Svatko onaj koji svoju budućnost vidi samo kroz pomoć drugih, neće uspjeti

Datum objave: 27. srpnja 2015.

Temeljem posljednjih nemilih događaja, posebice u Goričanu te Palovcu gdje su napadnuti policijski službenici, pa i uslijed sve učestalijih drskih krađa sa štetama od nekoliko desetaka tisuća kuna koje se događaju ne samo po poljima diljem Međimurja već i ulascima u domaćinstva, posljednjeg ponedjeljka u srpnju održana je 7. sjednica Vijeća za prevenciju Međimurske županije uz ključnu temu aktualne situacije vezane uz stanje sigurnosti diljem Međimurja.
Ovakvi zabrinjavajući događaji traže brze reakcije. Kada se događaju obračuni ovakvog tipa u ugostiteljskim objektima, kada se dogodi pa makar i samo pokušaj napada na službene osobe ili pak kada građani ne žele izaći iz svojih domova uz bojazan da će ih netko napasti ili od njih ukrasti, ovdje mi kao zajednica i društvo moramo zajedničkim snagama pravovremenom reakcijom tome stati na kraj“, rekao je u uvodu župan Međimurske županije Matija Posavec i dao riječ načelniku PU međimurske Krunoslavu Gosariću koji je objasnio kako su građani sigurni te da su policijski službenici u svakom trenutku spremni pružiti potpunu zaštitu.
Segmentu sigurnosti daje se veliki značaj, čemu u prilog govore brojke. Bilježimo pad evidentiranih kaznenih djela, imovinskih delikata i prekršaja javnog reda i mira, a ujedno smo četvrti po otkrivenosti kaznenih dijela“, naglasio je i pritom dodao kako ova djela u Goričanu i Palovcu karakteriziraju kao prisilu na službenike i sprečavanje u obavljanju dužnosti, što su događaji kojih će uvijek biti jer je policijski posao težak i svaka intervencija može rezultirati ovakvom situacijom. „U prošloj godini tako smo imali pet takvih napada, a za usporedbu PU varaždinska 12.
Posebice je porast kriminalnih radnji vidljiv na određenim lokacijama i u nekim mjestima, zbog čega je PU međimurska pojačala nadzor na terenu, pa uz dovoljne resurse i broj ljudi može garantirati siguran život svim Međimurcima. „Uz ovu problematiku u zadnja dva tjedna imali smo jednu od najširih potraga u zemlji, ali i 18 pritvorskih predmeta, pa kako najviše poduzimamo po tim problemima, preuzimamo i najviše udaraca, no unatoč tome radimo sve na osiguravanju najsigurnijeg života našim građanima“, objasnio je Gosarić. „Da nema policije i intervencija u naseljima, problema bi bilo puno više. Napominjem kako mi želimo surađivati, pa pozivam čelnike gradova i općina da uz legitimne predstavnike romskih zajednica zajedno idemo u naselja. Lako je reći „cigani su vkrali“, zna se koje su osobe sklone nasilju i krađama, a zbog njih ne želimo da se ljudi dignu protiv cijele romske populacije. Moj je prijedlog da osiguramo barem tri komunalna redara po naselju“, dodao je Željko Balog, predsjednik Vijeća romske nacionalne manjine Međimurske županije.
Na važnost detektiranja imena pojedinaca i situacija u kojima se događaju ta kaznena djela, upozorili su načelnik Općine Mala Subotica Vladimir Domjanić i načelnik Općine Donji Kraljevec Miljenko Horvat. Tako je tradicionalno najviše intervencija zabilježeno kada se dijeli socijalna pomoć, a ponovo se povećava i broj evidentiranih maloljetnih počinitelja.
Župan Posavec u zaključcima je istaknuo kako društvo i zajednica ne smiju dozvoliti da u Međimurju imamo „filmske“ obračune po ugostiteljskim objektima, napade na službene osobe koje rade svoj posao a najvažnije od svega je da se ljudi ne smiju bojati otići u trgovinu ili ostaviti praznu kuću sa bojazni u kojom će je stanju zateći. „Taj osjećaj sigurnosti mora biti vidljiv, građani moraju imati povjerenja u sustav i moraju se osjećati zaštićenima, odnosno ako se i desi neka vrsta kriminala da će oni koji to rade biti efikasno procesuirani. To je zadatak policije i pravosuđa koji u tom cilju imaju  punu podršku i poticaj da se na bilo koji način obračunaju sa svakom vrstom kriminala. To uključuje i dogovor da će predstavnici MUP-a i ravnateljstva policije pojačati broj ljudi, vozila i opreme u našoj Upravi ali i policijskim postajama. Postoje određene lokacije, naselja ili dijela naselja gdje se događaju ekscesi i tamo će biti pojačan rad policije“, objasnio je.
Također, evidentno je da se narušavanje javnog reda i mira kod korisnika socijalnih pomoći što automatski dovodi do nenamjenskog trošenja socijalne pomoći pa se i u tom segmentu mora uvesti više reda. „U suradnji sa Centrom za socijalnu skrb i ravnateljicom Antonijom Canjuga tražit ćemo od Vlade RH da se maksimalno postroži i kontrolira kako i kuda ide novac od socijalne pomoći uz sankcioniranje onih koji osnovno sredstvo za preživljavanje ili prehranjivanje obitelji troše na alkohol, kocku ili neke druge stvari. To naravno uključuje zapošljavanje dodatnih socijalnih radnika“, dodao je Posavec i naglasio da neka nitko ni u jednom trenu ne pomisli da je u Međimurju dobro baviti se kriminalom, jer će se svako takvo djelovanje sankcionirati. „Naši građani moraju se osjećati zaštićeni i imati povjerenja u policiju i  pravosuđe. Svaki čovjek u ovoj zemlji mora se držati zakona i reda. Naročito u slučaju kada država ili društvo ulažu u njihovo školovanje i preživljavanje. Nikoga se neće tjerati nikuda, stigmatizirati ili segregirati, ali potrebno je natjerati svakoga da poštuje zakon ove zemlje i da poštuje sredinu u kojoj živi. Jer svaki onaj koji svoju budućnost vidi samo kroz pomoć drugih, neće uspjeti, i to vrijedi za sve,  dodao je Posavec.
Načelnik Gosarić objasnio je kako važnu ulogu u tome ima prevencija. S tim u svezi, najavljeno je kako će PU međimurska, kao jedna od najaktivnijih po provedbi preventivnih programa u regiji, organizirati 2. Sajam prevencije koji će se održati u Prelogu, 22. rujna.