-2.1 °C
1031.0 hPa
77 %

Položeni vijenci povodom Dana antifašističke borbe

Datum objave: 22. lipnja 2011.
DAF_nas
Povodom 22. lipnja, Dana antifašističke borbe u srijedu su položeni vijenci i upaljene svijeće, kao spomen na 70-tu obljetnicu osnivanja sisačkog partizanskog odreda, čime je u stvari počeo oružani otpor hrvatska fašizmu i nacizmu.

Počast poginulim pripadnicima Narodnooslobodilačke borbe, ali i svima koji su dali život za slobodnu Hrvatsku, odana je ispred spomenika poginulim i nestalim braniteljima u Domovinskom ratu u Perivoju Zrinskih u Čakovcu, kod spomenika poginulim partizanima na čakovečkom groblju, te kod spomen groblja u Sv. Jurju u Trnju, gdje je održana i središnja svečanost. Zajednički vijenac u Čakovcu su položili predstavnici Međimurske županije i Grada Čakovca, a u Sv. Jurju u Trnju pridružilo im se i izaslanstvo Općine Donji Kraljevec.

Kako je u prigodnom govoru naglasio župan Međimurske županije Ivan Perhoč, mi u Međimurju uvijek smo bili svjesni zahvaljujući kome smo danas integralni dio Hrvatske. "Povijesna je činjenica da je oružana borba protiv nacista i fašista upravo na ovim našim prostorima bila najorganiziranija te da se velika većina Hrvata od samog početka protivila ukidanju demokratskih institucija, rasnim zakonima, ubijanju ljudi zbog njihove vjerske ili nacionalne pripadnosti što je bila praksa takvih režima. Time smo se i mi Hrvati svrstali uz veliku antifašističku koaliciju te dali velik doprinos konačnoj pobjedi.

Mi u Međimurju tih godina nasilno smo otrgnuti od domovine te iako do samog završetka rata na našem području nije bilo većih ratnih operacija, velik broj naših sugrađana odlazi preko Drave i pridružuje se Narodno-oslobodilačkom pokretu. Upravo zato danas slavimo Dan antifašističke borbe i kao dan početka konačnog pripajanja Međimurja Hrvatskoj.", rekao je župan.

Osim Perhoča prigodnim govorom na čakovečkom groblju okupljenima se obratio zamjenik gradonačelnika Grada Čakovca Zoran Vidović, a u Sv. Jurju vijećnik Općinskog vijeća Donjeg Kraljevca Zlatko Lovrenčić.

{gallery}2011galerije/Lipanj_2011/DAF2{/gallery}

Nikad veći broj programa povodom Noći muzeja u Međimurju, u manifestaciju se po prvi puta uključili Riznica Međimurja, Centar dr. Rudolf Steiner i Ekomuzej Međimurje malo
Kad se slože međimurske ruke – investicijom vrijednom 4 milijuna kuna u rekordnom roku rekonstruiran Odjel abdominalne i dječje kirurgije Županijske bolnice Čakovec na radost djelatnika te velikih i malih pacijenata
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za petak, 28. siječnja 2022. - Sutra od 9:00 sati cijepljenje bez najave u trijaži Županijske bolnice Čakovec i u Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije
Šef Misije Veleposlanstva Australije Andrea Biggi u radnom posjetu pohvalio potencijal Međimurja
27. siječnja – Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 27. siječnja 2022.
Međimurska županija podržava sve projekte s ciljem razvoja Donje Dubrave
Karatisti Karate kluba Globus među najboljima u svijetu
Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za srijedu, 26. siječnja 2022.
Županijska bolnica Čakovec uspješna nastavna baza studentima medicine, župan Posavec – ovu priliku iskoristit ćemo da pokažemo kvalitetu zdravstvenog sustava u Međimurju i zadržimo liječnike u našoj županiji
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content