Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Županija sufinancira 50 posto cijene za drugog srednjoškolca u obitelji, 100 posto za trećeg

Datum objave: 1. rujna 2011.
Povodom skorog početka nove školske godine i dogovora o načinu sufinanciranja prijevoza srednjoškolaca u četvrtak je u Maloj vijećnici Međimurske županije održana konferencija za novinare. Na njoj su govorili župan Međimurske županije Ivan Perhoč, zamjenik župana MŽ Matija Posavec i načelnik Općine Nedelipće Mladen Horvat.
Kako je naglasio župan Perhoč, nakon obavljenih niza sastanaka s predstavnicima prijevozničkih tvrtki koje se na području Međimurske županije bave s autobusnim prijevozom, kao i gradonačelnicima i načelnicima međimurskih gradova i općina, djelomično je dogovoren način na koji će se obavljati prijevoz učenika srednjih škola u predstojećoj školskog godini.
Kao što je poznato, zbog smanjenog priliva novca u županijski proračun po osnovi Poreza na dohodak, što čini preko 90 posto naših izvornih prihoda, model po kojem smo sufinancirali prijevoz prošle školske godine na žalost više nije moguć. Svjesni da svako povećanje cijene bilo kojeg proizvoda ili usluge predstavlja dodatni udar na budžete građana, posebice onih iz najpotrebitijih slojeva stanovništva, odlučili smo u predstojećoj školskoj godini sufinancirati prijevoz kod onih obitelji koje trenutno školuju dvoje ili više djece. Tako će Međimurska županija za drugog srednjoškolca plaćati 50 posto cijene karte, a za trećeg i svakog sljedećeg punu cijenu, odnosno 100 posto cijene karte.  Tijekom prvog tjedna nastave po školama će se prikupiti podaci o takvim učenicima, te će im se krajem rujna dostaviti poziv da se jave u Upravni odjel za obrazovanje, kulturu i sport MŽ kako bi ostvarili pravo na beneficiju. Učenici koji će ostvariti ovo pravo, a uplatit će punu cijenu pokaza za rujan, preplaćeni novac dobiti nazad od Međimurske županije. Prvi tjedan prijevoz će za sve biti besplatan.
Što se tiče željezničkog prijevoza, u školskoj godini 2011/2012 Međimurska županija subvencionira prijevoz po istim uvjetima kao i za autobusni. Prema cjeniku HŽ-a cijena mjesečne karte na relaciji Čakovec  - Varaždin iznosi 192,80 kuna, na relaciji Čakovec – Macinec 160,70 kuna, Čakovec – Mursko Središće 224,80 kuna te Čakovec – Kotoriba 276,40 kuna.
Prijevoz učenika u autobusnom prijevozu za razliku od prošle godine obavljat će nekolicina prijevoznika, ovisno o Ugovoru koje su s Udrugom roditelja Međimurske županije sklopili pojedini prijevoznici te Ugovorima o Sufinanciranju prijevoza u pojedinim općinama i gradovima. Učenici koji su iz Općina i Gradova koji  neće imati sklopljene Ugovore koristiti će usluge javnog linijskog prijevoza. O cijenama se još uvijek pregovara, a zasad je najviša ona iz Štrigove 530,00 kuna koju je ponudila Presečki grupa. Napominjem da Općine i Gradovi koje sklope posebne Ugovore o posebnom prijevozu moraju u Županiju dostaviti popis učenika koji taj prijevoz koriste. Svi naravno mogu i dalje koristiti redovni linijski prijevoz. Treba napomenuti da će se prijevoz prvog tjedna nastave obavljati besplatno za sve srednjoškolce.
Što se tiče prijevoza učenika u osnovnim školama, dogovoreno je da raspiše novi natječaj, te da se do okončanja postupka vozi po režimu iz prošle školske godine. Detalje ćemo dogovoriti tijekom današnjeg i sutrašnjeg dana.
Iako u Zakonu nije striktno navedeno da je prijevoz za učenika iz obitelji korisnika socijalne pomoći besplatan, ranijih godina iz Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi prije početka nove školske godine dolazio je naputak temeljem kojeg se prijevoz za ove kategorije plaćao putem jednokratnih novčanih pomoći. Iako do danas taj naputak nije stigao to ne znači da je država odustala od plaćanja prijevoza socijalno najugroženijim. No, ukoliko se to dogodi Međimurska županija zajedno sa Centrom za socijalnu skrb utvrdit će model po kojem će prijevoz za njih plaćati u potpunosti. Riječ je o otprilike 50 srednjoškolaca.
U prošloj školskoj godini mjesečno smo za prijevoz srednjoškolaca iz proračuna Međimurske županije izdvajali otprilike 400.000,00 kn.
Skolstvo06m
Povodom skorog početka nove školske godine i dogovora o načinu sufinanciranja prijevoza srednjoškolaca u četvrtak je u Maloj vijećnici Međimurske županije održana konferencija za novinare. Na njoj su govorili župan Međimurske županije Ivan Perhoč, zamjenik župana MŽ Matija Posavec i načelnik Općine Nedelipće Mladen Horvat. 

