Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Potpredsjednik Vlade Mimica u službenom posjetu Međimurskoj županiji

Datum objave: 14. rujna 2012.
U posljednjih 20 godina životni uvjeti pripadnika romske nacionalne manjine u Međimurju znatno su se poboljšali, no došlo je vrijeme se u potpunosti počinju integirati u društvo. To podrazumijeva insistiranje na obrazovanju, ali i na ispunjavanju obveza poput svih ostalih građana. Nova nacionalna strategija za Rome koja je u izradi, između ostalog imat će za cilj da do 2020. godine svi Romi imaju završenu barem osnovnu školu. Naglasci su to s posjeta potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske Nevena Mimice Međimurskoj županiji.
Na okruglom stolu okupili su se predstavnici svih općina u kojima žive Romi, te ustanova koje u svakodnevnom radu dolaze u kontakt s pripadnicima ove nacionalne manjine te mogu iz prve ruke posvjedočiti o iskustvima i izazovima s kojima se susreću u svakodnevnom radu. Kao glavne zapreke boljoj integraciji Roma u društvo navedene su nedostatak obrazovanja te nedostatak sredstava za projekte koji takvo stanje mogu promijeniti. Naime, velik broj ne završava ni osnovnu školu čime znatno umanjuju šanse za kasnije pronalaženje zaposlenja te od njih stvara korisnike socijalne pomoći.
S druge strane, kako je rekao župan Međimurske županije Ivan Perhoč, u protekla dva desetljeća, Romima se podilazilo zbog dnevno-političkih razloga te od njih stvorilo kategoriju stanovništva koja ne poznaje obveze. To stanje se mora promijeniti, a jedini je način ulaganje u obrazovanje najmlađih, kako bi se za sve građane stvorile jednake šanse. Zbog neznanja hrvatskoj jezika romska djeca ne mogu normalno pratiti nastavu, zaostaju te na kraju osnovnu školu niti ne završavaju.
Drugi govornici naglašavali su važnost cjelodnevnog boravka u školama za pripadnike romske nacionalne manjine, čime bi pored znanja hrvatskog jezika stekli i ostale vještine potrebne za socijalizaciju i integraciju u društvo. Govorilo se i o potrebi poštivanja obveza poput plaćanja komunalija.
Potpredsjednik Mimica naglasio je da su Romi u Hrvatskoj i Europi najranjivija nacionalna manjina te da cilj politike treba biti integracija, a ne asimilacija. Za sve projekte posebno one u obrazovanju, očekuje se pomoć iz fondova Europske unije, koji će nam biti na raspolaganju nakon našeg ulaska. Međimurska županija najdalje je u Hrvatskoj otišla u provođenju projekata socijalizacije i podizanja obrazovne strukture te ostalima u Hrvatskoj mora pokazatelj što daje, a što ne daje rezultate.
U pratnju potpredsjednika Vlade bili su i predstojnica Ureda potpredsjednika Vlade RH Sonja Žerjav, savjetnik u Uredu potpredsjednika Vlade RG Dario Dudas, predstojnik Vladinog ureda za nacionalne manjine Branko Sočanac te saborski zastupnik Veljko Kajtazi.
Osim o temama vezanim uz romsku nacionalnu manjinu na zatvorenom sastanku u Uredu župana, razgovaralo se i o reorganizaciji lokalne i regionalne samouprave u Hrvatskoj.

mimica_nas

U posljednjih 20 godina životni uvjeti pripadnika romske nacionalne manjine u Međimurju znatno su se poboljšali, no došlo je vrijeme se u potpunosti počinju integirati u društvo. To podrazumijeva insistiranje na obrazovanju, ali i na ispunjavanju obveza poput svih ostalih građana. Nova nacionalna strategija za Rome koja je u izradi, između ostalog imat će za cilj da do 2020. godine svi Romi imaju završenu barem osnovnu školu. Naglasci su to s posjeta potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske Nevena Mimice Međimurskoj županiji. 

Na okruglom stolu okupili su se predstavnici svih općina u kojima žive Romi, te ustanova koje u svakodnevnom radu dolaze u kontakt s pripadnicima ove nacionalne manjine te mogu iz prve ruke posvjedočiti o iskustvima i izazovima s kojima se susreću u svakodnevnom radu. Kao glavne zapreke boljoj integraciji Roma u društvo navedene su nedostatak obrazovanja te nedostatak sredstava za projekte koji takvo stanje mogu promijeniti. Naime, velik broj ne završava ni osnovnu školu čime znatno umanjuju šanse za kasnije pronalaženje zaposlenja te od njih stvara korisnike socijalne pomoći. 

S druge strane, kako je rekao župan Međimurske županije Ivan Perhoč, u protekla dva desetljeća, Romima se podilazilo zbog dnevno-političkih razloga te od njih stvorilo kategoriju stanovništva koja ne poznaje obveze. To stanje se mora promijeniti, a jedini je način ulaganje u obrazovanje najmlađih, kako bi se za sve građane stvorile jednake šanse. Zbog neznanja hrvatskoj jezika romska djeca ne mogu normalno pratiti nastavu, zaostaju te na kraju osnovnu školu niti ne završavaju.  Drugi govornici naglašavali su važnost cjelodnevnog boravka u školama za pripadnike romske nacionalne manjine, čime bi pored znanja hrvatskog jezika stekli i ostale vještine potrebne za socijalizaciju i integraciju u društvo. Govorilo se i o potrebi poštivanja obveza poput plaćanja komunalija. 

Potpredsjednik Mimica naglasio je da su Romi u Hrvatskoj i Europi najranjivija nacionalna manjina te da cilj politike treba biti integracija, a ne asimilacija. Za sve projekte posebno one u obrazovanju, očekuje se pomoć iz fondova Europske unije, koji će nam biti na raspolaganju nakon našeg ulaska. Međimurska županija najdalje je u Hrvatskoj otišla u provođenju projekata socijalizacije i podizanja obrazovne strukture te ostalima u Hrvatskoj mora pokazatelj što daje, a što ne daje rezultate. 

U pratnju potpredsjednika Vlade bili su i predstojnica Ureda potpredsjednika Vlade RH Sonja Žerjav, savjetnik u Uredu potpredsjednika Vlade RG Dario Dudas, predstojnik Vladinog ureda za nacionalne manjine Branko Sočanac te saborski zastupnik Veljko Kajtazi. 

Osim o temama vezanim uz romsku nacionalnu manjinu na zatvorenom sastanku u Uredu župana, razgovaralo se i o reorganizaciji lokalne i regionalne samouprave u Hrvatskoj.

{gallery}2012galerije/Rujan_2012/Mimica{/gallery}   

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content