Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Suradnjom do više europskog novca

Datum objave: 17. listopada 2012.
Nakon nekoliko godina stanke, danas je ponovno na najvišoj razini pokrenuta suradnja između Međimurske i Zaladske županije. Naime, krajem 2004. godine formirana je Euro-regija Mura-Drava i nakon početnih aktivnosti, suradnja je zamrla. Skori ulazak naše zemlje u Europsku uniju prilika je da se ona ponovno intenzivira i to prvenstveno u suradnji oko privlačenja europskog novca u Međimurje.
Kako je tijekom radnog sastanka naglasio predsjednik Skupštine Zaladske županije Janő Manninger, mađarska iskustva sa članstvom u Europskoj uniji nešto su što našoj zemlji i Međimurskoj županiji itekako može koristiti. Nadalje, uvjeti financiranja projekata zbog krize su se promijenili te će se u budućnosti podupirati projekti koji su isključivo u skladu sa lokalnim i regionalnim razvojnim strategijama. Mađarska strana upravo kreće u izradu svoje, a usklađivanjem s našom mogu se postići sinergijski učinci. Iako se na najvišoj razini nismo sastajali posljednje tri godine, nije mnogo propušteno, jer su pogranične općine s obje strane surađivale.
Mi smo itekako svjesni perspektiva koje nam se otvaraju nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju te smo otvoreni za sve oblike suradnje koji mogu dovesti do novih ulaganja i novog razvoja Međimurja, rekao je župan Međimurske županije Ivan Perhoč. Mnogi kod nas smatraju da će ulaskom u zajednicu europskih naroda većina naših problema biti rješena, no mi znamo, a tako govore i mađarska iskustva da se to neće dogoditi. Samo pripremljeni i dobro utemeljeni planovi i projekti će dobiti financijski potporu, a tu s mađarskim partnerima zbog zajedničke povijesti, zemljopisne bliskosti i prometne povezanosti imamo odlične šanse.
Razgovaralo se i o ponovnom aktiviranju Euro-regije Mura – Drava. Naša je želja da se u nju uključe naše županije uz Dravu, slovensko Prekmurje, Pomurje i Štajerska te austrijska Štajerska. Kako je rekao zamjenik župana Međimurske županije time bi se dobila regija koja bi obuhvaćala gotovo 2 milijuna ljudi temeljem čega bi se prema EU fondovima moglo ozbiljnije nastupati. Posavec je predložio i razvoj zajedničke gospodarske zone na graničnom prijelazu Goričan – Letenye, zbog toga što je ona zbog geografskog položaja i izgrađene infrastrukture vrlo atraktivna za logističke centre.
Mađarska strana predložila je formiranje uže teritorijalne zajednice koja bi osim naših dviju županija obuhvaćala i slovensko Prekmurje. Time bi se dobila regija  koja bi se mnogo efikasnije zalagala za zajedničke interese. Naime, mađarska iskustva govore da su takve manje zajednice bolje od velikih, jer je tako lakše promovirati vlastite interese. Također, rekli su i da se svi sektori, od obrazovanja preko kulture do gospodarstva mogu pokriti iz europskih financijskih izbora, samo treba odrediti i izraditi okvir.
Dogovorena je i daljnja kulturna suradnja.
Mađarsku delegaciju pored predsjednika Skupštine Zaladske županije činili su i dopredsjednik dr. Attila Pál,  načelnik Općine Mlinarci István Vuk, referentica turizma, međudržavnih kontakata i PR-a u Uredu županijske skupštine Zala  Tünde Gazdag-Molnár,  ravnateljica Županijske institucije za kulturu Zala Katalin Konczér, te Balint Nagy tajnik predsjednika Skupštine.
S naše strane, Mađare su primili župan Perhoč, zamjenik Posavec, predsjednik Skupštine Međimurske županije Petar Novački, ravnatelj Muzeja Međimurja Čakovec Vladimir Kalšan i pročelnica UO za gospodarstvo, promet i europske integracije Vesna Haluga.
madjari_nas
Nakon nekoliko godina stanke, danas je ponovno na najvišoj razini pokrenuta suradnja između Međimurske i Zaladske županije. Naime, krajem 2004. godine formirana je Euro-regija Mura-Drava i nakon početnih aktivnosti, suradnja je zamrla. Skori ulazak naše zemlje u Europsku uniju prilika je da se ona ponovno intenzivira i to prvenstveno u suradnji oko privlačenja europskog novca u Međimurje.
Kako je tijekom radnog sastanka naglasio predsjednik Skupštine Zaladske županije Janő Manninger, mađarska iskustva sa članstvom u Europskoj uniji nešto su što našoj zemlji i Međimurskoj županiji itekako može koristiti. Nadalje, uvjeti financiranja projekata zbog krize su se promijenili te će se u budućnosti podupirati projekti koji su isključivo u skladu sa lokalnim i regionalnim razvojnim strategijama. Mađarska strana upravo kreće u izradu svoje, a usklađivanjem s našom mogu se postići sinergijski učinci. Iako se na najvišoj razini nismo sastajali posljednje tri godine, nije mnogo propušteno, jer su pogranične općine s obje strane surađivale.

