Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Potpredsjednica Vlade posjetila Međimurje

Datum objave: 3. travnja 2012.

Opacic_nas

Međimurska županija jedna je najtolerantnijih u Hrvatskoj te nije slučajnost što većina hrvatskih Roma živi upravo ovdje. No, problemi u svakodnevnom životu postoje, posebice u u njihovom odnosu prema obrazovanju, obvezama plaćanja komunalnih usluga i odgovornosti prema najmlađima te ih svi zajedno trebamo rješavati. Naglasak je to s službenog posjeta potpredsjednice Vlade Republike Hrvatske i ministrice socijalne politike i mladih Milanke Opačić Međimurskoj županiji.

Ministrica je u cjelodnevnom boravku najsjevernijoj hrvatskoj županiji posjetila Dom za starije i nemoćne osobe Čakovec, Zavod za socijalnu skrb Čakovec kao i romsko naselje Parag. No, na početku posjeta u zgradi županije održan je radni sastanak na kojem ju je župan Međimurske županije Ivan Perhoč upoznao sa socijalnom slikom Međimurja kao i s problemima s kojima se susrećemo u svakodnevnom radu.

U posljednjih tri mjeseca preko 700 ljudi ostalo je bez posla, no za njih se na nacionalnoj razini malo čuje. Nadalje, Međimurje je županija u kojoj živi velik broj hrvatskih Roma, koji su mahom korisnici raznih oblika socijalnih pomoći. Preko 80 posto socijalnih davanja ide prema njima, no danas oni više nisu najugroženija skupina stanovništva. Na žalost, mnogi su zbog krize ostali bez posla i bez ikakvih primanja, te oni moraju biti u fokusu mjerodavnih službi. Očekujemo da ministarstvo podupre naša nastojanja oko potrebe za gradnjom nove škole u Pribislavcu i novog Centra za odgoj i obrazovanje u Čakovcu, rekao je župan. Nadalje, želimo da Obiteljski centar u Međimurskoj županiji počne raditi, pogotovo zato jer smo mi obavili sve potrebne predradnje.

Ravnateljica Zavoda za socijalnu skrb Suzana Belović ministrici Opačić predstavila je svoju instituciji te naglasila da zbog specifičnosti i velikog opsega posla očekuju dodatna zapošljavanja. Ministrici je predstavljena i Sigurna kuća, kao i projekt predškole za pripadnike romske nacionalne manjine. 

Opačić je naglasila  da je u pripremi novi Zakon o socijalnoj skrbi koji će biti završen do kraja godine, a koji bi u obzir trebao uzeti posebitosti i iskustva s terena. U pripremi je i informatički sustav koji bi trebao znatno olakšati i ubrzati izdavanje rješenja, ali i onemogućiti eventualne zlouporabe socijalnih davanja. Nadalje, kako je rekla, teško je nekome odrediti na koji način će potrošiti socijalnu pomoć, no potrebno je podići svijest ljudi kako se ona ne bi trošila na primjerice alkohol, već na ono što je zaista potrebno.

Što se tiče romske nacionalne manjine rekla je kako će podržati programe edukacije, posebice najmlađih te svo ulaganje u njihovo obrazovanje. No, Romi moraju prihvatiti i obveze posebice što se tiče plaćanja računa te odnosa prema djeci, rekla je Opačić.

{gallery}2012/Travanj_2012/Opacic{/gallery}

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content