Ministar je rekao da je situaciju u Međimurju dobro poznaje, te da ministarstvo vodi računa o željama i inicijativama s terena. Lokalna i regionalna samouprava do posljednjih lokalnih izbora funkcionirala je teško, a danas zbog krize ne može financirati svoje obveze. Što se tiče evenutalnog regionalnog preustroja države, stav je da granice i veličina općina trenutno nisu najveći problem u zemlji. Ukoliko građani žele općinu i ukoliko se mogu financirati, njihovu bi volju trebalo poštivati. U Hrvatskoj ima slučajeva gdje male općine normalno funkcioniraju i razvijaju se, te velikih gradova koji to ne mogu. Isti stav je i kod odvajanja odnosno formiranja naselja. Ukoliko građani to žele, sustav ih ne bi trebao sprječavati, rekao je Bauk.
Što se tiče regionalnog preustroja, pojačano se radi na tome da se Grad Zagreb izuzme iz naše statističke regije, što bi nam omogućilo lakše prijavljivanje na EU fondove. O ukidanju ili spajanju županija se ne razmišlja, već je formirana radna grupa koja će "snimiti stanje" i dati prijedloge. No, iskustva drugih zemalja pokazuju da ukoliko nema političkog konsenzusa, bilo kakav preustroj nije moguće provesti.
I na kraju, rekao je da će se sljedeći lokalni izbori provesti prema postojećem modelu, no u budućnosti se razmišlja da se neposredno biraju načelnici, gradonačelnici i župani, dok bi njihove zamjenike potvrđivalo vijeće odnosno skupština. Takav model postoji u drugim europskim zemljama, a omogućava lakše prebrođivanje eventualnih kriza vlasti.
Ministar je obišao i prostore Ureda državne uprave u Međimurskoj županiji, kao i upravnu zgradu Metalca u kojem se nalaze neke od državnih i inspekcijskih službi, a u koju bi se uz dodatna ulaganjima mogle smjestiti još neke. U pratnji ministra bio je i pomoćnik Boris Milošević.