Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Otvoreno "Međimursko blago"

Datum objave: 16. listopada 2012.
Od petka Međimurje i Čakovec bogatiji su "Međimursko blago". Riječ je o prvom etno dućanu koji je otvoren u novouređenim prostorima na polukatu Palače Zrinskih. Realiziran je na inicijativu Upravnog odjela za gospodarstvo, promet i europske integracije Međimurske županije, a u suradnju s Muzejom Međimurja Čakovec te uz potporu ministarstva kulture, turizma i gospodarstva.
Projekt "Volim domaće" koji je rezultirao novootvorenom etno-dućanom  predstavlja jedinstveni model u Republici Hrvatskoj jer je povezao kulturu, gospodarstvo, etnologiju, tradiciju i umjetnost. Kako je na svečanosti otvaranja naglasila pročelnica UO za gospodarstvo, promet i europske integracije Vesna Haluga, dućan je pokrenut s ciljem etabliranja malih proizvođača, obrtnika, obiteljskih poljoprivrednih proizvođača, trgovačkih društava i umjetnika koji se bave izradom ili proizvodnjom tradicijskih međimurskih proizvoda. Ujedno je pokrenut i radi razvoja tržišta tradicijskih proizvoda na području Međimurske županije kroz unapređivanje postojećih te stvaranje novih proizvoda visoke dodane vrijednosti, odnosno proizvoda koji su certificirani, kvalitetni, drugačiji jer sadržavaju, ali i čuvaju povijest, tradiciju, običaje i kulturu Međimurja.
Ravnatelj Muzeja Međimurja Čakovec Vladimir Kalšan naglasio da je otvaranje suvenirnice početak revitalizacije ključnog spomenika kulture u županiji, ali na način da se on otvori građanima te da se u njemu nalaze sadržaji koji će privlačiti ljude i stvarati nove vrijednosti.
Župan Međimurske županije Ivan Perhoč istaknuo je važnost očuvanja tradicije, kao temeljne prepoznatljivosti u današnjem svijetu. Međimurje ima bogatu kulturnu povijest, a ono što je ovdje prezentirano, pomoći će da se ona sačuva i promovira.
Etno dućan nalazi se u sklopu Muzeja Međimurja u Čakovcu, opremljen je autentičnim izlošcima iz etnološke zbirke Muzeja Međimurja što ga čini jedinstvenim i prepoznatljivim. Otvaranjem etno dućana “Međimursko blago” pored građana i turista želi se osigurati svim jedinicama lokalne samouprave, privatnim poduzećima, institucijama i organizacijama s područja Županije dostupnost kvalitetnih tradicijskih proizvoda za konzumaciju, a ujedno i dostupnost tradicijskih suvenira za poklanjanje.
Možda najvažnije – ovim projektom najmanjima, najugroženijima u ovoj krizi pružena je mogućnost da rade i prežive, a Muzeju Međimurja uređenje jednoga dijela objekta i unapređenje sadržaja te oživljavanje lokacije Staroga Grada. Sve navedeno rezultiralo je jedinstvenim projektom u Republici Hrvatskoj koji dokazuje da se uz dobru ideju i adekvatnu potporu institucija može realizirati i naizgled nespojivo.
blago_nas
Od petka Međimurje i Čakovec bogatiji su za "Međimursko blago". Riječ je o prvom etno dućanu koji je otvoren u novouređenim prostorima na polukatu Palače Zrinskih. Realiziran je na inicijativu Upravnog odjela za gospodarstvo, promet i europske integracije Međimurske županije, a u suradnju s Muzejom Međimurja Čakovec te uz potporu ministarstva kulture, turizma i gospodarstva. 
Projekt "Volim domaće" koji je rezultirao novootvorenom etno-dućanom  predstavlja jedinstveni model u Republici Hrvatskoj jer je povezao kulturu, gospodarstvo, etnologiju, tradiciju i umjetnost. Kako je na svečanosti otvaranja naglasila pročelnica UO za gospodarstvo, promet i europske integracije Vesna Haluga, dućan je pokrenut s ciljem etabliranja malih proizvođača, obrtnika, obiteljskih poljoprivrednih proizvođača, trgovačkih društava i umjetnika koji se bave izradom ili proizvodnjom tradicijskih međimurskih proizvoda. Ujedno je pokrenut i radi razvoja tržišta tradicijskih proizvoda na području Međimurske županije kroz unapređivanje postojećih te stvaranje novih proizvoda visoke dodane vrijednosti, odnosno proizvoda koji su certificirani, kvalitetni, drugačiji jer sadržavaju, ali i čuvaju povijest, tradiciju, običaje i kulturu Međimurja. 

Ravnatelj Muzeja Međimurja Čakovec Vladimir Kalšan naglasio da je otvaranje suvenirnice početak revitalizacije ključnog spomenika kulture u županiji, ali na način da se on otvori građanima te da se u njemu nalaze sadržaji koji će privlačiti ljude i stvarati nove vrijednosti.

Župan Međimurske županije Ivan Perhoč istaknuo je važnost očuvanja tradicije, kao temeljne prepoznatljivosti u današnjem svijetu. Međimurje ima bogatu kulturnu povijest, a ono što je ovdje prezentirano, pomoći će da se ona sačuva i promovira.

Etno dućan nalazi se u sklopu Muzeja Međimurja u Čakovcu, opremljen je autentičnim izlošcima iz etnološke zbirke Muzeja Međimurja što ga čini jedinstvenim i prepoznatljivim. Otvaranjem etno dućana “Međimursko blago” pored građana i turista želi se osigurati svim jedinicama lokalne samouprave, privatnim poduzećima, institucijama i organizacijama s područja Županije dostupnost kvalitetnih tradicijskih proizvoda za konzumaciju, a ujedno i dostupnost tradicijskih suvenira za poklanjanje. 

Možda najvažnije – ovim projektom najmanjima, najugroženijima u ovoj krizi pružena je mogućnost da rade i prežive, a Muzeju Međimurja uređenje jednoga dijela objekta i unapređenje sadržaja te oživljavanje lokacije Staroga Grada. Sve navedeno rezultiralo je jedinstvenim projektom u Republici Hrvatskoj koji dokazuje da se uz dobru ideju i adekvatnu potporu institucija može realizirati i naizgled nespojivo.

{gallery}2012galerije/Listopad_2012/Blago{/gallery}    

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content