Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Milijun i pol kuna za turističke projekte

Datum objave: 20. srpnja 2011.
Veliki iskorak koji je Međimurje napravilo u posljednjih deset godina u razvoju turizma, polako ali sigurno mijenja gospodarsku sliku županije. Danas u turizmu radu dva posto radnog stanovništva, a sudeći prema prijavljenim projektima i razvojnim planovima u narednih nekoliko godina taj će se postotak dosta povećati. Ove godine na natječaje koje je raspisalo Ministarstvo turizma, iz naše županije prijavljeno je mnogo više projekata nego lani, a oni su u srijedu predstavljeni ministru turizma Damiru Bajsu.
Na radnom sastanku održanom u prostorima Međimurske županije, župan Ivan Perhoč sa suradnicima ministra je upoznao s planovima razvoja turizma na našem području. Tom je prilikom naglasio da Međimurje ima što ponuditi stranim turistima. Okosnica našeg turizma sigurno su toplice ali tu je još i vinska cesta te lovni turizam. Želja nam je, naglasio je župan, iz tranzitne regije koju turisti posjećuju na proputovanju postati prepoznatljiva turistička destinacija ne samo u hrvatskim već i u europskim okvirima.
Ministar Bajs rekao je da u posljednje vrijeme i kontinent uspješno sudjeluje u hrvatskom turističkom kolaču. Njegov udio danas iznosi 5 posto no s tendencijom rasta. Posebno raduje činjenica da su i posjetitelji počeli otkrivati unutrašnjost Hrvatske te da to prate i investitori koji planiraju nekoliko velikih ulaganja. Prednost Međimurske županije pred ostalima, rekao je ministar, je u tome što mi već s toplicama imamo vrlo dobru osnovu te ako se izgrade još jedne u Donjem Međimurju, toplički turizam može biti okosnica turističkog razvoja cijelog kraja.
Ministarstvo turizma nad predloženim projektima koji dolaze iz kontinentalnog dijela Hrvatske provodi "pozitivnu diskriminaciju" želeći tako potaknuti na osmišljavanje ponude. Tu priliku ima i Međimurje, a sudeći prema broju pristiglih prijava na natječaje koje je  ministarstvo raspisalo ove godine, Međimurci su i turizam prepoznali kao svoju šansu. Ministar je najavio da će ove godine projekte koji su pristigli iz naše županije podržati s oko milijun i pol kuna, što je jednom više nego 2010. godine. No, svi mi moramo svoju šansu tražiti u fondovima Europske unije koji će već od 2013. za turističke projekte u Hrvatskoj rezervirati 105 milijuna eura.
Turističke potencijale županije pored župana, ministru su prezentirali i zamjenik župana MŽ Matija Posavec, predsjednik Skupštine MŽ Petar Novački, pročelnica Upravnog odjela za poljoprivredu i turizam Danica Pošta te tajnik Turističke zajednice MŽ Rudi Grula. U Bajsovoj pratnji pak su bili pročelnica kabineta ministra Zdenka Šutak i ravnatelj Uprave za turističku infrastrukturu i zaštitu turističke resursne osnove Tomislav Vukovac. Ministar je posjetio i Granični prijelaz Mursko Središće, preko kojeg je prošle godine u našu zemlju ušlo 2 milijuna i 200 tisuća turista te turistički kompleks Cimper koji je ove godine proglašen europskom destinacijom izvrsnosti (EDEN).
Inače, u prvih šest mjeseci Međimursku županiju posjetilo je 17.136 turista koji su ostvarili 36.676 noćenja što je povećanje za 17 posto u odnosu na isto razdoblje lani. Trenutno, u Međimurju ima 1165 turističkih kreveta.
bajs_nas
Veliki iskorak koji je Međimurje napravilo u posljednjih deset godina u razvoju turizma, polako ali sigurno mijenja gospodarsku sliku županije. Danas u turizmu radu dva posto radnog stanovništva, a sudeći prema prijavljenim projektima i razvojnim planovima u narednih nekoliko godina taj će se postotak dosta povećati. Ove godine na natječaje koje je raspisalo Ministarstvo turizma, iz naše županije prijavljeno je mnogo više projekata nego lani, a oni su u srijedu predstavljeni ministru turizma Damiru Bajsu.

Na radnom sastanku održanom u prostorima Međimurske županije, župan Ivan Perhoč sa suradnicima ministra je upoznao s planovima razvoja turizma na našem području. Tom je prilikom naglasio da Međimurje ima što ponuditi stranim turistima. Okosnica našeg turizma sigurno su toplice ali tu je još i vinska cesta te lovni turizam. Želja nam je, naglasio je župan, iz tranzitne regije koju turisti posjećuju na proputovanju postati prepoznatljiva turistička destinacija ne samo u hrvatskim već i u europskim okvirima.

Ministar Bajs rekao je da u posljednje vrijeme i kontinent uspješno sudjeluje u hrvatskom turističkom kolaču. Njegov udio danas iznosi 5 posto no s tendencijom rasta. Posebno raduje činjenica da su i posjetitelji počeli otkrivati unutrašnjost Hrvatske te da to prate i investitori koji planiraju nekoliko velikih ulaganja. Prednost Međimurske županije pred ostalima, rekao je ministar, je u tome što mi već s toplicama imamo vrlo dobru osnovu te ako se izgrade još jedne u Donjem Međimurju, toplički turizam može biti okosnica turističkog razvoja cijelog kraja. 

Ministarstvo turizma nad predloženim projektima koji dolaze iz kontinentalnog dijela Hrvatske provodi "pozitivnu diskriminaciju" želeći tako potaknuti na osmišljavanje ponude. Tu priliku ima i Međimurje, a sudeći prema broju pristiglih prijava na natječaje koje je  ministarstvo raspisalo ove godine, Međimurci su i turizam prepoznali kao svoju šansu. Ministar je najavio da će ove godine projekte koji su pristigli iz naše županije podržati s oko milijun i pol kuna, što je jednom više nego 2010. godine. No, svi mi moramo svoju šansu tražiti u fondovima Europske unije koji će već od 2013. za turističke projekte u Hrvatskoj rezervirati 105 milijuna eura.


Turističke potencijale županije pored župana, ministru su prezentirali i zamjenik župana MŽ Matija Posavec, predsjednik Skupštine MŽ Petar Novački, pročelnica Upravnog odjela za poljoprivredu i turizam Danica Pošta te tajnik Turističke zajednice MŽ Rudi Grula. U Bajsovoj pratnji pak su bili pročelnica kabineta ministra Zdenka Šutak i ravnatelj Uprave za turističku infrastrukturu i zaštitu turističke resursne osnove Tomislav Vukovac.
Ministar je posjetio i Granični prijelaz Mursko Središće, preko kojeg je prošle godine u našu zemlju ušlo 2 milijuna i 200 tisuća turista te turistički kompleks Cimper koji je ove godine proglašen europskom destinacijom izvrsnosti (EDEN).

Inače, u prvih šest mjeseci Međimursku županiju posjetilo je 17.136 turista koji su ostvarili 36.676 noćenja što je povećanje za 17 posto u odnosu na isto razdoblje lani. Trenutno, u Međimurju ima 1165 turističkih kreveta.

{gallery}2011galerije/Srpanj_2011/Bajs{/gallery} 

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content