I u Bečkom Novom Mjestu obilježen 6. Spomendan na Zrinske i Frankopane

Datum objave: 27. travnja 2017.

I ove se godine u okviru obilježavanja Dana Međimurske županije i 6. Spomendana na Zrinske i Frankopane, delegacija Međimurske županije zajedno s predstavnicima Veleposlanstva Republike Hrvatske u Republici Austriji, članovima Zrinske garde i Družbe „Braća Hrvatskog zmaja“ – Zmajski stol Čakovec i Karlovac, Ogrankom Matice hrvatske Čakovec, Gradiščanskim Hrvatima iz Mađarske i Austrije te brojnim hodočasnicima uputila u Bečko Novom Mjesto kako bi pohodili posljednje počivalište hrvatskih velikana Zrinskih i Frankopana. U tom su gradiću nakon istrage i sramotnog sudskog postupka Bečkog dvora, proglašeni izdajnicima te su 30. travnja 1671. godine pogubljen. Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na mjesnom groblju i kod Spomen ploče komemorativnim se govorom, biranim riječima i molitvom odala počast i pijetet velikim vojskovođama.
Kako je pritom naglašeno, Petar Zrinski i Fran Krsto Frankopan izraz su povijesne istine i neprolaznog sjećanja na velikane naše povijesti koji su utrli put stvaranju samostalne i europske Hrvatske. Za hrvatski narod njihova je žrtva postala simbol otpora i izvor snage našim braniteljima koji su u Domovinskom ratu svojoj zemlji i narodu donijeli slobodu te samostalnost. To nas obavezuje da osim spomena na njihove živote i postignuća, u zajedništvu i suradnji izgrađujemo svoju domovinu u društvenom, kulturnom i gospodarskom smislu, složili su se predstavnici Međimurske županije na čelu sa zamjenikom župana Zoranom Vidovićem.Prošlost se ne smije zaboraviti, no unatoč burnim vremenima koji su nas zasigurno okarakterizirala i dio su našeg identiteta, moramo ići naprijed te graditi bolju budućnost. Danas živimo san koji su nekada sanjali Zrinski i Frankopani, oni koji su dali ono najvrednije što su imali za svoju domovinu, svoje živote, te postali uzor mnogima koji su slijedili njihovu žrtvu“, istaknuto je prilikom služenja misnog slavlja u katedrali fra Stanko Bjelobrajdić, duhovnik Zrinske garde Čakovec, dok je zbor župe svetog Antuna Padovanskog svojim nastupom oplemenio crkveno slavlje.