Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Međimurska županija najavila što nas sve očekuje u novoj školskoj godini!

Datum objave: 10. srpnja 2018.

Nova školska godina počinje u ponedjeljak, 03.rujna no pripreme su u završnoj fazi o čemu su, na konferenciji za novinare, sve učenike i roditelje obavijestili župan Međimurske županije Matija Posavec, zamjenica župana Sandra Herman, pročelnik UO za obrazovanje, kulturu i šport Branko Sušec, te Ivan Vinković, direktor Međimurje, Investicije, Nekretnine – MIN d.o.o.
Matija Posavec, rekao je kako više od 1000 učenika upisuje 1. razred osnovne škole te njih više od 1100 u srednje škole diljem Međimurske županije. Istaknuo je kako će sve učenike osnovnih škola u novoj školskoj godini na klupama dočekati komplet obaveznih udžbenika koji su im potrebni za novu školsku godinu, te pozvao roditelje da prate službene stranice Općina i Gradova jer će neke od njih sufinancirati i radne bilježnice. Prijevoz za učenike osnovnih i srednjih škola je, također, potpuno financiran i osiguran, prvog tjedna nastave svima će biti dostupan nakon čega će biti potrebno ishoditi važeću iskaznicu. Župan je spomenuo da će i nadalje biti osigurane potpore djeci hrvatskih branitelja kao i do sada, ali i redovnim studentima koji su se javili na javni poziv, čiji je iznos u odnosu na prošlu godinu povećan za 100 kuna kada je nedavno 2154 međimurskih studenata dobilo jednokratnu potporu od 600 kuna. Nadalje, iz europskih fondova osigurana su sredstva za projekt „Školski obroci svima“ što znači 261 000 obroka za 1492 učenika tijekom cijele školske godine, ujedno čak 116 učenika je u sustavu „Asistenti u nastavi“ u kojoj je, za novu školsku godinu, prijavljeno  95 učenika. Osobni asistenti u nastavi financirani su velikim dijelom iz EU fondova dok Županija provodi projekt osobnih asistenata u predškolskom odgoju. Međimurska županija provodi projekt „Palim lampicu“ gdje su osigurana sredstva za 80 darovitih učenika, i njihovih 30 mentora u 17 škola diljem Međimurja.  Uskoro kreće i Centar izvrsnosti iz informatike u suradnji sa osnovnim i srednjim školama, udrugom „Mladi informatičari iz Strahoninca“, Tehnološko-inovacijskim centrom, a s novom školskom godinom kreće i eksperimentalni program „Škola za život“ u tri škole. Projekt Metalska jezgra već je u fazi realizacije dok se očekuje i pozitivan odgovor za Centar kompetencije u strojarstvu vrijedan 48 milijuna kuna koje bi trebale stići iz EU fondova.  „Prioritet Međimurske županije i dalje će biti  obrazovanje! Međimurje kao regija zaslužuje vrhunske uvjete za obrazovanje, a konkretno u brojkama to znači da će više od 160 milijuna kuna biti uloženo samo u ovoj godini“, zaključio je Posavec naglasivši i ulaganja u kapitalne investicije gdje se očekuje završetak projekata dogradnje škola i izgradnje dvorana u Orehovici, Draškovcu, Strahonincu i Goričanu, te čak 16 škola, radionica i učenički dom u projektu energetske obnove. „Sve to radimo kako bi stvorili kvalitetne uvjete za obrazovanje i stvorili škole za život, a ne za ocjene. “
Branko Sušec, nadovezao se na župana „U ovome trenutku traju upisi u srednje škole, učenici koji neće proći ljetni rok, neka prate jesenski rok. Želim istaknuti kako mi je drago da je pojačan interes za strukovno obrazovanje jer se na tržištu rada traže djelatnici strukovnih zanimanja. Ovom prilikom, spomenuo bih da imamo 16 kandidiranih projekata samo za osnovne škole te kada bismo izračunali koliko bi nam bilo potrebno da sami financiramo, dolazimo do brojke od 30 godina, a pomoću potpora, obnovit ćemo u 18 mjeseci. Što se tiče projekata energetske učinkovitosti, do kraja ove godine trebale bi biti završene adaptacije osnovnih škola u Šenkovcu, Selnici, Donjem Kraljevcu, Ekonomska i trgovačka škola, radionice Tehničke škole i Graditeljske škole te Učenički dom. Pripremili smo projekte i kandidirali obnovu škola u Vratišincu, Donjoj Dubravi, Goričanu i Draškovcu pa očekujemo potpisivanje ugovora. Ne stajemo na tome nego već pripremamo dokumentaciju za natječaj koji bi trebao biti objavljen u rujnu, a gdje ćemo kandidirati  Graditeljsku školu, Gospodarsku školu, te Osnovne škole u Macincu, Podturnu, Hodošanu, i Učiteljski fakultet u Čakovcu. Idući tjedan očekujemo i potpisivanje Ugovora za početak gradnje nove škole u Pribislavcu.“.
Ivan Vinković, direktor MIN-a d.o.o., nabrajajući škole u kojima se odvijaju adaptacije, traje izgradnja, rekonstrukcija i svi ostali građevinski radovi, istaknuo je kako je 2018. godina, godina koja ima najviše investicija u području obrazovanja u Međimurju. „Mijenjamo sliku školstva u Međimurju, a samim time i samo obrazovanje u Međimurju. Imamo investicije koje radimo od početka godine, sportske dvorane Goričan, Strahoninec, Draškovec, a radimo i na OŠ Belica, Domašinec, Dekanovec, Donja Dubrava, Hodošan, Mala Subotica, Mursko Središće, Podturen, Štrigova. Želja nam je većinu investicija dovršiti do kraja godine, biti će ovo rekordna godina ulaganja u školstvo“, rekao je Vinković.
Zamjenica Sandra Herman, rekla je kako je 2018. godina, godina koja ima najviše investicija u obrazovanju. Ulaže se u predškolski odgoj, gdje posebnu pažnju i brigu pridodajemo pripadnicima romske nacionalne manjine i njihovom daljnjem obrazovanju kroz produženi boravak, stvaranje i ulaganje u bolje infrastrukturne uvjete u osnovnim i srednjim školama, ali isto tako i u visoko obrazovanje, vezano uz Međimursko veleučilište, Studentski dom koji je završen, Visoka učiteljska škola u Čakovcu i mnogi drugi. „Stvaranje i zajedničko promišljanje upisnih kvota koje usklađujemo s potrebama gospodarstva, stipendije za deficitarna zanimanja, pomoć učenicima srednjih i osnovnih škola, postdiplomantima i diplomantima kroz Zaklade za obrazovanje, dobar je primjer kako Međimurska županija ulaže u sve segmente obrazovanja. Pratimo naše učenike i nastojimo im čestitati i vrednovati svaki uspjeh osvojen na županijskim, državnim ili međunarodnim natjecanjima. Jednostavno, želimo županiju znanja i obrazovanja“, zaključila je Herman te čestitala svim učenicima, mentorima, stručnim suradnicima za uspješan završetak školske godine.   
[ngg_images source="galleries" container_ids="1683" display_type="photocrati-nextgen_basic_thumbnails" override_thumbnail_settings="1" thumbnail_width="120" thumbnail_height="90" thumbnail_crop="1" images_per_page="100" number_of_columns="0" ajax_pagination="0" show_all_in_lightbox="0" use_imagebrowser_effect="0" show_slideshow_link="0" slideshow_link_text="[Prikaz slika]" order_by="imagedate" order_direction="DESC" returns="included" maximum_entity_count="500"]

homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content