Voditelj Državnog inspektorata u Ispostavi Čakovec Božidar Dolar, naglasio je da do ozljeda na radu najviše dolazi zbog toga što se tehnološki procesi ne odvijaju na način na koji su propisani. U 2011. godine inspektori rada u Međimurskoj županiji zbog određenih nedostataka pokrenuli su 153 postupka i izdali 55 rješenja o trenutačnoj zabrani rada zbog opasnosti od ozljeda na radu. Stanje zaštite na radu u Međimurskoj županiji na zadovoljavajućoj je razini, no prostora za poboljšanje uvijek ima. Potrebna je svakodnevna kontinuirana edukacija svakog radnika i adekvatna ekipiranost i opremljenost službi za zaštitu na radu. Samo profesionalnom suradnjom na provedbi osnovnih obveza i odgovornosti zaštite na radu od strane poslodavaca i radnika moguće je izbjeći stradavanje na radnom mjestu.
Tvrtka Čakovečki mlinovi d.d. dobar je primjer zaštite na radu. U zaštitu na radu u svim segmentima godišnje izdvajaju oko 250.000 kuna, odnosno 0,17 ukupnih prihoda. Tvrtka provodi cjeloviti sustav sigurnosti pa tako posebno i mjere zaštite na radu sukladno zakonskim propisima. Ulaganja u zaštitu donose pozitivne rezultate jer ima manje ozljeda i sigurnost je veća. Posebno je istaknuta vrlo dobra suradnja s Državnim inspektoratom Ispostavom u Čakovcu koji sve više poprima savjetodavnu ulogu nudeći pomoć svojim znanjem i sugestijama za poboljšanje zaštite na radu. Vrlo je dobra suradnja i s Upravom Društva koja ulaganjem unaprjeđuje sigurnost, a time i zaštitu na radu.
Inače, Hrvatski Sabor je 2007. godine 28. travnja proglasio Danom zaštite na radu u Republici Hrvatskoj, želeći na taj način ukazati dužnu pažnju zaštiti na radu i upozoriti na obvezu skrbi cijelog društva o primjerenim radnim i životnim uvjetima.
Foto: e-cakovec.com