Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Linić: Dogodine decentralizacija, a JLS koje neće imati fiskalnih kapaciteta postat će protokolarne

Datum objave: 20. rujna 2012.

 

I sljedeća godina bit će teška, nastavit će se mjere štednje, inzistirat će se na poštivanju rokova plaćanja, a Vlada će se i dalje svim snagama truditi kako bi pokrenula investicije i gospodarstvo te tako otvorila nova radna mjesta. To je jedini način da se država pokrene s mrtve točke. Naglasci su to sa službenog posjeta ministra Financija Slavka Linića Međimurskoj županiji, održanog u četvrtak.
U ministrovoj pratnji bio je i pomoćnik ministra i glavni državni rizničar Miljenko Fićor, a obojica su sudjelova na Kolegiju načelnika i gradonačelnika u Međimurskoj županiji. Okupljenima su govorili o planovima i smjernicama za izradu proračuna za sljedeću godinu, naglasivši pritom da će se i sljedeća godina biti teška, te da najvjerojatnije slijedi smanjenje plaća, materijalnih troškova, ali i zaposlenih u javnom sektoru.
Upravo zato, inzistirat će se na daljnjoj financijskoj disciplini, a korak dalje u tom smjeru je i novi zakon koji će od 01. listopada i gradove, općine i jedinice regionalne samouprave obvezivati da svoje obveze podmire u roku od mjesec dana. Za sljedeću godinu planirana je daljnja decentralizacija, koja će jedinicama lokalne i regionalne samouprave u potpunosti prepustiti brigu oko socijale, zdravstva i obrazovanja. Osim što će tako direktno moći utjecati na te politike, općine i gradovi koje takve fiskalne aktivnosti neće moći ispunjavati imat će samo protokolarne ovlasti, dok bi financiranje preuzele županije. No, već za godinu dana općinama, gradovima i županijama otvara se mogućnost daleko većeg korištenja sredstava iz fondova EU, čime bi trebali financirati razni projekti.
Nadalje, Linić je govorio i o Porezu na nekretnine koji se planira uvesti u skorije vrijeme. On će zamijeniti komunalnu naknadu i poreze na vikendice te će biti prihod jedinica lokalne samouprave. Progresivno će se oporezivati nekretnine koje nisu u funkciji, poput neobrađenog poljoprivrednog zemljišta ili praznih kuća. Onim građanima koji neće moći plaćati porez osigurat će se socijalne potpore.
Mjere koje je Vlada pokrenula u posljednjih 8 mjeseci počele su davati rezultate. Prvenstveno se to odnosi na povećane porezne prihode u odnosu na prošlu godinu, unatoč tome što je BDP pao. Povećanje na osnovi prihoda od Poreza na dohodak mogu očekivati i gradovi, općine i županije, rekao je Linić.
Što se tiče gospodarstva, cilj je dalje pojeftiniti cijenu radne snage, spasiti radna mjesta te pokretanjem investicija otvoriti nova. Još će se smanjiti doprinosi za zdravstvo koje plaća poslodavac, a i dalje će se ukidati parafiskalni nameti. Krenut će i državne investicije, koje bi trebale barem malo pokrenuti zamrlo gospodarstvo. Predstečajnim nagodbama nastojat će se spasiti radna mjesta a tvrtke osposobiti za normalno poslovanje. No, preduvjeti za to su uređen sustav plaćanja u državi te ista pravila za sve.
Župan Međimurske županije Ivan Perhoč, govoreći na konferenciji za novinare održanoj nakon Kolegija, naglasio je da pozdravlja odlučnost ministra financija da uvede reda u poslovanje kako tvrtki tako i javnog sektora. Iako će biti teško, samo konsolidacija financija može nas zaustaviti silazne trendove.
Međimurje je u posljednjih dvadeset godina plaćalo jalova spašavanja primjerice brodogradnje, dok je kod nas propadala tekstilna industrija. S takvom praksom očito je završeno te bi konačno svi trebali imati iste šanse, a novac za sufinanciranje dobivati prema kvaliteti i isplativosti, a ne prema političkim odlukama, koje na kraju plaćaju svi građani.
linic_nas
I sljedeća godina bit će teška, nastavit će se mjere štednje, inzistirat će se na poštivanju rokova plaćanja, a Vlada će se i dalje svim snagama truditi kako bi pokrenula investicije i gospodarstvo te tako otvorila nova radna mjesta. To je jedini način da se država pokrene s mrtve točke. Naglasci su to sa službenog posjeta ministra Financija Slavka Linića Međimurskoj županiji, održanog u četvrtak.  

U ministrovoj pratnji bio je i pomoćnik ministra i glavni državni rizničar Miljenko Fićor, a obojica su sudjelova na Kolegiju načelnika i gradonačelnika u Međimurskoj županiji. Okupljenima su govorili o planovima i smjernicama za izradu proračuna za sljedeću godinu, naglasivši pritom da će se i sljedeća godina biti teška, te da najvjerojatnije slijedi smanjenje plaća, materijalnih troškova, ali i zaposlenih u javnom sektoru.  
Upravo zato, inzistirat će se na daljnjoj financijskoj disciplini, a korak dalje u tom smjeru je i novi zakon koji će od 01. listopada i gradove, općine i jedinice regionalne samouprave obvezivati da svoje obveze podmire u roku od mjesec dana. Za sljedeću godinu planirana je daljnja decentralizacija, koja će jedinicama lokalne i regionalne samouprave u potpunosti prepustiti brigu oko socijale, zdravstva i obrazovanja. Osim što će tako direktno moći utjecati na te politike, općine i gradovi koje takve fiskalne aktivnosti neće moći ispunjavati imat će samo protokolarne ovlasti, dok bi financiranje preuzele županije. No, već za godinu dana općinama, gradovima i županijama otvara se mogućnost daleko većeg korištenja sredstava iz fondova EU, čime bi trebali financirati razni projekti. 

Nadalje, Linić je govorio i o Porezu na nekretnine koji se planira uvesti u skorije vrijeme. On će zamijeniti komunalnu naknadu i poreze na vikendice te će biti prihod jedinica lokalne samouprave. Progresivno će se oporezivati nekretnine koje nisu u funkciji, poput neobrađenog poljoprivrednog zemljišta ili praznih kuća. Onim građanima koji neće moći plaćati porez osigurat će se socijalne potpore. Mjere koje je Vlada pokrenula u posljednjih 8 mjeseci počele su davati rezultate. Prvenstveno se to odnosi na povećane porezne prih
ode u odnosu na prošlu godinu, unatoč tome što je BDP pao. Povećanje na osnovi prihoda od Poreza na dohodak mogu očekivati i gradovi, općine i županije, rekao je Linić. 
 
Što se tiče gospodarstva, cilj je dalje pojeftiniti cijenu radne snage, spasiti radna mjesta te pokretanjem investicija otvoriti nova. Još će se smanjiti doprinosi za zdravstvo koje plaća poslodavac, a i dalje će se ukidati parafiskalni nameti. Krenut će i državne investicije, koje bi trebale barem malo pokrenuti zamrlo gospodarstvo. Predstečajnim nagodbama nastojat će se spasiti radna mjesta a tvrtke osposobiti za normalno poslovanje. No, preduvjeti za to su uređen sustav plaćanja u državi te ista pravila za sve. 
 
Župan Međimurske županije Ivan Perhoč, govoreći na konferenciji za novinare održanoj nakon Kolegija, naglasio je da pozdravlja odlučnost ministra financija da uvede reda u poslovanje kako tvrtki tako i javnog sektora. Iako će biti teško, samo konsolidacija financija može nas zaustaviti silazne trendove. 
 
Međimurje je u posljednjih dvadeset godina plaćalo jalova spašavanja primjerice brodogradnje, dok je kod nas propadala tekstilna industrija. S takvom praksom očito je završeno te bi konačno svi trebali imati iste šanse, a novac za sufinanciranje dobivati prema kvaliteti i isplativosti, a ne prema političkim odlukama, koje na kraju plaćaju svi građani.

{gallery}2012galerije/Rujan_2012/Linic{/gallery}   

Djeca iz Međimurja učit će u Newtonovim sobama u Centru LORI, zahvaljujući sporazumu Međimurske županije i Ludbrega
Stotinu darovitih informatičara i IT stručnjaka u Međimurju  okupila Zimska škola informatike
Danas je rođendan Muzeja Međimurja Čakovec, čuvara kulturno-povijesnog blaga našega kraja
Međimurska županija podržava daljnje aktivnosti Centra za pomoć u kući, osnažujući podršku starijim i nemoćnim sugrađanima
Župan Matija Posavec čestitao europskom viceprvaku i najboljem junioru svijeta Svenu Strahiji
Objavljen poziv za turističke manifestacije i dodijeljeni certifikati za postignuća u održivom turizmu
RJEŠENJE o potrebi postupka prethodne ocjene prihvatljivnosti zahvata za ekološku mrežu - Pošumljavanje Donja Dubrava
Javni poziv za podnošenje zahtjeva za dodjelu dara u naravi u obliku poklon bona hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata s područja MŽ
JAVNI NATJEČAJ za sufinanciranje programa i projekata udruga u području zaštite prava potrošača, zdravstvene i socijalne zaštite, brige o djeci i mladima te ljudskih prava, demokratizacije i razvoja civilnog društva u 2024.
Međimurska županija objavila Javni natječaj za su/financiranje programa i projekata udruga koji su od interesa za Međimursku županiju u području zaštite prava potrošača, zdravstvene i socijalne zaštite, brige o djeci i mladima te ljudskih prava, demokratizacije i razvoja civilnog društva u 2024. godini
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content