Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Poljska predsjednica Vijeća Europske unije

Datum objave: 6. srpnja 2011.


1. srpnja 2011. godine Poljska je od Mađarske preuzela šestomjesečno predsjedanje Vijećem Europske unije po prvi puta od stupanja u punopravno članstvo Europske unije 2004. godine.

Jedna od novina koje je donio Lisabonski ugovor je sustav predsjedanja u trijadama koji je uveden 2007. godine. - tri zemlje koje jedna za drugom predsjedavaju donose zajednički program kako bi se još više dobilo na kontinuitetu djelovanja u europskim institucijama. Poljskim predsjedanjem započeo je novi ciklus predsjedničke trijade koju uz Poljsku čine još Danska i Cipar. Svaka zemlja predsjedateljica i dalje ima vlastiti program predsjedanja

Kao temeljni cilj poljskog predsjedanja poljski premijer Donald Tusk istaknuo je jačanje povjerenja u europske institucije. Predsjednik europskog parlamenta i bivši poljski premijer Jerzy Buzek izrazio je uvjerenje da će poljsko predsjedništvo dati novi i snažan impuls Europskoj uniji. Druga važna zadaća predsjedništva bit će lobiranje za proračunske promjene koje bi trebale potaknuti europski gospodarski rast, navodi se u priopćenju poljskog predsjedništva, te kao važan cilj istaknuto je potpisivanje pristupnog sporazuma s Hrvatskom. Prije potpisivanja, potrebno je pripremiti ugovor, unijeti sve što je bilo predmet pregovora, prevesti ga na sve službene jezike za što treba određeno vrijeme.

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content