Kako je naglasio župan Perhoč, nakon obavljenih niza sastanaka s predstavnicima prijevozničkih tvrtki koje se na području Međimurske županije bave s autobusnim prijevozom, kao i gradonačelnicima i načelnicima međimurskih gradova i općina, djelomično je dogovoren način na koji će se obavljati prijevoz učenika srednjih škola u predstojećoj školskog godini.  Kao što je poznato, zbog smanjenog priliva novca u županijski proračun po osnovi Poreza na dohodak, što čini preko 90 posto naših izvornih prihoda, model po kojem smo sufinancirali prijevoz prošle školske godine na žalost više nije moguć. 

Svjesni da svako povećanje cijene bilo kojeg proizvoda ili usluge predstavlja dodatni udar na budžete građana, posebice onih iz najpotrebitijih slojeva stanovništva, odlučili smo u predstojećoj školskoj godini sufinancirati prijevoz kod onih obitelji koje trenutno školuju dvoje ili više djece. Tako će Međimurska županija za drugog srednjoškolca plaćati 50 posto cijene karte, a za trećeg i svakog sljedećeg punu cijenu, odnosno 100 posto cijene karte.  

Tijekom prvog tjedna nastave po školama će se prikupiti podaci o takvim učenicima, te će im se krajem rujna dostaviti poziv da se jave u Upravni odjel za obrazovanje, kulturu i sport MŽ kako bi ostvarili pravo na beneficiju. Učenici koji će ostvariti ovo pravo, a uplatit će punu cijenu pokaza za rujan, preplaćeni novac dobiti nazad od Međimurske županije. Prvi tjedan prijevoz će za sve biti besplatan. Što se tiče željezničkog prijevoza, u školskoj godini 2011/2012 Međimurska županija subvencionira prijevoz po istim uvjetima kao i za autobusni. Prema cjeniku HŽ-a cijena mjesečne karte na relaciji Čakovec  - Varaždin iznosi 192,80 kuna, na relaciji Čakovec – Macinec 160,70 kuna, Čakovec – Mursko Središće 224,80 kuna te Čakovec – Koto
riba 276,40 kuna. 

Prijevoz učenika u autobusnom prijevozu za razliku od prošle godine obavljat će nekolicina prijevoznika, ovisno o Ugovoru koje su s Udrugom roditelja Međimurske županije sklopili pojedini prijevoznici te Ugovorima o Sufinanciranju prijevoza u pojedinim općinama i gradovima. Učenici koji su iz Općina i Gradova koji  neće imati sklopljene Ugovore koristiti će usluge javnog linijskog prijevoza. O cijenama se još uvijek pregovara, a zasad je najviša ona iz Štrigove 530,00 kuna koju je ponudila Presečki grupa. Napominjem da Općine i Gradovi koje sklope posebne Ugovore o posebnom prijevozu moraju u Županiju dostaviti popis učenika koji taj prijevoz koriste. Svi naravno mogu i dalje koristiti redovni linijski prijevoz.

 Treba napomenuti da će se prijevoz prvog tjedna nastave obavljati besplatno za sve srednjoškolce. Što se tiče prijevoza učenika u osnovnim školama, dogovoreno je da raspiše novi natječaj, te da se do okončanja postupka vozi po režimu iz prošle školske godine. Detalje ćemo dogovoriti tijekom današnjeg i sutrašnjeg dana.  

Iako u Zakonu nije striktno navedeno da je prijevoz za učenika iz obitelji korisnika socijalne pomoći besplatan, ranijih godina iz Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi prije početka nove školske godine dolazio je naputak temeljem kojeg se prijevoz za ove kategorije plaćao putem jednokratnih novčanih pomoći. Iako do danas taj naputak nije stigao to ne znači da je država odustala od plaćanja prijevoza socijalno najugroženijim. No, ukoliko se to dogodi Međimurska županija zajedno sa Centrom za socijalnu skrb utvrdit će model po kojem će prijevoz za njih plaćati u potpunosti. Riječ je o otprilike 50 srednjoškolaca. 

U prošloj školskoj godini mjesečno smo za prijevoz srednjoškolaca iz proračuna Međimurske županije izdvajali otprilike 400.000,00 kn.

{gallery}2011galerije/Rujan_2011/PrijevozS{/gallery}

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content