Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Preminuo Joža Horvat

Datum objave: 27. listopada 2012.
U petak je u Zagrebu u 98. godini preminuo Joža Horvat, istaknuti hrvatski književnik, moreplovac i antifašistički borac. Horvat je rođen 1915. godine u Kotoribi, a iako se njegova obitelj ubrzo seli u Zagreb, cijeli život ostaje neraskidivo povezan sa svojim rodnim krajem.
Joža Horvat bit će upamćen po svojoj nepomirljivošću s nepravdama zbog čega je otišao u partizane, ustrajnošću u poštivanju svojih ideala zbog čega je dugo vremena bio u nemilosti bivšeg režima, avanturističkom duhu zbog kojeg je bio prvi Međimurac koji je u jedrilici oplovio svijet te po svom izuzetnom književnom izrazu. Njegova djela prevedena su na brojne svjetske jezike, a Besa je i danas najbolji putopis napisan na ovim prostorima.
Knjiga žalosti povodom smrti Jože Horvata bit će otvorena u predvorju zgrade Međimurske županije od ponedjeljka, 29. listopada u 09:00 sati. Komemoracija povodom smrti održat će se u utorak, 30. listopada u prostorima Doma kulture u Kotoribi s početkom u 09:00 sati.
joza_horvat
U petak je u Zagrebu u 98. godini preminuo Joža Horvat, istaknuti hrvatski književnik, moreplovac i antifašistički borac. Horvat je rođen 1915. godine u Kotoribi, a iako se njegova obitelj ubrzo seli u Zagreb, cijeli život ostaje neraskidivo povezan sa svojim rodnim krajem. 
Joža Horvat bit će upamćen po svojoj nepomirljivošću s nepravdama zbog čega je otišao u partizane, ustrajnošću u poštivanju svojih ideala zbog čega je dugo vremena bio u nemilosti bivšeg režima, avanturističkom duhu zbog kojeg je bio prvi Međimurac koji je u jedrilici oplovio svijet te po svom izuzetnom književnom izrazu. Njegova djela prevedena su na brojne svjetske jezike, a Besa je i danas najbolji putopis napisan na ovim prostorima. 

Knjiga žalosti povodom smrti Jože Horvata bit će otvorena u predvorju zgrade Međimurske županije od ponedjeljka, 29. listopada u 09:00 sati.

Komemoracija povodom smrti književnika Jože Horvata održat će se 30. listopada 2012. godine u Društvenom domu u Kotoribi u 16:00 sati. Termin je promijenjen zbog organizacijskih razloga.

Komemoracija u Zagrebu održat će se u srijedu, 31. listopada 2012. godine u Staroj Gradskoj vijećnici (Ulica Ćirila i Metoda 5), s početkom u 17:00 sati.

Pogreb Jože Horvata održat će se u petak, 02. studenog 2012. godine u 12:30 sati na zagrebačkom groblju Mirogoj.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content