Dnevno izvješće Stožera civilne zaštite Međimurske županije za četvrtak, 8. travnja 2021.

Datum objave: 8. travnja 2021.

U Međimurje stižu veće količine cjepiva, u subotu će se cijepiti 1700 osoba, a sljedeći tjedan planirano je cijepljenje 3000 osoba

Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije u protekla 24 sata obrađeno je 356 uzorka, od čega je evidentirano 125 pozitivnih nalaza na SARS-CoV-2 virus u Međimurskoj županiji, što je 35,1% pozitivnih od broja testiranih. U protekla 24 sata oporavilo se 37 osoba. Broj pozitivnih osoba u Međimurskoj županiji na današnji dan je 374.
Obavljenim testiranjima brzim antigenskim testovima evidentirana su 2 pozitivna slučaja, dok je iz drugih županija javljeno o 5 pozitivnih slučajeva osoba s prebivalištem/boravištem u Međimurju. Do danas je u mikrobiološkom laboratoriju Zavoda za javno zdravstvo uzeto 48 334 uzoraka, ne računajući testiranja naših građana u drugim ustanovama unutar i izvan Međimurske županije.
U Županijskoj bolnici Čakovec hospitalizirano je 34 pacijenata pozitivnih na SARS-CoV-2 virus. U protekla 24 sata hospitalizirano je 5 pacijenata, otpuštena su 2 pacijenta, dok je 1 pacijent na invazivnoj respiraciji. U protekla 24 sata nema preminulih osoba.
S današnjim danom 7-dnevna incidencija u Međimurskoj županiji iznosi 279 pozitivnih na 100 000 stanovnika, odnosno 315 pozitivnih ako se ubroji dijagnostika na temelju kliničke slike i brzi antigenski testovi. 14-dnevna incidencija s današnjim danom iznosi 468 pozitivnih na 100 000 stanovnika, odnosno 532 pozitivnih ako se ubroji dijagnostika na temelju kliničke slike i brzi antigenski testovi.
U proteklih 7 dana PCR metodom testirana je 1 261 osoba, od čega ih je 307 pozitivnih te je postotak pozitivnih u odnosu na broj testiranja 24,3%.
Ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije dr. Marina Payerl-Pal na konferenciji za medije Stožera civilne zaštite Međimurske županije istaknula je da je došlo do povećanja broja zaraženih osoba: „Epidemiološka situacija u Međimurju se pogoršala te je incidencija je na razini 1. mjeseca. Dominira britanski soj virusa koji je prisutan u preko 80% uzoraka koje šaljemo na sekvencioniranje. Najučinkovitija mjera je cijepljenje te očekujemo dolazak značajnih doza cjepiva u Međimurskoj županiji i stoga ćemo tijekom sljedećeg tjedna provesti cijepljenje tijekom dva dana.“
Do danas je u Međimurskoj županiji cijepljeno 11 885 osoba jednom dozom što je 11% stanovništva, odnosno 13,2% stanovništva starijeg od 16 godina. Ovog vikenda planirano je cijepljenje 1700 osoba, a idući tjedan očekuje se cijepljenje 3000 osoba u dva navrata, srijedom i subotom, na postojećim punktovima u Nedelišću, Prelogu i Murskom Središću.
U subotu, 10. travnja u dvorani MESAP bit će organizirano cijepljenje drugom dozom za 700 osoba, dok će se u Prelogu i Murskom Središću prvom dozom će se cijepiti 1000 osoba. Dostupne će biti sve tri vrste cjepiva.