porastu te je moguće proglašenje izvanrednih mjera obrane od poplave tijekom noći, no zbog novih nasipa visoki vodostaj također ne bi smio prouzročiti probleme.
Tijekom noći bit će normaliziran promet državnom cestom Čakovec – Varaždin, a za promet će biti otvorena i državna cesta iz Nedelišća do Trnovca, s time da granični prijelaz Trnovec ostaje zatvoren do daljnjeg.
Ukoliko vodostaj nastavi opadati već sutra ujutro vatrogasci će početi s ispumpavanjem podruma, Hrvatske vode ispumpavat će vodu s poplavljenih područja, a počet će se i s procjenom šteta koje će prema prvim podacima biti velike.
U Hrvatskim vodama naglašavaju da je riječ o tisućugodišnjem vodostaju koji je dosad nezabilježen, te da je poplavljivanje bilo gotovo nemoguće izbjeći. Tijekom današnjeg posjeta ugroženom području ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina i generalni direktor Hrvatskih voda Ivica Plišić za sljedeću godinu najavili su hitnu obnovu postojećih nasipa uz Dravu te izgradnju novih.
Sutra ujutro u 8:00 sati u prostorima Općine Nedelišće održat će se sastanak Stožera za zaštitu i spašavanje Međimurske županije. Na njemu će biti govora o poduzetim mjerama i predstojećim koracima.
poplava2_nas
U utorak u kasnim poslijepodnevnim satima došlo je do prelijevanja nasipa uz rijeku Dravu  između naselja Gornji Hrašćan i Pušćine. Voda je poplavila 100-njak kuća u Pušćinama na desnoj strani prometnice Čakovec – Varaždin. Iako je voda je prodrla u podrumske i prizemne prostorije obiteljskih kuća, nije bilo potrebe za evakuacijom stanovništva, već su ekipe vatrogasaca, Područnog ureda službe za zaštitu i spašavanje te Općine Nedelišće postavljale zečje nasipe i pomagale ljudima u spašavanju imovine.

Oko 21:00 sat vodostaj je počeo stagnirati i opadati, a  voda se na kritičnom dijelu prestala prelijevati preko nasipa. Tijekom noći očekuje se povlačenje vode s poplavljenih dvorišta u Pušćinama. Iako je situacija i u Gornjem Kuršancu i Trnovcu tijekom današnjeg dana bila ozbiljna, nije došlo do poplavljivanja kuća.

Situacija na Dravi nizvodno od varaždinskog mosta u Međimurskoj županiji je pod kontrolom te se ne očekuju veći problemi. Vodostaj rijeke Mure je u porastu te je moguće proglašenje izvanrednih mjera obrane od poplave tijekom noći, no zbog novih nasipa visoki vodostaj također ne bi smio prouzročiti probleme.

Tijekom noći bit će normaliziran promet državnom cestom Čakovec – Varaždin, a za promet će biti otvorena i državna cesta iz Nedelišća do Trnovca, s time da granični prijelaz Trnovec ostaje zatvoren do daljnjeg.

Ukoliko vodostaj nastavi opadati već sutra ujutro vatrogasci će početi s ispumpavanjem podruma, Hrvatske vode ispumpavat će vodu s poplavljenih područja, a počet će se i s procjenom šteta koje će prema prvim podacima biti velike.

U Hrvatskim vodama naglašavaju da je riječ o tisućugodišnjem vodostaju koji je dosad nezabilježen, te da je poplavljivanje bilo gotovo nemoguće izbjeći. Tijekom današnjeg posjeta ugroženom području ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina i generalni direktor Hrvatskih voda Ivica Plišić za sljedeću godinu najavili su hitnu obnovu postojećih nasipa
uz Dravu te izgradnju novih.

U srijedu ujutro u 8:00 sati u prostorima Općine Nedelišće održat će se sastanak Stožera za zaštitu i spašavanje Međimurske županije. Na njemu će biti govora o poduzetim mjerama i predstojećim koracima.
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content