Otvorena izložba „Kulturni i društveni život najsjevernije općine Međimurja“

Datum objave: 1. ožujka 2017.

Tematsko razdoblje života društvene zajednice nakon Drugog svjetskog rata pa sve do samog osnutka današnje Hrvatsko kulturno umjetničke udruge Sveti Martin u 1995.-oj godini, glavna je tema izložbe „Kulturni i društveni život najsjevernije općine Međimurja“ otvorene u galeriji Općine Sveti Martin na Muri. „Postoji još mnogo materijala skrivenih u raznim škrinjama i škrinjicama, fotoalbumima te sjećanjima naših starijih mještana kojima će, toplo se nadam, kad čuju za ovaj događaj ili budu čitatelji brošure, to biti poticaj, pa i obveza da nam prenesu svoja sjećanja i spoznaje“, istaknuo je prilikom samog otvaranja Dražen Crnčec, predsjednik udruge, te ujedno voditelj projekta. Segmenti koji su dio izložbe su Mjesni praznik, društva i Ustanove u kulturnom životu zajednice (1945.-1995.), Međimurska popevka kao dio kulturnog identiteta, ali i tadašnja svakodnevnica isprepletena radišnošću i druženjima.
Povijest isprepletena u sadašnjost
Senzibilizacija javnosti u spomenutom razdoblju koja je isprepletena u različitim dijelovima neprocjenjive kulturne baštine, a koja je obilježila tadašnje vrijeme, glavni je cilj ove izložbe. Ujedno  i poticaj za sve buduće generacije kako bi se i u budućnosti istražili kulturni i društveni segmenti života najsjevernije Općine Međimurja, što je potvrdio i prisutni načelnik Općine Sveti Martin na Muri Franjo Makovec. Za potrebe izložbe odrađeno je niz prikupljanja fotografija, zapisivanja anegdota mještana, skupljanja raznolikog materijala te je odrađeno mnogo intervjua s mještanima koji su i predstavljeni na izložbi. Organizatori su naglasili kako je ukupno bilo uključeno više od 30 ljudi od kojih neki nažalost više nisu među nama, ali su ostavili svoj trag u Općini i u njenoj svakodnevici, a ova je izložba prilika da ih se prisjetimo. Vrijednost nastojanja bogatog i osebujnog načina življenja mještana, temelji su koji su utkani u kolektivnu svijest ljudi ovog kraja, a koji se osjećaju još i u današnjim generacijama. Spomenimo kako izložbu prati edukativna brošura, u čijoj su izradi, kao i realizaciji same izložbe pomogli Međimurska županija i Općina Sveti Martin na Muri.
Izvor fotografija: Ivan Grahovec