Mi smo itekako svjesni perspektiva koje nam se otvaraju nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju te smo otvoreni za sve oblike suradnje koji mogu dovesti do novih ulaganja i novog razvoja Međimurja, rekao je župan Međimurske županije Ivan Perhoč. Mnogi kod nas smatraju da će ulaskom u zajednicu europskih naroda većina naših problema biti rješena, no mi znamo, a tako govore i mađarska iskustva da se to neće dogoditi. Samo pripremljeni i dobro utemeljeni planovi i projekti će dobiti financijski potporu, a tu s mađarskim partnerima zbog zajedničke povijesti, zemljopisne bliskosti i prometne povezanosti imamo odlične šanse.

Razgovaralo se i o ponovnom aktiviranju Euro-regije Mura – Drava. Naša je želja da se u nju uključe naše županije uz Dravu, slovensko Prekmurje, Pomurje i Štajerska te austrijska Štajerska. Kako
je rekao zamjenik župana Međimurske županije time bi se dobila regija koja bi obuhvaćala gotovo 2 milijuna ljudi temeljem čega bi se prema EU fondovima moglo ozbiljnije nastupati. Posavec je predložio i razvoj zajedničke gospodarske zone na graničnom prijelazu Goričan – Letenye, zbog toga što je ona zbog geografskog položaja i izgrađene infrastrukture vrlo atraktivna za logističke centre.

Mađarska strana predložila je formiranje uže teritorijalne zajednice koja bi osim naših dviju županija obuhvaćala i slovensko Prekmurje. Time bi se dobila regija  koja bi se mnogo efikasnije zalagala za zajedničke interese. Naime, mađarska iskustva govore da su takve manje zajednice bolje od velikih, jer je tako lakše promovirati vlastite interese. Također, rekli su i da se svi sektori, od obrazovanja preko kulture do gospodarstva mogu pokriti iz europskih financijskih izbora, samo treba odrediti i izraditi okvir.
Dogovorena je i daljnja kulturna suradnja. 

Mađarsku delegaciju pored predsjednika Skupštine Zaladske županije činili su i dopredsjednik dr. Attila Pál,  načelnik Općine Mlinarci István Vuk, referentica turizma, međudržavnih kontakata i PR-a u Uredu županijske skupštine Zala  Tünde Gazdag-Molnár,  ravnateljica Županijske institucije za kulturu Zala Katalin Konczér, te Balint Nagy tajnik predsjednika Skupštine. 

S naše strane, Mađare su primili župan Perhoč, zamjenik Posavec, predsjednik Skupštine Međimurske županije Petar Novački, ravnatelj Muzeja Međimurja Čakovec Vladimir Kalšan i pročelnica UO za gospodarstvo, promet i europske integracije Vesna Haluga.

{gallery}2012galerije/Listopad_2012/Madjari{/gallery}   

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content