Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Fond za zaštitu okoliša u Međimurje uložio preko 34 milijuna kuna

Datum objave: 22. srpnja 2011.
Direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Zlatko Ivaniš sa suradnicama u petak je boravio u službenom posjetu Međimurskoj županiji. Na radnom sastanku održanom u prostorima Međimurske županije bilo je riječi  sanaciji nelegalnih odlagališta, problemu saniranja smetlišta u romskim naseljima te projektima energetske učinkovitosti.
Župan Međimurske županije Ivan Perhoč naglasio je da Fond prepoznaje aktivnosti u Međimurju te da je dosad pratio projekte vezane uz zbrinjavanje otpada. Problemi su se pojavili jer su neke općine mimo ugovorenih radova, obavile sanacije nelegalnih odlagališta u mnogo većem financijskom obimu nego što je to bilo planirano, što im sad stvara nemale probleme u funkcioniranju. To se odnosi na općine Orehovica, Vratišinec i posebice Podturen.
Ivaniš je naglasio da Fond ne može platiti već izvedene radove mimo potpisanog Ugovora, no može se razgovarati o eventualnoj promjeni omjera sufinanciranja. Od 2004. godine do danas, naglasio je Ivaniš, Fond je u Međimurskoj županiji sa preko 34 milijuna kuna podržao 74 projekta ukupno vrijedna 55 milijuna. Najveći dio odnosi se na sanaciju odlagališta, no nije mali ni dio koji se odnosi na projekte energetske učinkovitosti.
Na sastanku se razgovaralo i o sanaciji divljih odlagališta u romskim naseljima Parag i Piškorovec. Župan i prisutni načelnici naglasili su da ni jedince lokalne samouprave ni županija u svojim proračunima za tu namjenu nemaju osigurana sredstva. Također, protive se i takvom načinu rješavanja ovog problema, jer će se nakon čišćenja otpad ponovno početi gomilati unutar naselja, kao što je to bilo i nakon ranijih zahvata. Stoga su tražili da Fond u cijelosti financira sanaciju. Ivaniš je odgovorio da se slaže da se ovaj problem mora sustavno rješavati, no to ne mogu biti općine, gradovi, županija ili Fond već to mora riješiti sama Vlada. Što se tiče plaćanja, naglasio je, Fond po svome pravilniku nema mogućnost u cijelosti financirati sanacije, već su propisani omjeri sufinanciranja. Oni su svjesni ovog problema, inicirali su promjenu pravilnika, no procedura još traje.
U pratnji direktora Fonda bile su i pomoćnica direktora za zaštitu okoliša Renata Pavlina i tajnica Sandra Prskalo. Obišli su i odlagalište otpada u Totovcu te razgledali zgarište nedavno izgorjele sortirnice. Naglasili su i da će sufinancirati nabavu nove opreme.
Valja napomenuti i da će se u našoj županiji uskoro početi gradili kazeta za azbestni otpad. Za građane će odlaganje biti besplatno dok će pravne osobe plaćati 1,5 kn po kubičnom metru.
FZOEU_nas
Direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Zlatko Ivaniš sa suradnicama u petak je boravio u službenom posjetu Međimurskoj županiji. Na radnom sastanku održanom u prostorima Međimurske županije bilo je riječi  sanaciji nelegalnih odlagališta, problemu saniranja smetlišta u romskim naseljima te projektima energetske učinkovitosti.

Župan Međimurske županije Ivan Perhoč naglasio je da Fond prepoznaje aktivnosti u Međimurju te da je dosad pratio projekte vezane uz zbrinjavanje otpada. Problemi su se pojavili jer su neke općine mimo ugovorenih radova, obavile sanacije nelegalnih odlagališta u mnogo većem financijskom obimu nego što je to bilo planirano, što im sad stvara nemale probleme u funkcioniranju. To se odnosi na općine Orehovica, Vratišinec i posebice Podturen.

Ivaniš je naglasio da Fond ne može platiti već izvedene radove mimo potpisanog Ugovora, no može se razgovarati o eventualnoj promjeni omjera sufinanciranja. Od 2004. godine do danas, naglasio je Ivaniš, Fond je u Međimurskoj županiji sa preko 34 milijuna kuna podržao 74 projekta ukupno vrijedna 55 milijuna. Najveći dio odnosi se na sanaciju odlagališta, no nije mali ni dio koji se odnosi na projekte energetske učinkovitosti. 

Na sastanku se razgovaralo i o sanaciji divljih odlagališta u romskim naseljima Parag i Piškorovec. Župan i prisutni načelnici naglasili su da ni jedince lokalne samouprave ni županija u svojim proračunima za tu namjenu nemaju osigurana sredstva. Također, protive se i takvom načinu rješavanja ovog problema, jer će se nakon čišćenja otpad ponovno početi gomilati unutar naselja, kao što je to bilo i nakon ranijih zahvata. Stoga su tražili da Fond u cijelosti financira sanaciju. Ivaniš je odgovorio da se slaže da se ovaj problem mora sustavno rješavati, no to ne mogu biti općine, gradovi, županija ili Fond već to mora riješiti sama Vlada. Što se tiče plaćanja, naglasio je, Fond po svome pravilniku nema mogućnost u cijelosti financirati sanacije, već su propisani omjeri sufinanciranja. Oni su svjesni ovog problema, inicirali su promjenu pravilnika, no procedura još traje.

U pratnji direktora Fonda bile su i pomoćnica direktora za zaštitu okoliša Renata Pavlina i tajnica Sandra Prskalo. Obišli su i odlagalište otpada u Totovcu te razgledali zgarište nedavno izgorjele sortirnice. Naglasili su i da će sufinancirati nabavu nove opreme.

Valja napomenuti i da će se u našoj županiji uskoro početi gradili kazeta za azbestni otpad. Za građane će odlaganje biti besplatno dok će pravne osobe plaćati 1,5 kn po kubičnom metru.


{gallery}2011galerije/Srpanj_2011/FZOEU{/gallery}

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content