Prijemom u Međimurskoj županiji krenulo obilježavanje Međunarodnog dana osoba s invaliditetom

Datum objave: 29. studenoga 2016.

Svjesni kako je i Županija jedna važna karika u shvaćanju problema  i  potreba, te neprestano radi na  ostvarenju kvalitete života osoba  s  invaliditetom, predstavnici udruga osoba s invaliditetom Međimurske županije i ove su godine obilježavanje svog dana krenuli na prijemu kod župan Međimurske županije Matije Posavca. Ovo je svojevrsna tradicija, na kojoj su se okupili predstavnici udruga na čelu s krovnom organizacijom, Savezom osoba s invaliditetom Međimurske županije te predsjednicom Marijom Ciglar, a povodom obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, 3. prosinca. Sam Međunarodni dan osoba s invaliditetom uveli su Ujedinjeni narodi 1992. godine s ciljem boljeg razumijevanja problema invaliditeta u društvu i okolini, a upravo je Međimurje pravi primjer kako treba raditi. „Kod nas se svaki dan mijenja položaj osoba s invaliditetom, a iako ima pomaka i na nacionalnom nivou, upravo je to rezultat dobrog rada lokalne zajednice. Naš rad u Međimurju je veliki izazov i primjer radu ostalim županijama, a to se vidi i danas, jer Županija pomno prati i ne zaboravlja naš dan“, objasnila je predsjednica Saveza, ujedno predsjednica Udruge slijepih i slabovidnih osoba, te u ime svih zahvalila što imaju mogućnost odraditi radni sastanak sa županom, iznijeti mu njihove probleme, ali i predstaviti rezultate koje je pomogao ostvariti zajedno s njima.
Marija Ciglar: „U Međimurju osobe s invaliditetom uvijek imaju sigurnost koju rijetko gdje pronalaze“
Veliki dio proračunskog novca usmjeravamo ne samo za rad udruga, za potporu radu osoba s invaliditetom, već i za pomoć onim članovima naše zajednice kojima treba, a da se ni u jednom trenutku ne osjećaju isključenima. Svjesni smo da je tu ključna i podrška udrugama, koje su naši partneri, svojim idejama, inicijativama i prijedlozima. U okviru naših mogućnosti stoga ih uvijek podržavamo i zajedno težimo stvaranju sretnijeg društva“, rekao je međimurski župan te zajedno sa zamjenicom Sandrom Herman pohvalio njihov rad, mnogobrojne aktivnosti koje provode, kao i civilizacijski standard kojeg zajednički stvaraju. Savez osnovan 1987. godine, već 18. godinu kontinuirano obilježava svoj dan, a u Malu vijećnicu stigli su predstavnici Udruge slijepih Međimurske županije, Udruge gluhih i nagluhih Međimurske županije, Udruge osoba s intelektualnim teškoćama Međimurske županije, Udruge za sindrom Down Međimurske županije, Društva multiple skleroze Međimurske županije, Udruge tjelesnih invalida Međimurja, Udruge za autizam „Pogled“, te Društva distrofičara, invalida cerebralne i dječje paralize i ostalih tjelesnih invalida. Ponekad je upravo inicijativa Međimurske županije bila ta koja je potakla njihove projekte i aktivnosti, više nego oni sami, zaključila je na sastanku Ciglar i upoznala župana s aktivnostima kojima udruge rade na terenu kroz godinu dana.  „Najvažniji nam je trenutno rad na strategiji saveza, gdje smo donijeli već neke smjernice koje bi digle naš rad na jednu višu razinu, te uz koje ćemo još kvalitetnije zagovarati i na nacionalnom nivou sve što radimo“, objasnila je predsjednica, dodala kako smo mi Međimurci, udruženi u udrugama i izvan njih uvijek korak ispred, te da naša zajednica uvijek prati potrebe svojih građana. „U Međimurju osobe s invaliditetom uvijek imaju sigurnost koju rijetko gdje pronalaze“, zaključila je te pozvala sve da im se pridruže u zgradi Scheier, u četvrtak, 01. prosinca u 17:00 sati na izložbi radova članica i članova, te Okruglom stolu u petak, 2. prosinca u 10:00 sati, na temu prava i mentalnog zdravlja osoba s invaliditetom. „Svako društvo toliko je čvrsto i zadovoljno koliko je jaka najslabija karika njenog društva, a to su osobe s invaliditetom, posebnim potrebama, osobe koje su u percepciji socijalno isključene. Mi radimo sve što je u našoj moći da ne bude tako, provodimo čitav niz aktivnosti u suradnji s udrugama i našim savezom“, rekao je tom prilikom Posavec, te dodao kako se provode natječaji za sufinanciranje njihovog rada, jedini u Hrvatskoj u Međimurju imamo financiranje osobnih asistenata za djecu u vrtićima, a nakon isteka europskih projekata i dalje sufinanciraju dnevni boravak za djecu s posebnim potrebama, u primjeru dječjih vrtića „Fijolica“ Prelog i „Zvir“ Čakovec. Ujedno se financira Caritasov centar Dr. Antun Bogdan, Dnevni boravak za starije i nemoćne osobe, a ujedno je župan najavio kako se u Proračun za 2017. ulazi s jednim nadstandardom pomoći umirovljenicima koji maju male mirovine. Na kraju sastanka dogovoreno je da se zajednički pomogne kod financiranja tajnika Saveza koji će biti na usluzi svim udrugama, te ujedno da se u suradnji sa Županijskom bolnicom Čakovec i Dnevnim boravkom Dr. Antun Bogdan omogući lakši pristup zdravstvenim uslugama svim članovima.
Župan je još jednom svima prisutnima čestitao njihov dan, ali ujedno i naglasio kako se uspjeh postiže i zahvaljujući radu volontera, koji 5. prosinca ujedno obilježavaju svoj dan.