Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Inicijativa za pomoć industriji ugroženoj krizom

Datum objave: 27. rujna 2011.
inicijativa_nas
Župan Međimurske županije Ivan Perhoč zajedno s dvjema saborskim zastupnicama s područja Međimurja Nadicom Jelaš i Dragicom Zgrbec, predsjednici Vlade Republike Hrvatske Jadranki Kosor u ponedjeljak su uputili Inicijativu za pomoć međimurskoj tekstilnoj, obućarskoj i drvoprerađivačkoj industriji.

Ona je rezultat razgovora s predstavnicima tvrtki iz tih branši koje su na nekoliko sastanaka tijekom ljeta župana i zastupnice upoznali s problemima s kojima se susreću u svakodnevnom poslovanju.
Od premijerke traže sljedeće konkretne poteze:

1. Žurno donošenje nacionalnog plana poticanja strateške domaće proizvodnje u koju treba uvrstiti i tekstilnu, obućarsku i drvoprerađivačku industriju

2. U najkraćem roku napraviti detaljnu analizu trenutnog stanja u svim tekstilnim, obućarskim i drvoprerađivačkim tvrtkama u Hrvatskoj kako bi se dobila prava slika stanja o tome koje imaju perspektivu na tržištu kako bi se pomoglo isključivo onima koje se u problemima nalaze zbog okruženja a ne vlastite nekonkurentnosti i neperspektivnosti

3. U najskorije vrijeme uspostaviti učinkovitu kontrolu uvozne robe koja se prodaje na domaćem tržištu s naglaskom na rješavanju problema nelegalnog uvoza i nelojalne konkurencije

4. Žurno podmirenje svih obveza Državnog proračuna i poduzeća u državnom vlasništvu te uspostavu sustava koji će pomagati zdravim tvrtkama premostiti kratkoročne obveze

5. Žurno uvesti transparentan sustav poticanja proizvodnje i zapošljavanja u realnom sektoru, posebice teže zaposlivih dijelova radno sposobnog stanovništva te žena

6. U srednjoročnom razdoblju ukinuti parafiskalne namete koji služe za financiranje nepotrebnih državnih institucija ili za financiranje sustava ili mjera koje se konkretno ne tiču navedenih gospodarskih grana, te njihovo prebacivanje na Državni proračun odnosno tržište

7. Poreznu reformu usmjeriti prema poticanju proizvodnje, razvoju realnog sektora, zapošljavanja te inovacija

Kako stoji na kraju dopisa upućenog u Banske dvore traže da se Vlada Republike Hrvatske što žurnije očituje o ovim problemima, da inicira raspravu u Hrvatskom Saboru, konzultira predstavnike navedenih poduzeća i struke te poduzme konkretne korake, kako bi se spasile zdrave tvrtke iz ovih sektora te sačuvala radna mjesta.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content