6. travnja prije točno 72 godine prekinuta je četverogodišnja nacistička okupacija Međimurja, a dolaskom hrvatske partizanske jedinice te 1945. godine, naš je kraj posljednji pripojen matici zemlji. Stoga je i ove godine prigodnim svečanostima polaganja vijenaca i paljenjem svijeća proslavljen Dan oslobođenja Međimurja 1945. godine, oslobođenje Međimurja od mađarskog i njemačkog nacističkog okupatora. Izaslanstvo Međimurske županije, predvođeno županom Matijom Posavcem tim je povodom danas položilo vijence ispred Spomenika poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima Domovinskog rata te time odalo počast svima onima koji su svoje živote dali za oslobođenje Međimurja i Hrvatske. Danas je za Međimurje, pa rekao bih i za čitavu Hrvatsku veliki dan, 6. travnja kada obilježavamo Dan oslobođenja Međimurja. U hrvatskoj povijesti, Međimurje i Međimurci imali su nekoliko turbulentnih događanja, sjećamo se Božića 1918., odnosno 9. siječnja 1919. kada smo konačno donijeli Rezoluciju o odcjepljenju od mađarske države, pa smo u travnju 1941. ponovno potpali pod mađarsku vlast. To je samo dokaz da kada Međimurci odluče zauzeti se sami za sebe, onda u pravilu ostvare ono što žele, to nam govori i uči nas naša povijest“, rekao je pritom međimurski župan i naglasio kako se hrvatstvo Međimurja često sprječavalo na mnoge načine, no mnogobrojni Međimurci tome su se odupirali, bili dio jednog od najorganiziranijih pokreta Europe i zato ti događaji, taj dan ne smije nikada biti zaboravljen. Spomenimo kako su ovaj dan svojim dolaskom obilježili i predsjednik Skupštine Međimurske županije Mladen Novak, zamjenici župana Zoran Vidović i Sandra Herman, gradonačelnik Čakovca Stjepan Kovač, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak, predstavnik Ministarstva obrane Uprave za obranu Čakovec Vlado Hranjec, predstavnici PU međimurske na čelu s načelnikom Krunoslavom Gosarićem, članovi Udruge antifašističkih boraca i antifašista Međimurske županije s predsjednikom Zvonimirom Golubom, članovi Zrinske garde Čakovec, branitelji te obitelji i prijatelji stradalih.

Posavec: „Na slavnoj povijesti gradimo moderno Međimurje“

I u Domovinskom ratu, mnogi naši branitelji, vođeni upravo motivima slobode i jednakosti, branili su svoju domovinu, te se zbog toga prisjećamo tih slavnih i ponosnih dana naše bliže i daljnje prošlosti.  Sudbina Međimurja i borba za oslobođenje tek je dio argumenata zašto Međimurje ima poseban identitet, a ovaj dan je najbolja prilika da se prisjetimo naših slavnih predaka koji su se stoljećima borili protiv stranih okupatora, a na toj su listi, uz sve branitelje Domovinskog rata i međimurske partizane, velikaška obitelj Zrinski, te doktori Vinko Žganec i Ivan Novak. „Ovdje smo da se  poklonimo žrtvama svih znanih i neznanih vojnika i civila koji su u Starom gradu bili maltretirani i mučeni ili odvedeni u logore u Mađarskoj i u Njemačkoj“, rekao je u svom govoru predsjednik međimurske Udruge antifašističkih boraca i antifašista. Spomenimo kako je počast polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća odana ispred Spomenika poginulim partizanima na čakovečkom groblju u Mihovljanu, gdje je čakovečki gradonačelnik naglasio kako je ovaj spomenik podignut kao izraz zahvalnosti naših djedova i očeva, ali i kao podsjetnik nama i svima onima koji nisu doživjeli strahote tog razdoblja. Veliki broj Međimurki i Međimuraca okupilo se i na Partizanskom groblju u Svetom Jurju u Trnju, gdje se prisutnima obratio i načelnik Općine Donji Kraljevec Miljenko Horvat. „Našli smo se danas ovdje kako bismo odali počast borcima u 2. Svjetskom ratu, moramo se prisjetiti povijesnih činjenica, početaka stvaranja ove nove suvremene Hrvatske, ali posebno na to prisjetiti mlade“, rekao je načelnik u prisustvu učenika Područne škole Sveti Juraj u trnju. „Bez obzira na sve ono što se događa oko nas moramo cijeniti borbu naših predaka, cijeniti doprinos mnogih Međimurski i Međimuraca koji su dali svoj život kako bismo danas živjeli u hrvatskom Međimurju, ali kako bi, generacije koje živimo u ovom vremenu, izgrađivali upravo na toj slavnoj povijesti moderno Međimurje“, zaključio je župan i svima čestitao Dan oslobođenja našeg Međimurja.