Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Gospodarsko socijalno vijeće MŽ obratilo se premijeru

Datum objave: 28. prosinca 2011.
GSV_nas
Predsjednik Gospodarsko socijalnog vijeća Međimurske županije Željko Pavlic, predsjedniku Vlade RH Željku Pavlicu uputio je dopis u kojem stoji:

"Poštovani gospodine Predsjedniče Vlade Republike Hrvatske,

Vama i Vašim ministrima te ostalim suradnici Gospodarsko-socijalno vijeće u Međimurskoj županiji upućuje čestitke na izboru. Vjerujemo da ćete svojim radom doprinijeti razvoju Republike Hrvatske i boljem životu svih njenih građana.

Slobodni smo Vas izvijestiti da je Gospodarsko-socijalno vijeće u  Međimurskoj županiji,  na svojoj 55. sjednici održanoj 21. prosinca 2011. godine donijelo nekoliko zaključaka ( a u okviru rasprave o Informaciji o stanju gospodarstva Međimurske županije u 2010. godini i I. - VI. mjeseca 2011. godine )  u vezi s trenutnim   gospodarsko-socijalnim stanjem u Međimurskoj županiji.  Zbog važnosti odlučeno je da  s ovim zaključcima  upoznamo i Vas, kako bi se  informirali o problemima koji muče međimurske gospodarstvenike i pokušali pronaći rješenja u novoj gospodarskoj politici koju ćete provoditi u godinama koje slijede.

Iako međimursko gospodarstvo bilježi i neke pozitivne rezultate, kao što je suficit u robnoj razmjeni s inozemstvom i ukupni pozitivni gospodarski saldo, međimurski gospodarstvenici su na sjednici Gospodarsko-socijalnog vijeća u Međimurskoj županiji upozorili na negativna kretanja u gospodarstvu, pogotovo se to odnosi na prerađivačku industriju ( tekstil i koža )  i građevinarstvo, koji najviše osjećaju teret krize. Ono što je bitno naglasiti je da je u tim gospodarskim sektorima u Međimurskoj županiji zaposleno 17.000 radnika,  od ukupno 24.000,  odnosno  čak 70 % od ukupno zaposlenih.                                                                                              S obzirom na veliki udio u zaposlenosti ovih grana u Međimurju, ne treba ni spominjati kakve bi teške socijalne posljedice izazvale ozbiljnije teškoće ovih grana u Međimurju.    

Ono što još treba istaknuti je da radnici u tim branšama dobivaju jako male prosječne plaće; u proizvodnji kože 2.812 kuna, u proizvodnji odjeće 2.911 kuna, u građevinarstvu 3.322 kune. Prosječna plaća u Međimurskoj županiji iznosi 3.676 kuna i zaostaje za prosječnom hrvatskom za 992 kune.

Zbog svih ovih razloga, a na temelju rasprave sa 55. sjednice, Gospodarsko-socijalno vijeće u Međimurskoj županiji donijelo je prijedlog mjera za poboljšanje stanja u gospodarstvu Međimurske županije koje će biti proslijeđene svim nadležnim institucijama, a među njima i Vladi RH.

Gospodarsko-socijalno vijeće u Međimurskoj županiji predlaže slijedeće mjere:
gospodarsko- socijalna posebnost svake županije  mora naći mjesto u gospodarskoj politici Vlade
Država mora voditi  ravnopravnu i uravnoteženu politiku, posebno investicijsku i politiku dodjele državnih potpora
nužna je revitalizacija  industrijske proizvodnje kao i zaštita domaćih proizvođača i uslužnih djelatnosti
treba   stvoriti uvjete za  poticanje izvoza roba i usluga
potrebno je jačanje gospodarske diplomacije

Predstavnici Hrvatske udruge poslodavaca posebno ističu da je potrebno:
smanjenje parafiskalnih nameta – definirati moguće smanjenje nameta   (šume, vode…)
izmjene Zakona o radu –   predlaganje izmjene o povremenom i privremenom radu   tj. novog oblika zapošljavanja uz manji porez
nastavak rješavanja  nelikvidnosti -  primjenom Zakona o rokovima plaćanja očekuje se povećana likvidnost , kao i kroz primjenu Ovršnog zakona, za posljedicu očekuje se lakši pristup i niža cijena kapitala – kontrola primjene
izmjene poreznih zakona – povećanje osnovice za sustav PDV- transparentniji doprinosi i način obračuna plaća, oslobođenje od poreza na reinvestiranu dobit
rješavanje investicijskih prepreka – posebice investicija malih poduzetnika,  ravnopravnost u brizi o malim investicijama u odnosu na velike investicije, te domaćih investicija u odnosu na inozemne investicije
bolja percepcija poduzetništva

Poštovani Predsjedniče Vlade,  vjerujemo da će   prijedlog  mjera Gospodarsko-socijalnog vijeća u Međimurskoj županiji  dobiti Vašu potporu i da ćete poduzeti korake koji će doprinijeti poboljšanju gospodarskog stanja u Republici Hrvatskoj i Međimurskoj županiji."

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content