U cilju zaštite prava potrošača Europska unija i njezine članice, među kojima i Republika Hrvatska, donose različite mjere i zakone koji su usmjereni na jačanje uloge i zaštite prava potrošača.

Hrvatski sabor donio je Zakon_o_zaštiti_potrošača_(NN_41/2014,_110/2015)  i Nacionalni program zaštite potrošača 2013.-2016. (trenutno je u izradi novi, 2017.-2020.) u čijoj su provedbi dužne sudjelovati i jedinice regionalne i lokalne samouprave.

Na području Međimurske županije aktivno djeluju dva društva za zaštitu potrošača koja su svakodnevno na raspolaganju za pitanja i probleme potrošača putem istaknutih kontakt podataka:

Društvo za zaštitu potrošača „MEĐIMURSKI POTROŠAČ“
Aleksandra Schulteissa 19, Čakovec
040/396-393; 099/534-54-92
udruga@medjimurski-potrosac.hr

 
Društvo za zaštitu potrošača „VUKANOVČAR“
Vukanovec 49 b
098/183-31-22
drustvo.vukanovcar@gmail.com
www.vukanovcar.hr

Međimurska županija kontinuirano podupire rad navedenih udruga kroz financiranje projekata iz područja zaštite potrošača.

Dodatne informacije o zaštiti potrošača građani mogu dobiti na web stranici Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta http://potrosac.mingo.hr/hr/potrosac/ ili putem četiri Savjetovališta_za_zaštitu_potrošača koje financira Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta.