U govoru, potpredsjednik Vlade RH Neven Mimica u svojem pismu upućenom skupu, istaknuo je da "sjećanjem na nevine žrtve i osudom počinjenih zločina podižemo svijest o sudbini Roma za vrijeme Drugog svjetskog rata, šaljemo poruku nenasilja i tolerancije svim generacijama, podsjećamo na posljedice mržnje i ksenofobije te čuvamo uspomenu na sve stradale."
Preživjeli zatočenik nacističkih logora, oskarovac Branko Lustig govorio je o svom sjećanju na romski logor u Auschwitzu, pitajući se zašto se genocid nad Romima, Židovima i Srbima u Drugom svjetskom ratu dogodio. Predsjednik Savjeta za nacionalne manjine Aleksandar Tolnauer ustvrdio je da su u Jasenovcu ustaše provodile genocid nad Romima u NDH istim intenzitetom kao nad Srbima i Židovima, kao i zločine nad političkim neistomišljenicima Hrvatima, Bošnjacima, Slovencima i drugima.
Saborski zastupnik romske nacionalne manjine Veljko Kajtazi pozvao je Javnu ustanovu spomen područja Jasenovca i Ministarstvo kulture da u idućoj godini ulože trud i sredstva kako bi se romsko groblje u Uštici uredilo i na njemu podigao primjeren spomenik. Ukazao je i na potrebu da se u školama uči o genocidu provedenom nad Romima.
Predstavnici vjerskih zajednica predvodili su molitve za žrtve, a nakon toga su na 21 masovnu grobnicu na romskom groblju Uštica položeni vijenci i zapaljene svijeće.
{gallery}2012galerije/Kolovoz_2012/Jasenovac{/gallery}