Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Izvanredno stanje obrane od poplava na rijeci Dravi

Datum objave: 6. studenoga 2012.
Vodeni val koji je jučer u susjednoj Sloveniji uzrokovao velike probleme, danas ujutro ušao je u Hrvatsku. U ranim jutarnjim satima protok rijeke Drave kod HE Varaždin prešao je 2000 m3/s te je uspostavljeno izvanredno stanje obrana od poplava na dionici rijeke od željezničkog mosta Varaždin do granice sa Slovenijom.
Vodostaj Drave ime tendenciju daljnjeg rasta, a vrhunac vodenog vala očekuje se danas oko 13 sati. Inače, kako je rečeno na današnjoj Izvanrednoj sjednici Stožera za zaštitu i spašavanja Međimurske županije održanoj u prostorima Općine Nedelišće, riječ je o najvišem vodostaju ikad izmjerenom na ovoj rijeci, odnosno vodostaju kakav se bilježi jednom u tisuću godina. Dosad najveći zabilježeni protok onaj 1965. godine iznosio je oko 2800 m3/s, dok je danas prijepodne protok rijeke Drave kod HE Varaždin iznosio 3300 m3/s.
Kako su istakli predstavnici Hrvatskih voda, najugroženije je područje uz Granični prijelaz Trnovec te stari nasip uz cestu Pušćine – Gornji Hrašćan. Na ovom području mogući su ozbiljniji problemi, no tek ukoliko voda dođe do nasipa i na njemu se zadrži duže vrijeme. Što se tiče GP Trnovec, u prijepodnevnim satima voda je došla do ceste te je granični prijelaz zatvoren, a promet je preusmjeren na GP Banfi, Bukovje i Mursko Središće. Ekipe Hrvatskih voda i Općine Nedelišće štite naselje postavljanjem zečjih nasipa i nasipavanjem pijeska.
Inače, ekipe Hrvatskih voda, Područnog ureda za zaštitu i spašavanje Čakovec – Centar 112, te Općine Nedelišće na terenu su provele cijelu noć, a angažirana je i mehanizacija. Trenutno nisu ugroženi ljudski životi, a prema procjenama neće biti potrebe za evakuacijom. HEP je tijekom proteklog dana pregledao sve nasipe uz akumulacijska jezera, a razina vode u njima spuštena je za 2 metra. Dravska voda koja stiže ispušta se u staro korito rijeke.
Prema podacima slovenskih službi, danas ujutro protok vode kod  prve slovenske dravske hidrocentrale iznosio je 1000 m3/s što znači da se vodostaj vraća u normalu. Područja s međimurske strane nizvodno od varaždinskog mosta nisu neposredno ugrožena jer se stari tok rijeke u koju se ispušta višak vode nalazi s južne strane akumulacijskog jezera.
Što se tiče rijeke Mure na njoj je proglašena redovna obrana od poplava, zatvoren je GP Sv. Martin na Muri, no ne očekuju se veći problemi kao ni proglašavanje izvanrednog stanja.
Područja uz rijeku Dravu zajedno sa djelatnicima  Područnog ureda zaštite i spašavanja Čakovec – Centar 112 te članovima Stožera za zaštitu i spašavanje Međimurske županije, ujutro je obišao i župan Međimurske županije Ivan Perhoč. Tom je prilikom naglasio da smo dosad svu pozornost obraćali prema Muri, no ovo je dokaz da i Drava može ugroziti živote i imovinu. Stoga, treba dodatno osigurati kritična mjesta izgradnjom novih nasipa te provjeriti stanje postojećih.
Oko 12:30 na GP Trnovec očekuje se dolazak ministra poljoprivrede Tihomira Jakovine i generalnog direktora Hrvatskih voda Ivice Plišića.
poplava_nas
Vodeni val koji je jučer u susjednoj Sloveniji uzrokovao velike probleme, danas ujutro ušao je u Hrvatsku. U ranim jutarnjim satima protok rijeke Drave kod HE Varaždin prešao je 2000 m3/s te je uspostavljeno izvanredno stanje obrana od poplava na dionici rijeke od željezničkog mosta Varaždin do granice sa Slovenijom.
Vodostaj Drave ime tendenciju daljnjeg rasta, a vrhunac vodenog vala očekuje se danas oko 13 sati. Inače, kako je rečeno na današnjoj Izvanrednoj sjednici Stožera za zaštitu i spašavanja Međimurske županije održanoj u prostorima Općine Nedelišće, riječ je o najvišem vodostaju ikad izmjerenom na ovoj rijeci, odnosno vodostaju kakav se bilježi jednom u tisuću godina. Dosad najveći zabilježeni protok onaj 1965. godine iznosio je oko 2800 m3/s, dok je danas prijepodne protok rijeke Drave kod HE Varaždin iznosio 3300 m3/s. 

Kako su istakli predstavnici Hrvatskih voda, najugroženije je područje uz Granični prijelaz Trnovec te stari nasip uz cestu Pušćine – Gornji Hrašćan. Na ovom području mogući su ozbiljniji problemi, no tek ukoliko voda dođe do nasipa i na njemu se zadrži duže vrijeme. Što se tiče GP Trnovec, u prijepodnevnim satima voda je došla do ceste te je granični prijelaz zatvoren, a promet je preusmjeren na GP Banfi, Bukovje i Mursko Središće. Ekipe Hrvatskih voda i Općine Nedelišće štite naselje postavljanjem zečjih nasipa i nasipavanjem pijeska. 

Inače, ekipe Hrvatskih voda, Područnog ureda za zaštitu i spašavanje Čakovec – Centar 112, te Općine Nedelišće na terenu su provele cijelu noć, a angažirana je i mehanizacija. Trenutno nisu ugroženi ljudski životi, a prema procjenama neće biti potrebe za evakuacijom. HEP je tijekom proteklog dana pregledao sve nasipe uz akumulacijska jezera, a razina vode u njima spuštena je za 2 metra. Dravska voda koja stiže ispušta se u staro korito rijeke.

Prema podacima slovenskih službi, danas ujutro protok vode kod  prve slovenske dravske hidrocentrale iznosio je 1000 m3/s što znači da se vodostaj vraća u normalu. Područja s međimurske strane nizvodno od varaždinskog mosta nisu neposredno ugrožena jer se stari tok rijeke u koju se ispušta višak vode nalazi s južne strane akumulacijskog jezera.

Što se tiče rijeke Mure na njoj je proglašena redovna obrana od poplava, zatvoren je GP Sv. Martin na Muri, no ne očekuju se veći problemi kao ni proglašavanje izvanrednog stanja.

Područja uz rijeku Dravu zajedno sa djelatnicima  Područnog ureda zaštite i spašavanja Čakovec – Centar 112 te članovima Stožera za zaštitu i spašavanje Međimurske županije, ujutro je obišao i župan Međimurske županije Ivan Perhoč. Tom je prilikom naglasio da smo dosad svu pozornost obraćali prema Muri, no ovo je dokaz da i Drava može ugroziti živote i imovinu. Stoga, treba dodatno osigurati kritična mjesta izgradnjom novih nasipa te provjeriti stanje postojećih.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content