Na 19. sjednici Kolegija gradonačelnika i načelnika u Međimurskoj županiji, posljednjoj u ovom mandatu i sazivu, koji je danas održan u Velikoj vijećnici Međimurske županije, u samo tri  točke dnevnog reda dotaknulo se tematike nadolazećeg aeromitinga početkom lipnja, ali i potpisani Sporazumi o sudjelovanju u troškovima izbora za župana, gradonačelnike i načelnike, na što je stavljen poseban naglasak. „Pripreme za izbore su u tijeku, iako izbori još nisu službeno raspisani, međutim približava se taj krajnji  rok, dakle 30 dana prije samog održavanja. Znamo da će ove godine lokalni izbori biti održani 21. svibnja, a pripreme su već u tijeku na način da je Državno izborno povjerenstvo imenovalo Županijska izborna povjerenstva, koja su naknadno imenovala i Gradska, odnosno Općinska izborna povjerenstva na području Međimurske županije. Održan je i jedan edukativan seminar Državnog izbornog povjerenstva na području svih županija, te su obavljene i tehničke pripreme vezane uz samu provedbu izbora“, objasnio je pritom Milko Sambolek, predsjednik Županijskog izbornog povjerenstva Međimurske županije.

 Drugi krug izbora Međimurju donosi novih milijun kuna troškova

S temom organizacije lokalnih izbora, ali i činjenice kako se radi o posljednjoj sjednici kolegija obratio se i župan Međimurske županije Matija Posavec i pritom naglasio da u prvom redu gledamo financijski aspekt izbora, koji će opteretiti gradove i općine, ali i Županiju u svojim organizacijskim pripremama. „Trošak lokalnih izbora je oko 3 milijuna kuna, a taj je iznos osiguran u Županijskom proračunu za ovu godinu. Tako da Županija podmiruje najveći financijski teret s time da dobiva povrat od općina i gradova, od 50% za troškove biračkih odbora. To govorimo ako se radi o 1. krugu, a ako su ponovljeni izbori, točnije ulazi se u 2. krug,  tada je to u slučaju Županije dodatnih oko milijun kuna troškova organizacije izbora“, objasnio je međimurski župan te nastavio s temom Sporazuma u kojem su definirani uvjeti i organizacija lokalnih izbora. „Što se tiče naše organizacije posla, mi imamo u četvrtak posljednju sjednicu skupštine Međimurske županije u ovom sazivu i pripremamo se za 19., odnosno 20. travnja kada bi trebalo doći do raspuštanja svih predstavničkih tijela jedinica lokalne i regionalne samouprave. Nakon toga, počinju teći rokovi za skupljanje potpisa za izvršnu vlast i popunjavanja izbornih lista, koje bi se trebale predati do 5. svibnja“, dodao je Posavec. Nakon tog termina očekuje se dvotjedna kampanja, a 21. svibnja 1. krug lokalnih izbora.