Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Otvoren Centar za posjetitelje u Križovcu

Datum objave: 25. listopada 2012.
Cjelodnevni posjet ministra zaštite okoliša i prirode Mihaela Zmajlovića Međimurskoj županiji, koji se održao u srijedu, započeo je otvaranjem Centa za posjetitelje Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Međimurske županije.
Naime, u sklopu projekta EUnatura 2000, obnovljena je stara kurija u Križovcu gdje se nalazi sjedište ove ustanove. Gotovo 2 milijuna kuna uložilo je Ministarstvo zaštite okoliša i prirode preko zajma Svjetske banke, a osim za potrebe Javne ustanove služit će i kao edukacijski centar za sve koje zanima zaštita prirode. Također, to će biti i mjesto na kojem će turisti dobivati važnu informaciju o prirodnim bogatstvima naše županije.
Na svečanom otvaranju bili su nazočni ministar, pomoćnik ministra za prirodu Nenad Strizrep, pomoćnik ministra za zaštitu okoliša i održivi razvoj Mario Obrdalj, predstavnici Svjetske banke, čelništvo Međimurske županije, predstavnici međimurskih gradova i općina, ravnatelji ostalih hrvatskih Javnih ustanova i brojni drugi uzvanici.
Nakon otvaranja, ministar Zmajlović je rekao da se na zaštitu okoliša često gleda kao na prepreku gospodarskom razvitku, no to se mora primijeniti. Primjeri poput ovog svjedoče kako se i projektima koji za cilj imaju prezentiranje i očuvanje prirodnih vrijednosti može pokrenuti investicijski ciklus.
Župan Međimurske županije Ivan Perhoč naglasio je da će Centar sigurno pripomoći prezentiranju naših prirodnih ljepota te biti i u funkciji obrazovanja naših učenika.
Posjet ministra nastavio se radnim sastankom u prostorima županije. Na njemu se razgovaralo o sanaciji ilegalnih odlagališta otpada, regionalnom odlagalištu u Piškornici i budućnosti odlagališta u Totovcu, korištenju obnovljivih izvora energije i projektima energetske učinkovitosti.
Ministar je naglasio da će sanaciju ilegalnih odlagališta financijski pratiti Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te da će ova institucija unutar mjesec dana raspisati natječaj na koji će se moći javiti jedinice lokalne samouprave. Također, Fond će koordinirati i prijavu na IPA projekte vezane uz zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Zmajlović je obišao i GKP Čakom gdje je o problematici zbrinjavanja otpada razgovarao s predstavnicima tvrtke, ali i s predstavnicima Pre-koma i Murs-ekoma. Razgledao je i reciklažno dvorište koje se gradi u krugu Čakoma. Vrijednost ove investicije je 900.000,00 kuna, a na njemu će korisnici moći odlagati posebne vrste otpada poput papira, kartona, plastike, metala, drva, odjeće i tekstila, starih lijekova, ulja i zaštitnih sredstava.
Ministar Zmajlović sa suradnicima obišao je i pogone tvrtke Tehnix d.o.o. iz Donjeg Kraljevca koja se bavi proizvodnjom vezanom uz zaštitu okoliša. Direktor Đuro Horvat predstavio mu je proizvodni program tvrtke.
zmajlovic_nas
Cjelodnevni posjet ministra zaštite okoliša i prirode Mihaela Zmajlovića Međimurskoj županiji, koji se održao u srijedu, započeo je otvaranjem Centa za posjetitelje Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Međimurske županije. 
Naime, u sklopu projekta EUnatura 2000, obnovljena je stara kurija u Križovcu gdje se nalazi sjedište ove ustanove. Gotovo 2 milijuna kuna uložilo je Ministarstvo zaštite okoliša i prirode preko zajma Svjetske banke, a osim za potrebe Javne ustanove služit će i kao edukacijski centar za sve koje zanima zaštita prirode. Također, to će biti i mjesto na kojem će turisti dobivati važnu informaciju o prirodnim bogatstvima naše županije. 

Na svečanom otvaranju bili su nazočni ministar, pomoćnik ministra za prirodu Nenad Strizrep, pomoćnik ministra za zaštitu okoliša i održivi razvoj Mario Obrdalj, predstavnici Svjetske banke, čelništvo Međimurske županije, predstavnici međimurskih gradova i općina, ravnatelji ostalih hrvatskih Javnih ustanova i brojni drugi uzvanici.

Nakon otvaranja, ministar Zmajlović je rekao da se na zaštitu okoliša često gleda kao na prepreku gospodarskom razvitku, no to se mora primijeniti. Primjeri poput ovog svjedoče kako se i projektima koji za cilj imaju prezentiranje i očuvanje prirodnih vrijednosti može pokrenuti investicijski ciklus.

Župan Međimurske županije Ivan Perhoč naglasio je da će Centar sigurno pripomoći prezentiranju naših prirodnih ljepota te biti i u funkciji obrazovanja naših učenika.

Posjet ministra nastavio se radnim sastankom u prostorima županije. Na njemu se razgovaralo o sanaciji ilegalnih odlagališta otpada, regionalnom odlagalištu u Piškornici i budućnosti odlagališta u Totovcu, korištenju obnovljivih izvora energije i projektima energetske učinkovitosti. 

Ministar je naglasio da će sanaciju ilegalnih odlagališta financijski pratiti Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te da će ova institucija unutar mjesec dana raspisati natječaj na koji će se moći javiti jedinice lokalne samouprave. Također, Fond će koordinirati i prijavu na IPA projekte vezane uz zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Zmajlović je obišao i GKP Čakom gdje je o problematici zbrinjavanja otpada razgovarao s predstavnicima tvrtke, ali i s predstavnicima Pre-koma i Murs-ekoma. Razgledao je i reciklažno dvorište koje se gradi u krugu Čakoma. Vrijednost ove investicije je 900.000,00 kuna, a na njemu će korisnici moći odlagati posebne vrste otpada poput papira, kartona, plastike, metala, drva, odjeće i tekstila, starih lijekova, ulja i zaštitnih sredstava.

Ministar Zmajlović sa suradnicima obišao je i pogone tvrtke Tehnix d.o.o. iz Donjeg Kraljevca koja se bavi proizvodnjom vezanom uz zaštitu okoliša. Direktor Đuro Horvat predstavio mu je proizvodni program tvrtke.

{gallery}2012galerije/Listopad_2012/Zmajlovic{/gallery}    

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content