Menu
Europska regija sporta 2022.
|
Visit Međimurje

Humanitarna pomoć

Datum objave: 30. lipnja 2020.

Zakonom o humanitarnoj pomoći propisuje se uvjeti prikupljanja i pružanja humanitarne pomoći.
Humanitarna pomoć u smislu ovog Zakona su prikupljena i pružena materijalna i financijska dobra i humanitarne aktivnosti u svrhu zaštite i spašavanja žrtava katastrofa i velikih nesreća te žrtava kriza izazvanih ljudskim djelovanjem, kao i prikupljana i pružena materijalna dobra i humanitarne aktivnosti u svrhu podmirivanja potreba socijalno osjetljivih skupina.
Prikupljanje i pružanje humanitarne pomoći poduzima su u svrhu osiguravanja: zaštite života, zaštite fizičkog i mentalnog zdravlja, hrane i odjeće, stanovanja, uvjeta školovanja, pomoći u obnovi, izgradnji i opremanju stambenih, javnih i drugih objekata; prijevoz pomoći i njezine dostupnosti, pomoći za umanjivanje posljedica nesreća, velikih nesreća i katastrofa na imovini fizičkih osoba, te ublažavanja ili sprječavanja mogućih uzroka socijalne isključenosti.
Humanitarna pomoć može se prikupljati i pružati u obliku:

  • stalnog prikupljanja i pružanja humanitarne pomoćite
  • organiziranjem humanitarnih akcija.

 
Humanitarna pomoć za korisnike je besplatna i ne može se nasljeđivati.
Korisnik je fizička osoba u potrebi za koju je organizirano prikupljanje i pružanje humanitarne pomoći odnosno neprofitna pravna osoba ako je prikupljanje i pružanje humanitarne pomoći organizirano za krajnje korisnike neprofitne pravne osobe.
Sukladno odredbama Zakona o humanitarnoj pomoći, sve pravne i fizičke osobe (ovisno o obliku aktivnosti prikupljanja humanitarne pomoći), obvezne su prije početka aktivnosti pribaviti rješenje kojim se odobrava stalno prikupljanje i pružanje humanitarne pomoći odnosno organiziranje humanitarnih akcija.
 
Zakonodavni okvir

  1. Zakon o humanitarnoj pomoći("Narodne novine", broj: 102/15. i 98/19.)
  2. Pravilnik o obrascima za prikupljanje humanitarne pomoći ("Narodne novine", broj 16/20.)
  3. Pravilnik o izgledu logotipa za prikupljanje humanitarne pomoći("Narodne novine“, broj 120/15.)
  4. Pravilnik o razvrstavanju humanitarnih akcija ("Narodne novine“, broj 120/15.)
  5. Pravilnik o evidencijskoj oznaci humanitarne akcije("Narodne novine", broj:  120/15. i 16/20.)
  6. Pravilnik o sadržaju i načinu vođenja evidencije humanitarne pomoći("Narodne novine", broj 16/20.)
  7. Pravilnik o Državnoj nagradi za humanitarni rad("Narodne novine", broj 120/15.)
homecrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content