Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Prvi dan obilježavanja 20-te obljetnice oslobođenja Međimurja od JNA

Datum objave: 16. rujna 2011.
20oslobodjenje_nas
Otkrivanjem spomen ploče na Lovačkom domu u Vratišincu započelo je obilježavanje 20-te obljetnice oslobođenja Međimurja od JNA. Naime, na tom se mjestu u rujnu 1991. godine nalazio krizni štab tadašnje Općine Čakovec iz kojeg se rukovodilo ratnim i logističkim operacijama na području Međimurja.

Kako je u prigodnom govoru istaknuo Antun Jurinec, tadašnji predsjednik Skupštine Općine Čakovec i predsjednik Kriznog štaba Općine Čakovec, zahvaljujući predanom radu svih ljudi koji su bili uključeni u funkcioniranje obrane i organizaciju života na području Međimurja, naš kraj oslobođen je bez ljudskih žrtava. Zahvaljujući županu što je prihvatio inicijativu da se spomen pločom obilježi ovo mjesto, izrazio je nadu da će i ostala mjesta iz tog vremena biti dostojno obilježena.

Župan Međimurske županije Ivan Perhoč osvrnuo se na organizaciju obrane istaknuvši da bez pomnog planiranja Međimurje sigurno ne bi bio prvi u cijelosti oslobođen kraj u Hrvatskoj. Zasluga je to svih ljudi koji su bili uključeni u obranu te im istinsko hvala. Osim župana i Jurinca, na svečanosti su govorili i Mladen Lacković tajnik Lovačkog saveza Međimurske županije i Stjepan Šimunić predsjednik Lovačkog društva "Zec" iz Vratišinca. Oni su naglasili ulogu lovaca u tim danima, ističući da je njihovo oružje često bilo jedino kojim su naše postrojbe bile opremljene.

Ploču su zajedno otkrili župan Perhoč i Antun Jurinec.

Program obilježavanja nastavljen je polaganjem vijenca pred spomenik poginulim i nestalim braniteljima iz Domovinskog rata u Perivoju Zrinskih u Čakovcu te paljenjem svijeća podno Spomen-zida poginulim i nestalim braniteljima iz Međimurja. Počast su odali predstavnici javnog i kulturnog života Međimurske županije, kao i predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata.
Svečana akademija održana je u čakovečkom Centru za kulturu. Pred okupljenim braniteljima, članovima njihovih obitelji, ali i učenika čakovečkih srednjih škola, govorili su Antun Jurinec, predsjednik Kriznog štaba Općine Čakovec 1991., Marijan Balaban, načelnik Policijske stanice Čakovec 1991., Franjo Kovačić, zamjenik zapovjednika Općinskog štaba teritorijalne obrane Čakovec, mr. sc. Željko Mikec, koji je dao povijesni pregled rujanskih događaja u Međimurju , župan Međimurske županije Ivan Perhoč  te brigadni general Vlado Šindler, izaslanik predsjednika Republike Hrvatske.

Svi oni posebno su naglasili doprinos Međimuraca oslobođenju Hrvatske te izrazili žaljenje što on nije dovoljno prepoznat u ostatku Hrvatske. Župan Perhoč posebno je naglasio da će u okviru svojih ovlasti potaknuti nadležne u ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta, kao i odgovorne u međimurskim osnovnim i srednjim školama da u okviru nastave povijesti više vremena posvete učenju o Domovinskom ratu, posebno u svom užem zavičaju. Samo činjenica da smo bili prvi u potpunosti oslobođen kraj od okupatorske vojske u Hrvatskoj, što i sami nedovoljno ističemo zaslužuje da o tom dijelu naše povijesti govorimo ponosno i bez zadrški, rekao je župan.

Na svečanosti su bile i saborske zastupnice Dragica Zgrebec i Nadica Jelaš, predsjednik  skupštine Međimurske županije Petar Novački, predsjednik Gradskog vijeća Čakovca Gordan Vrbanec, zamjenik župana MŽ Matija Posavec, zamjenik gradonačelnika Čakovca Zoran Vidović, Nevenka Benić, ravnateljica Uprave za Hrvatske branitelje i članove njihovih obitelji u Ministarstvu branitelja, obitelji i generacijske solidarnosti te brigadir Stjepan Šarčević, izaslanik Ministarstva obrane, branitelji i članovi njihovih obitelji.

Program u petak završio je otvaranjem izložbe "Međimurje u Domovinskom ratu" u Muzeju Međimurja Čakovec. Izložba je rezultat jednogodišnjeg rada, prikupljene su fotografije i razni vojni materijal od samih sudionika. Izložba će postati dio stalnog postava muzeja, a bit će otvorena do kraja listopada.

Na otvaranju su govorili mr Vladimir Kalšan, ravnatelj Muzeja Međimurja Čakovec, bojnik Vinko Horvat, zapovjednik 54. samostalne bojne HV-a te župan Perhoč.

{gallery}2011galerije/Rujan_2011/Oslobodjenje1{/gallery}

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content