Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Međimurski poljoprivrednici u posjetu Ormožu

Datum objave: 4. srpnja 2012.
Međimurski poljoprivrednici u posjetu Ormožu
Upravni odjel za poljoprivredu i turizam Međimurske županije organizirao je 03. srpnja 2012. godine posjet potencijalnih korisnika sustava navodnjavanja Ormožu. Cilj posjeta bio je omogućiti  razmjena mišljenja i iskustva slovenskih poljoprivrednika o korištenju sustava navodnjavanja i ulaska u Europsku uniju jer njihova mišljenja i iskustva mogu značajno doprinijeti stvaranju novih vizija, ideja kao i budućoj suradnji. Pozivu Upravnog odjela odazvali su se poljoprivrednici s područja općine Belica, te Donjeg Kraljevca.
Domaćin posjete bio je Miran KLINC, univ.dipl.inž.kmet. savjetnik za poljoprivredu općine Ormož. Posjeta je započeta obilaskom novoizgrađene precrpne stanice Ormož - Velika Nedjelja, vrijedne 3,2 milijuna eura, putem koje se navodnjava oko 740 hektara poljoprivrednog zemljišta, a puštena je u pokusni rad ovih dana. Nakon precrpne stanice posjetili smo tri obiteljska gospodarstva, na kojima  su naši poljoprivrednici imali priliku da u direktnom kontaktu s korisnicima sustava navodnjavanja, čuju njihova mišljenja o korisnosti priključenja na sustav za navodnjavanja, te su izmijenili iskustva i probleme koji muče i jedne i druge poljoprivredne proizvođače.
Posjetili smo obiteljsko gospodarstvo Kandrić iz Trgovišće koji uzgaja povrće na oko 8 hektara te ga plasira na ljubljansku veletržnicu, zatim obiteljsko gospodarstvo Krabulja Franca i Milana iz Mihovca koji proizvode povrće na površini od 24 hektara i upravo su bili u sadnji zimskog kupusa, te obiteljsko gospodarstvo Majcen iz Trgovišća koji se bavi uzgojem krumpira. Prilikom dolaska na njivu braće Krabulja naši poljoprivrednici imali su priliku vidjeti njivu s kukuruzom koji se navodnjava i ono bez njega.
Ovaj posjet, kako su izjavili poljoprivrednici, bio je vrlo koristan i zanimljiv, pri čemu treba izdvojiti probleme koje su naglašavali svi, i hrvatski i slovenski poljoprivrednici: važnost udruživanja radi uspješnog opstanka na tržištu, isticanje tradicije i osobitosti među sličnim gospodarstvima, neizbježno korištenje navodnjavanja kao bitan preduvjet stabilne proizvodnje, kao i stalan rad na poboljšanju kvalitete ponude.
Međimurski poljoprivrednici zadovoljni prikazanim iskazali su želju za daljnjom suradnjom, pa su slovenske kolege pozvali na Dane krumpira u Belici i Voćarski sajam u Donjem Kraljevcu.
nasl
Upravni odjel za poljoprivredu i turizam Međimurske županije organizirao je 03. srpnja 2012. godine posjet potencijalnih korisnika sustava navodnjavanja Ormožu. Cilj posjeta bio je omogućiti  razmjena mišljenja i iskustva slovenskih poljoprivrednika o korištenju sustava navodnjavanja i ulaska u Europsku uniju jer njihova mišljenja i iskustva mogu značajno doprinijeti stvaranju novih vizija, ideja kao i budućoj suradnji. Pozivu Upravnog odjela odazvali su se poljoprivrednici s područja općine Belica, te Donjeg Kraljevca.
Domaćin posjete bio je Miran KLINC, univ.dipl.inž.kmet. savjetnik za poljoprivredu općine Ormož. Posjeta je započeta obilaskom novoizgrađene precrpne stanice Ormož - Velika Nedjelja, vrijedne 3,2 milijuna eura, putem koje se navodnjava oko 740 hektara poljoprivrednog zemljišta, a puštena je u pokusni rad ovih dana. Nakon precrpne stanice posjetili smo tri obiteljska gospodarstva, na kojima  su naši poljoprivrednici imali priliku da u direktnom kontaktu s korisnicima sustava navodnjavanja, čuju njihova mišljenja o korisnosti priključenja na sustav za navodnjavanja, te su izmijenili iskustva i probleme koji muče i jedne i druge poljoprivredne proizvođače. Posjetili smo obiteljsko gospodarstvo Kandrić iz Trgovišće koji uzgaja povrće na oko 8 hektara te ga plasira na ljubljansku veletržnicu, zatim obiteljsko gospodarstvo Krabulja Franca i Milana iz Mihovca koji proizvode povrće na površini od 24 hektara i upravo su bili u sadnji zimskog kupusa, te obiteljsko gospodarstvo Majcen iz Trgovišća koji se bavi uzgojem krumpira.

Prilikom dolaska na njivu braće Krabulja naši poljoprivrednici imali su priliku vidjeti njivu s kukuruzom koji se navodnjava i ono bez njega. Ovaj posjet, kako su izjavili poljoprivrednici, bio je vrlo koristan i zanimljiv, pri čemu treba izdvojiti probleme koje su naglašavali svi, i hrvatski i slovenski poljoprivrednici: važnost udruživanja radi uspješnog opstanka na tržištu, isticanje tradicije i osobitosti među sličnim gospodarstvima, neizbježno korištenje navodnjavanja kao bitan preduvjet stabilne proizvodnje, kao i stalan rad na poboljšanju kvalitete ponude.Međimurski poljoprivrednici zadovoljni prikazanim iskazali su želju za daljnjom suradnjom, pa su slovenske kolege pozvali na Dane krumpira u Belici i Voćarski sajam u Donjem Kraljevcu.

{gallery}2012galerije/Srpanj_2012/Ormoz{/gallery}  

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content